Лермонтов “Мцирі” скорочено

Лермонтов “Мцирі” скорочено читати украънською Ви можете за 5 хвилин.

Лермонтов “Мцирі” скорочено

«Мцирі» – романтична поема М. Ю. Лермонтова

В основі поеми – трагічна історія хлопчика-горця, який був полонений російським генералом. Той повіз його з собою, але дорогою хлопчик захворів. Ченці довколишнього монастиря пошкодували маленького бранця і залишили жити в обителі, де він і виріс. Так юний Мцирі виявився приречений на життя вдалині від батьківщини і «далеко від сонячного світла», яке здавалася йому життям в’язня. Хлопчик весь час сумував за батьківщиною. Однак поступово вын начебто звик до «полону», вивчив чужу мову, був готовий прийняти іншу традицію, де, як йому здається, він відчуває себе своїм, був охрещений і вже збирався прийняти чернечу обітницю. І в цей самий момент немов зсередини свідомості сімнадцятирічного юнака виникає щось інше, потужний душевний порив, що змушує його зважитися на втечу. Мцирі, скориставшись моментом, тікає з монастиря. Він біжить невідомо куди. Відчуття волі повертає юнакові навіть те, що, здавалося б, назавжди відняла неволя: пам’ять дитинства. Він згадує і рідну мову, і рідний аул, і обличчя близьких – батька, сестер, братів.

На волі Мцирі був всього три дні. Але ці три дні набувають для нього особливе значення. Здавалося б, він так мало побачив в такий короткий термін. Він бачить картини могутньої кавказької природи, прекрасну грузинку, що наповнює у потоку глечик водою, і, нарешті, нещадно бореться з могутнім барсом. Всі ці події – крихітні епізоди, але враження таке, що він проживає ціле життя. За юним втікачем посилають погоню, яка не дала ніяких результатів. Його абсолютно випадково знаходять лежачим без свідомості в степу в околицях монастиря.

Уже в обителі Мцирі приходить до тями. Юнак виснажений, але навіть не торкається до їжі. Розуміючи, що його втеча не вдалася, він свідомо наближає свою кончину. На всі розпитування монастирських братів відповідає мовчанням. Шлях до бунтівної душі Мцирі знаходить лише старий чернець, який його хрестив. Бачачи, що його вихованець не сьогодні-завтра помре, він хоче сповідувати юнака. Сповіднику Мцирі жваво і яскраво розповідає про три дні, проведені ним на волі.

Ты слушать исповедь мою
Сюда пришёл, благодарю.
Всё лучше перед кем-нибудь
Словами облегчить мне грудь;
Но людям я не делал зла,
И потому мои дела
Немного пользы вам узнать,
А душу можно ль рассказать?
Я мало жил, и жил в плену.
Таких две жизни за одну,
Но только полную тревог,
Я променял бы, если б мог.

І лише одне обтяжує душу Мцирі – клятвопорушення. Будучи підлітком, він поклявся самому собі, що рано чи пізно втече з монастиря і обов’язково знайде стежку в рідні межі. Він біжить, йде, мчить, повзе, дереться, начебто слідуючи в правильному напрямку – на схід, але, в підсумку, зробивши велике коло, повертається назад, в те саме місце, звідки почалася його втеча. І знову опиняється в стані не те друзів, не те ворогів. З одного боку, ці люди його виходили, врятували його від смерті, підготували до майбутнього благочестивого життя, а з іншого – це люди іншої культури, і Мцирі не може до кінця вважати це місце своїм будинком. Він зізнається ченцеві, що в душі його завжди була єдина полум’яна пристрасть – до свободи. І дорікає йому за своє спасіння:

Старик! я слышал много раз,
Что ты меня от смерти спас —
Зачем?.. Угрюм и одинок,
Грозой оторванный листок,
Я вырос в сумрачных стенах
Душой дитя, судьбой монах.
Я никому не мог сказать
Священных слов «отец» и «мать».

Мцирі шкодує не про свій вчинок. Його засмучує думка про те, що йому судилося померти будучи рабом і сиротою.

И я как жил, в земле чужой
Умру рабом и сиротой.

Вмираючий Мцирі закінчує свою сповідь проханням перенести його в дальній кут монастирського саду, звідки він зможе перед смертю побачити гори рідного краю, якого так і не досяг. Останніми словами юнака стала фраза:

И с этой мыслью я засну,
И никого не прокляну!

На перший погляд здається, що вимовляє її зломлена людина. Але в кінці фрази стоїть знак оклику, який повинен говорити про романтичну спрямованість героя Мцирі, мріючого потрапити в рідні місця. І незважаючи на те, що юнак помер у монастирі, не реалізувавши свою заповітну мрію – повернутися на батьківщину предків, він все одно доб’ється цієї мети, але вже в якомусь іншому світі, після смерті.

Оцініть статтю
Додати коментар