“Міф про Тефнут”

тефнут Міфи

Єгипетський “Міф про те як Тефнут покинула Єгипет і повернулася” досить цікавий. Основна думка, якого – що мудрістю можна подолати будь-яку силу.

“Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет” схожий з цим міфом, різниця в них незначна.

“Міф про Тефнут”

“Поверенення Тефнут в Єгипет”

У сонячного бога Ра була улюблена дочка – богиня Тефнут. В різних обличчях поставала Тефнут в природі і перед людьми. Її шанували як Сохмет – грізну богиню війни, а в іншому випадку її звали Хатор або Хатхор, і вона поставала богинею пляски і веселощів. Багато різних легенд розповідали про цю богині, і часто говорилося про те, як вона перемагає чудовиськ – ворогів батька-Сонця, або карає людей за непокору божественному царю. У зовнішності божественного Ока – Уджат – вона стежить за проявом у світі добра і зла, за тим, щоб усе йшло, підкоряючись божественному предначертанию і закону.

Щасливо жили люди під час золотого століття. Бог повітря Шу збирав дощові хмари, богиня вологи Тефнут поливала ріллі, щедрий Хапи – бог Нілу удобрял поля, а великий Ра зігрівав землю своїми променями. Всім здавалося, що життя завжди буде таким радісним і ситим. Звідки було людям знати, що вже в недалекому майбутньому на них обрушаться найбільші лиха – посуха і мор.

А причиною цьому послужила сварка, що несподівано спалахнула між Тефнут і Ра.

У той час сонячний бог Ра ще жив на землі і був царем Єгипту. Тефнут жила разом з батьком. Була Тефнут норовливою ​​і гордою богинею.

Любила горда богиня дощу приймати від людей жертовні дари і слухати хвалебні піснеспіви. Але раптом одного разу на пагорбі Бен-Бен, в храмі сонця, зазвучала гучна музика. Це хлібороби дякували променистому Богові Ра за світло і тепло, яке він дарує Чорній Землі.

Спохмурніло обличчя Тефнут. Їй здалося, що єгиптяни набагато більше почестей відплачують сонячному богу.

– Як же так! – Сонце висушує грунт, і, якщо б не мої дощі, жодне зерно, кинуте під соху, що не проросло б.

– Ти не права, – заперечив їй бог сонця Ра, почувши її слова. Подивися на землю: по всій річці люди побудували греблі і зрошувальні канали. Вони самі живлять поля водою, навіть якщо немає дощу. Але що б вони робили без моїх променів?

Так сказав Ра, і образилася богиня:

– Якщо мої дощі нікому не потрібні, я назавжди покину землю Та-Кемет!

І ось звернулася Тефнут в левицю і пішла від Ра до Нубії, в далеку країну Бугем.

В образі левиці бродила вона по пустелі, в люті вбивала людей, і кров її жертв наповнила всі ущелини. З очей її вивергалося полум’я, подих її пащі був як вогонь, і серце її палало від гніву. Ніколи не покидала вона пустелі і вже зовсім забула Єгипет, батьківщину свого батька Ра.

Сонце тим часом палило все сильніше, і незабаром суха спека зробилася зовсім нестерпною. Густий шар пилу вкрив сади, городи, дахи будинків. Плодові дерева позсихалися і стали тепер немов мумії з скорченими руками-суками.
Побажав Ра повернути Тефнут з Нубії, щоб знову мати її поблизу себе. Тужив Ра без чудового Ока свого. Тефнут була улюбленою дочкою Ра, і при вигляді її серце його охоплювала радість.

Довго думав Pa, кого послати за дочкою до Нубії і нарешті вибір його впав на бога мудрості і письма Тота.
Тот славився своєю хитрістю і спритністю, і міг він чарівними словами допомогти привести Тефнут в Єгипет. А без чаклунства і без допомоги чарівних сил не можна було приборкати грізну богиню.

Прийнявся бог за справу. Обернувся Тот у павіана і відправився до Нубії на пошуки богині. Він перетнув води Кенема і знайшов Тефнут, яка полювала в пустелі на півдні в дальньої країні Бугем.

Недружелюбно зустріла левиця бога. Вона підняла хвіст і люто загарчала на павіана. Прекрасна і грізна була в своєму гніві богиня. Шерсть її блищала і переливалася на сонці.

– Здрастуй, могутня левиця! Ра і все боги перебувають у великій печалі, бо ти покинула Та-Кемет. Послухай но мою порада: не тримай в серці гніву, забудь свою образу і повернися додому …

– Забирайся геть, нікчемний павіан! – Заричала Тефнут. – Я не бажаю тебе слухати. Йди, або я розтерзаю тебе на шматки!
Зрозумів Тот, що проти люті богині всі розумні доводи марні. «Хто дуже сильний, часто буває дуже дурний, – подумав він про себе. – А дурний охоче приймає будь-яку улесливу брехню! .. Є у мене хитрість і розум проти твоїх гострих іклів і пазурів … »

– Не чіпай мене, о левиця! – Вимовив він вкрадливо. – Я знаю, що ти наймогутніша з богинь! .. Але поясни мені: чому ти, така сильна, боїшся мене – маленьку слабку мавпочку? Чому ти злякалася? Я не розумію цього.

– Я?!. Тебе?!. Боюся? .. – Здивувалася левиця.

– Але, богиня, розсуди сама! Якщо потрапляє в будинок людини скорпіон, чоловік відразу поспішає вбити його. Тому що, хоча людина й дужче скорпіона, він все-таки боїться його: боїться, що скорпіон його вжалить … Або змія: вона боїться, що їй заподіють зло, і нападає на всіх, хто підійде близько, навіть на нешкідливих корів і коней. І велика корова боїться маленького гедзя і вбиває його хвостом, ледь той сяде їй на спину … І тільки владика звірів лев, – ось хто воістину могутній! – Якщо до його лігва випадково наблизиться шакал або мавпа, він навіть не гляне на них; якщо він дрімає, то навіть не подумає прокинутися, почувши шум. Тому що він не знає страху. Йому не потрібно вбивати, щоб довести свою могутність. Вбиває тільки той, хто не впевнений у своїй силі і тому боїться.

І соромно стало Тефнут, коли почула вона слова павіана.

– Знай же: я не боюся тебе, слабка мавпа! Клянуся, я не чіпатиму тебе, тому що я – наймогутніша з богинь, і ти ніскільки мені не страшний!

Підняв Тот догори лапи і почав умовляти її відправитися з ним до Єгипту. Він говорив про красу країни її батьків, про прекрасний Ніл, що дає радість, про всі дива «та мери» – «коханої землі» (так називали єгиптяни свою країну).

– Замість безплідною пустелі, де ти живеш, – говорив Тот, – ти потрапиш в країну, яка завдяки тобі буде квітучою: з великою багатоводною рікою, із зеленими луками, з багатолюдними містами і селищами. Для тебе побудують храм, – продовжував він, – і люди шануватимуть тебе. Тобі не потрібно буде здійснювати розбійницькі набіги на звірів і людей, щоб добути собі їжу. Щодня будуть приносити тобі в жертву газелей і антилоп, гірських козлів і дичину пустелі. Кожен день тобі будуть доставляти вино, і від ковтка його печаль буде йти з твого серця. Ніколи не припиняться музика, спів і танець в твою честь.

Тефнут, спочатку не бажала слухати Тота, була розчулена його красномовством. І ось тоді хитрий Тот запропонував богині-левиці чашу вина і чудову запашну страву – вбиту газель, приготовлену особливим чином, так, як вміли готувати тільки в землях Єгипту. Співуче воздавав він їй похвалу.

– Заради твого прекрасного лику, заради краси твого тіла, заради погляду, який світиться радістю, візьми страву, про яку я говорив … У всьому світі немає їжі краще …

Тот, хоч і виступав в скромному образі павіана, був справжнім підлесником і знав, як приборкати норовливу богиню.
Тефнут підійшла до їжі і випробувала те, що відчувають, куштуючи прекрасну їжу. Обличчя її посвітлішало, погляд став радісним. Вона обернулася до Тоту, сяючи.

І став вщухати гнів богині.

«Ти перемогла власне серце.
Воістину, з усього, що існує на світі,
Нічого не люблять більше рідної сторони,
Тобто місця, де ти народився.
Коли старіє крокодил,
Де б не трапилося це,
Приходить вмирати він до водойми своєї,
Адже місто то його рідне ».

Такі вірші читав Тот богині. Він розповів про сум Єгипту, залишеного своєю покровителькою:

– Який морок навкруги. Твої музиканти торкаються струн, але не звучать вони під їх пальцями, твої співаки сумні, твої кохані в жалобі. Старий, і молодий чекають твоєї поради, владики і вельможі усього світу наділи траур по тобі. Хаос панує відтоді, як ти бігла з Єгипту; твої свята не відзначаються більш. В твоїх храмах не влаштовують урочистостей, чоловіки засмучуються, красиві жінки вже не сміються …

Повертайся, богиня, в землю, де чекає тебе батько, а я обіцяю служити тобі і захищати від усіх ворогів!

– Як ти – маленький, безпомічний павіан, зможеш захистити мене сильну богиню? – Вигукнула здивована Тефнут.

– Вислухай мене, могутня богиня. Тобі дивними здаються мої слова, але послухай, я розповім тобі притчу про лева і мишу.

Трапилося так, що одного разу попалася під лапу лева миша, з вигляду квола і зовсім маленька. Лев хотів вже її розчавити, але миша почала благати:

– Чи не дави мене, пане мій! Якщо ти мене з’їси, мною ти все одно не наситишся. Якщо ж відпустиш, голод твій не стане сильніше. Але зате, якщо ти подаруєш мені спасіння, я теж коли-небудь подарую тобі життя. Не чини мені зла, я коли-небудь врятую тебе від біди.

Лев посміявся над мишею і сказав:

– Що ти можеш зробити? Адже немає нікого на землі сильніше мене, ніхто не може заподіяти мені зла!

Але миша поклялася йому:

– Клянуся, що врятую тебе від загибелі, коли прийде для тебе чорний день!

Лев прийняв це за жарт, однак подумав: «Якщо я з’їм цю мишу, ситим я і справді не стану …» І він відпустив її.

Минув час, і сталося так, що один мисливець, який ловив звірів в пастки, викопав яму якраз на шляху лева. Лев провалився в яму і потрапив в руки мисливця. Обплутав його мисливець мережею і міцно зв’язав сухими ременями, а зверху обплутав ременями сирицевими.

І ось пов’язаний лев лежав і сумував. Але доля побажала, щоб жарт миші став правдою. Захотіла доля посміятися над пихатими словами лева, сказаними колись, і вночі привела до нього маленьку мишку.

Сказала тут миша леву:

– Хіба ти не впізнаєш мене? Я та сама маленька мишка, якій ти подарував життя. Я прийшла, щоб сьогодні відплатити тобі тим же. Потрапив ти в руки людини, але я врятую тебе від загибелі. Потрібно бути вдячним до тих, хто надав тобі добро.

І ось прийнялася миша гризти пута лева. Вона перегризла всі сухі ремені і все ремені сирицеві, якими він був пов’язаний, і звільнила його від пут. Потім миша сховалася в гриві лева, і він в ту ж годину відправився з нею в гори, подалі від небезпечних мисливців.

Подумай про маленьку мишку, найслабшу з усіх жителів гір, і про лева, найсильнішого з усіх звірів, що живуть в горах!
Навіть найсильніший може бути переможений, а найслабший прийде до нього на допомогу і врятує …

Такими словами закінчив свою розповідь маленький павіан.

Засміялася нубійська левиця, втішилося серце її словами Тота. Лестощі маленького павіана і його розумні промови подіяли на норовливу Тефнут, і звернула вона лик свій до Єгипту.

Вона вже збиралася урочисто оголосити своє рішення Тоту, вже відкрила рот, як раптом завмерла, вражена раптовою думкою.

– Як! – Закричала вона, бліднучи від злості. – Я адже присягнулася не повертатися! Я не послухала б навіть самого Ра, якщо б він прийшов за мною, – і раптом якийсь маленький нікчемний павіан зломив мою непохитну волю! Та я зараз розтерзаю цю нахабну мавпу!

Здибила вона гриву, видала гарчання, від якого здригнулася пустеля і приготувалася до стрибка.

Маленького павіана охопив страх, жахливий страх, побачивши її сили … зіщулилася він і став схожим на жабу.

– Богиня! – Закричав він. – Згадай про свою клятву! Адже ти присягнулася не завдавати мені зла!

Тефнут в нерішучості застигла.

– Добре, павіан, – прогарчала вона після певних роздумів. – Дуже шкода, але мені доведеться стримати свою обіцянку.

Однак не смій думати, що ти взяв наді мною верх! Це не ти змусив повернутися мене в долину Нілу. Я сама вирішила так!

– О так, велика богиня! – Підтвердив Тот. – Хіба може бути інакше? Хіба хто має владу над такою могутньою богинею як ти?

Ти вирішила повернутися на батьківщину, і я захоплююся твоєю мудрістю! Я піду попереду і буду розважати тебе піснями й танцями.

Він взяв у руки лютню і йшов перед нею, танцюючи, щоб вона з веселощами явилася перед Ра.

Так досягли вони кордону Єгипту.

Не як дика левиця, а як лагідна газель прийшла з пустелі богиня Тефнут і побачила красу країни, про яку їй розповідав Тот.

Швидко поширилася по всьому Єгипту звістку про прихід Тефнут.

Красиві дівчата з квітами в розпущених волоссях, з тамбурин і систр [4] в руках вийшли зустрічати радісну ходу. Жерці грали на арфах і флейтах, вони несли на плечах багаті жертви; вино і гірлянди квітів підносили вони богині; її умастили пахучим маслом і надягли їй вінок на голову.

Вона обмила своє тіло в озері Священного острова. І тоді перетворилася левиця в прекрасну юну діву Хатхор-Тефнут з сяючими очима, з веселим обличчям, з чорними волоссям, в діву з гордою поставою, блискучою красою.

Ра, дізнавшись про повернення дочки, пустився в танок, і серце його зраділо надзвичайно. Він відчув себе немов заново народився.

Побачив її батько Ра, радісно взяв дочку в обійми і вигукнув: «Нарешті ти прийшла, і я обіймаю тебе, цариця жінок, дочка моя кохана!»

У місті Філе, в першому місці, де зупинилася богиня, був побудований храм близько святилища Ісіди.

Звідси процесія на судах попливла вниз по Нілу. Дев’ять днів тривала подорож. І в кожному місті повторювалася урочиста і радісна зустріч богині – дочки Ра. Жінки співали і танцювали, і вся країна раділа і святкувала.

З приходом Тефнут скінчилася посуха в Та-Кемет. Пішли дощі, і Ніл розлився, напоївши і удобривши висохлу землю полів.
A Pa повелів вважати святом день приходу Тефнут в Єгипет і щорічно влаштовувати урочистості на честь його улюбленої дочки, його полум’яного Ока.

З тих часів єгиптяни пов’язували закінчення сухого періоду року і розливи Нілу з поверненням Тефнут на батьківщину і відзначали особливо ці дні. У храмах богині розігрували цілі священні вистави-містерії, в яких кожен раз знову зображувався догляд та повернення Тефнут.

Тефнут була богинею добра і зла. Вона могла сміятися від душі, і серце її було солодким. В цей час вона виступала в образі Хатхор – юної і прекрасної діви, богині музики і танців. Але могла вона стати і гнівною, як розлючена левиця, очі її могли наливатися кров’ю від гніву, вивергаючи полум’я на винних, тоді її називали Сохмет, ототожнюючи з грізною богинею помсти. Тефнут-Сохмет – цариця жінок і володарка злих духів, вона прикрашала себе гірляндами квітів і фарбувалася кров’ю своїх жертв. Коли Тефнут-Хатхор втомлювали пляски і музика, вабило її знову в пустелю, і грізно гарчала вона в горах, і все тремтіло від страху перед нею.

Художники зображували Тефнут-Сохмет в образі стрункої жінки з головою левиці. На голові у неї діадема – коло зі змією. Це символ божественного Ока – Уджат.

Оцініть статтю
Додати коментар