Ознаки казки

ознаки казки Теорія

Казка – розповідний народно-поетичний або писемно-літературний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. Які бувають казки та які їх ознаки розглянемо нижче.

Жанрові ознаки казки

  • вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні,
  • чітка побудова: зачин, основна подія, трикратна повторюваність подій, розв’язка,
  • драматичний розвиток подій,
  • контрастне групування дійових осіб,
  • зосередження дії на героєві,
  • боротьба добра і зла з обов’язковою перемогою добра;
  • «замкнутий час» і завершеність;
  • перемога добра над злом;
  • варіативність.
  • традиційні художні засоби (утілення рис людей в образах тварин або рослин, випробування героїв, повтори (у мові та в подіях), перебільшення, порівняння, діалоги тощо).

Види казок

Тематично казки поділяються на три групи:

  • чарівні (казки) героїко-фантастичні,
  • соціально-побутові
  • казки про тварин.
  • літературні
  • народні

Казки про тварин

Казки про тварин з’явилися в час становлення суспільства, в період, коли люди привласнювали продукти природи і мали покровителів у тваринному світі – тотемів. Щоб врятуватися від хижаків і добути їжу, людям потрібно було застосувати спритність, хитрість, винахідливість. Саме про це розповідається в казках про тварин.

Зазвичай в образах тварин втілювалися якісь якості людей: жадібність, дурість, жорстокість, хвастощі, лицемірство, боягузтво і т. д.

У казках фігурують як представники дикої фауни (лисиця, заєць, вовк, кінь і т. д.), так і одомашнені тварини (собака, кіт, гусак, півень , баран).

Казки узагальнювали життєвий досвід людей, виконували важливу дидактичну функцію – передавали знання від дорослих дітям: вчили, як треба чинити в тій чи іншій ситуації, як розпізнавати жорстоку або хитру людину, як їй протистояти, як правильно поводити себе в суспільстві.

За будовою казки про тварин є нескладними. У них, як правило, відбувається небагато подій, які об’єднані однією темою. Тварини наділяються стійкими характеристиками, усталеними визначеннями (Лисичка-Сестричка, Вовчик-Братик, Мишка-Шкряботушка, Зайчик-Побігайчик тощо). Велику роль у казках про тварин відіграють діалоги, повтори, звуконаслідування мови тварин.

Чарівні казки

Чарівна казка відрізняється тим, що в ній діють люди або персоніфіковані сили природи, персонажі міфології (Водяний, Сонце, Місяць, Вітер, Кощій Безсмертний, Баба Яга і т. д.). У них описуються фантастичні події, які розкривають головний конфлікт – протистояння добра і зла, правди і брехні, лукавства і щирості, сили і розуму, життя і смерті.

Герої чарівних казок користуються предметами, які наділені незвичайними властивостями: яблуками, які омолоджують, гребенем, з якого виростають дерева, медом або водою, які надають сил або оживляють померлих, заліковують рани, травою, яка допомагає чути голоси тварин і птахів і т. д.

Часто героям на допомогу приходять чарівні тварини: коні, які вміють говорити і вміють швидко пересуватися в просторі, птахи, які приносять зерна цілющих рослин або віщують долю, вовк або лев, які захищають людину і т. д.

У чарівних казках відображається ініціація молодих людей – їх перехід у доросле життя, де їм доводиться стикатися з поганими і хорошими людьми, робити правильний вибір, слідувати певним нормам моралі.

Герої казок – мужні й сміливі, розумні і витривалі. Вони долають різні перешкоди та завжди перемагають завдяки своїм високим моральним і душевними якостями.

Соціально-побутові казки

Побутова казка – це історія, яка відбувається зі звичайними людьми в повсякденному житті. У них немає чудес, незвичайних героїв, дивовижних місць. Події розгортаються в умовно реальному просторі.

Герої побутових казок – звичайні люди, які вступають в конфлікти один з одним або представниками вищих станів – купцями, ханами або царями, візирами або попами. Іноді їх вороги – персоніфіковані образи Горя, Хвороби та ін. Сюжет в побутових казках розвивається через зіткнення героя зі складними життєвими обставинами – хворобою, бідністю, дурістю або жадібністю, ворожістю наділених владою людей. Найбільш популярні сюжети таких казок пов’язані з перемогою бідних, але розумних людей над жадібними і зарозумілими багатіями.

Побутові казки володіють сильним повчальним потенціалом. Вони стверджують високі морально-етичні цінності.

Літературні казки

Мотиви та особливість оповіді, художній і дидактичний потенціал казок настільки цінні і впливові, що письменники також користуються цим жанром, створюючи оригінальні та цікаві сюжети. Так з’явилася літературна казка. Це результат творчості однієї людини – автора. До цього типу казок відносять твори Андерсена, Шарля Перро і братів Грімм. Багато письменників зверталися до цього жанру, створюючи барвисті, повчальні та цікаві казки.

Казка – це не просто веселий, незвичайний, цікавий світ, в якому діють неординарні герої. Це розповіді, які сповнені уроків, важливих для становлення особистості людини.

Народні казки

Народні казки – найдавніша культурна спадщина, яка зберегла уявлення наших предків про взаємини людини і природи. У них відображені моральні принципи існування спільності людей в умовах постійної боротьби за виживання, визначена чітка грань між добром і злом і проявляються виразні риси національного характеру, вірувань, побуту.

Оцініть статтю
Додати коментар