Платина: хімічні властивості, застосування

Хімія

Платина – благородний метал сріблясто білого кольору. У таблиці Менделєєва цей хімічний елемент позначається знаком Pt.

Застосування платини

ПЛАТИНА – хімічний елемент VIII групи періодичної системи, атомний номер 78, атомна маса 195,08. Сірувато-білий пластичний метал. Платина – один з найважчих (щільність 21,5 г / см3) і найрідкісніших металів.

Фізичні властивості платини

  • Щільність платини при 20 ° C становить 21,45 г / см3.
  • Температура плавлення: 1769 ° C.
  • Температура кипіння: 4530 ° C

Застосування платини

З огляду на тугоплавкість і хімічну інертність, платина широко застосовується в наукових, дослідницьких і виробничих хімічних лабораторіях.
В аналітичній роботі, платину використовують у вигляді чашок, електродів, тиглів і т.п. Платина застосовується як каталізатор, що прискорює багато хімічних процесів. Дрібно роздрібнена платина може адсорбувати великі кількості водню і кисню (до 100 обсягів газу на 1 обсяг металевої платини).

Основні області застосування платини та її сплавів – автомобілебудування (в розвинених країнах споживається від 30 до 65% платини), електротехніка і електроніка (7-13%), нафтохімія і органічний синтез (7-12%), скляна і керамічна промисловість (3-17%), виробництво ювелірних виробів (2-35%).

Хімічні властивості платини

У своїх з’єднаннях платина, як правило, двох-і чотирьохвалентна. Як в першому, так і в другому стані платина здатна утворювати комплексні сполуки. Більш важливі з’єднання чотиривалентної платини. Окремі кислоти на платину не діють. Розчиняється платина тільки в царській горілці, але значно важче, ніж золото. За допомогою царської горілки платина витягується з руди. При взаємодії платини з царською горілкою утворюється платинохлористоводородна кислота H2 [PtCl6], при випаровуванні розчину цієї кислоти виділяються червоно-бурі кристали складу H2 [PtCl6] * 6H2O.

3Pt + 4NHO3 + 18HCl = 3H2 [PtCl6] + 4NO + 8H2O

При кімнатній температурі досить інертна, при нагріванні в атмосфері кисню повільно окислюється з утворенням летючих оксидів. У роздрібленому стані поглинає велику кількість кисню. Платина розчиняється в рідкому бромі і в царській горілці. При нагріванні реагує з іншими галогенами, пероксидами, вуглецем, сіркою, фосфором, кремнієм. Платина руйнується при нагріванні з лугами в присутності кисню, тому в платиновому посуді не можна плавити луги.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Богдан

    Де фізичні, електро фізичні властивості?

    Відповіcти