“Пригоди Гекльберрі Фінна” скорочено

пригоди гекльбері фінна скорочено Короткий зміст

“Пригоди Гекльберрі Фінна” скорочено твір Марка Твена Ви можете згадати за 20 хвилин.

“Пригоди Гекльберрі Фінна” скорочено читати

Пригоди Гекльберрі Фінна — популярний роман Марка Твена, який був ще 1884 року. Це найкращий твір Марка Твена.

Історія починається в вигаданому містечку Сант – Петербурзі (Міссурі), заснованому на реально існуючому місті Ханнібал (Міссурі), на березі річки Міссісіпі з 1835 по 1845. Гекльберрі «Гек» Фінн (головний герой і оповідач) і його друг Томас «Том» Сойєр отримують по пристойній сумі грошей в результаті попередніх пригод (описаних в «Пригодах Тома Сойєра»). Гек пояснює, яким чином його усиновляє вдова Дуглас, яка зі своєю суворою сестрою міс Уотсон намагається «виховати» його і водять до церкви. Гек Фінн скаржиться на своє важке існування: курити йому заборонено, ноги на стілець класти забороняэться. Вдова Дуглас і її сестра, стара діва міс Уотсон, зовсім замучили Гека своїми моралями і молитвами. Він вважає виховане життя обмеженим.

Єдине спасіння – Том Сойєр з його нескінченними вигадками. Одного разу, вирушаючи вночі в печеру на збори зграї розбійників, хлопчаки взяли з кухні вдови Дуглас свічки, а натомість залишили п’ять центів. На порозі кухні дрімає негр (раб вдови Дуглас) Джим. Том знімає з нього капелюх і підвішує на сучок над головою.

Джим розповідає всім навколишнім неграм про те, як над ним жартували відьми – мало не об’їхали на ньому навколо світу. А в п’ятицентовій монеті він дірочку і зробив своїм талісманом.

Том збирає зграю розбійників, хоча навіть не уявляє, кого вони будуть грабувати, і що, власне, таке викуп. Місяць діти грали в розбійників, а потім їм набридло, і зграя розпалася.

Після канікул Гек починає ходити в школу, де навіть вчиться читати і писати. Але з математикою у нього не ладилося. Фін поступово починає звикати до такого життя.

Але раптово повертається батько Гека – п’яниця. Хлопчик розуміє, що батько відбере його гроші і витратить його на розгульне життя. Суддя Тетчер розуміє страх Гека і нібито забирає у нього капітал. У Гека тепер немає грошей!

Батько приходить до Гека, дорікає йому в тому, що синок зізнався, та ще й читати вивчився. Обіцяє лупцювати його нещадно, відбирає останні кілька доларів, напивається, хитається по вулицях і хуліганить. Хулігана кидають до в’язниці. Новий суддя намагається перевиховати старигана: бере його до себе в будинок, одягає в новий одяг, вмовляє не пити. Але старий втікає з дому і пропиває всі обновки.

П’яниця намагається відсудити у Тетчера гроші сина, проте суд весь час навмисне відкладають.

В Іллінойсі та на острові Джексона

Бродяга викрадає Гека і відвозить його в дерев’яну халупки на березі річки.

Вільне життя біля річки і в лісі подобалося б Гекові, але батько б’є його палицею – хлопчик весь в рубцях. Довівши себе до білої гарячки, батько навіть ганяється за сином з ножем.

Гек не виносить такого ставлення і тікає. Він обставляє свою втечу так, щоб люди подумали, що його вбили невідомі грабіжники. Гек пливе по річці до острова Джексона.
На остові він зустрічається з Джимом, негром міс Уотсон. Він втік від своєї господині, старої міс Уотсон, яка збиралася продати його в Орлеан. Вона не могла встояти проти обіцяних грошей – восьмисот доларів. Гек вихований в переконаннях, що негри повинні бути рабами, і не видати втікача – злочин. Однак Джима він клянеться не видавати.

пригоди гекльбері фіна сюжетДжим хоче податися в містечко Кайро в Іллінойсі, вільному штаті, і згодом викупити на свободу свою сім’ю, яка залишилася в рабстві. Спочатку Гек переживає, що, допомагаючи негру бігти, він чинить гріх і злочин, але після їх розмови про взаємні забобони Гек прив’язується до Джима, який все більше і більше стає його близьким другом і захисником. Після сильного підйому води в річці вони знаходять пліт (який залишають собі) і бачать цілий будинок, що пливе по річці. Увійшовши в нього за здобиччю, Джим знаходить на підлозі голого мерця, якого застрелили ззаду, і не радить Гекові дивитися на труп. У будинку приятелі знайшли багато корисних, на їхню думку, речей, – зокрема, заношені ситцеві сукні. Та ще й цілих вісім доларів, зошитах у підкладці чоловічого пальто!

Щоб дізнатися останні звістки з містечка, Гек переодягається в дівчаче плаття і заходить в будинок до Джудіт Лофтес, яка нещодавно оселилася в халупі на березі. Гек дізнається новини про своє інсценоване вбивство: Багато хто думав, що його вбив батько, і хотіли навіть вбити старого хулігана, однак той зник. За його упіймання оголошена нагорода – 200 доларів. За упіймання негра Джима – 300 доларів. Є версії, що Гека вбив саме негр. На Джима почалося полювання – триста доларів вечичезні гроші!

Місіс Лофтес починає підозрювати, що перед нею хлопчик, в чому вона згодом переконується. Викривши його, вона все ж дозволяє йому піти без розголосу, бо не впізнає в ньому того самого убитого хлопчика, якого вони тільки що обговорювали. Гек переконав її, що він – сирота, який утік від жорстокого господаря-фермера до дядька.

Гек повертається до Джима і розповідає йому про переслідування. Вони поспішно збирають речі на пліт і відпливають. Їжу вони добувають риболовлею і полюванням, іноді «запозичуючи» кавун чи диню (а то і необачну курку) з городів.

Через деякий час Гек і Джим наштовхуються на сівший на мілину пароплав і піднімаються на нього, щоб що-небудь там взяти. Ініціатором був Гек. На пароплаві Гек виявляє зграю бандитів, які ніяк не можуть поділити награбоване і збираються когось убити. Хлопчик вирішує викрасти човен, на якому бандити припливли до пароплава, і донести про зграю шерифу найближчого містечка.

Тремтячий від страху Джим повідомляє Геку, що пліт відв’язався і поплив. У ці жахливі моменти Гекові і Джиму здається, що в човен сісти вони не зможуть: двоє злочинців вивантажують в нього якісь награбовані речі і збираються відплисти, залишивши третього, на приреченому на загибель пароплаві. На щастя втікачів, бандити знову піднімаються нагору: забрати частку здобичі у того, кого вони прирекли на смерть.

Джим і Гек миттєво стрибають в човен і тікають! Їм вдалося знайти свій пліт – пощастило! А ось пароплав затонув перш, ніж до нього дісталися рятувальники, відправлені туди Геком.

У вузлах з добром, що бандити вкрали на пароплаві і склали човен, виявилося чимало цінного: і чоботи, і ковдра, і одяг, і підзорна труба, багато книг і три ящики сигар.

На якомусь черговому острові мандрівники влаштовують привал, курять першосортні сигари.

Гека мучить совість: він допомагає негру-втікачу, який ще й збирається викрасти своїх дітей з рабства!

Плисти по річці стає все важче. Всюди нишпорять мисливці за неграми-втакачами. Не один Джим в бігах. Гекові раз у раз доводиться брехати.

– Так, сер … На плоту білий … Ви можете перевірити. Я навіть прошу вас допомогти … На плоту – мій татусь, він зовсім хворий … У нього … Нічого страшного, сер … Чорна віспа …

Така брехня відлякує людей, які бояться заразитися.

У Кентуккі: Гренджерфорди і Шепердсони

Одного разу пліт стикається з пароплавом. Гек ледь не потонув і загубив Джима.
Гек знаходить притулок на Кентуккського березі річки у Гренджерфордів – однієї аристократичної сім’ї. Він зближується зі своїм однолітком Баком Гренджерфордом і дізнається, що Гренджерфорди ведуть 30-річну родову ворожнечу з іншого сім’єю, Шепердсонами. Ніхто не знає, через що вона почалася, але раз у раз хтось із членів обох родин стає її жертвою. Гренджерфорди і Шепердсони ходять в одну церкву, де їм за іронією долі проповідують братську любов.

Негр, приставлений прислужувати Гекові, одного разу кличе його в ліс – щоб показати водяних змій. Здивований Гек йде за ним – і на галявині бачить Джима! Йому вдалося дістатися до лісу і врятувати старий пліт мандрівників.

Про подальші події Гекові не хочеться і говорити: занадто вони потрясли його душу. Дочка полковника Софія втекла з молодим Гаррі Шепердсоном. Закоханим вдалося перебратися за річку, а їхні родичі вийшли на новий виток війни. В результаті були вбиті батько і двоє братів Бака. З боку Шепердсонів теж були жертви.

Сидячи на дереві, Гек спостерігав, як поранених Бака і його двоюрідного брата, що пливуть по річці, переслідували вороги з криком: «Смерть їм! Смерть!» Ця жахлива сцена довго ще згадувалася йому і навіть снилася …

Гек і Джим на своєму плоту прибираються подалі від місця кровної ворожнечі. «… Немає кращого будинку, ніж пліт. Скрізь здається душно і тісно, ​​а на плоту – ні. На плоту відчуваєш себе і вільно, і легко, і зручно ».

Правда, з’ясовується, що місто свободи Кайро подорожні якимось чином проскочили – і тепер пливуть на Південь, де Джима кожної хвилини можуть схопити. Тому пліт рухається вночі, а вдень доводиться спати.

В Арканзасі: герцог і король

У районі кордону Арканзасу, Міссурі і Теннессі Джим і Гек беруть на борт плота двох пройдисвітів. Молодшому з них, близько 30 років. Він представляється зниклим сином англійського герцога (герцогом Бріджуотер). Старший, якому близько 70, в спробі перевершити цю неймовірну видумку, заявляє, що він зниклий дофін, син Людовика XVI і законний король Франції. «Герцог» і «король» незабаром стають постійними пасажирами плота Джима і Гека і в ході їх подорожі здійснюють ряд шахрайств над довірливими місцевими жителями. Щоб попередити підозри публіки щодо Джима, вони видають його за спійманого негра-втікача, але пізніше вимазують його синьою фарбою і називають «шаленим арабом», щоб він міг не лежати цілими днями зв’язаним на плоту.

Якось раз шахраї анонсують триденний показ вистави під назвою «Королівський жираф або Царствена досконалість». Вистава виявляється всього лише двохвилинним абсурдним і вульгарною облудою.

Вдень перед першою виставою одного п’яницю на ім’я Богс вбиває полковник Шерборн; збирається натовп розшніваних людей, які бажають помститися Шерборну; а Шерборн, оточений в своєму будинку, розганяє натовп, вимовивши промову про те, яким має бути справжня помста. До третього показу «Королівської досконалості» городяни готуються помститися герцогу і королю за їх прибуткову аферу, але ті вправно тікають з містечка з Геком і Джимом перед початком вистави.

У наступному містечку шахраї видають себе за братів багатія Пітера Вілкса, який помер напередодні. Щоб вжитися в роль братів Уїлкса, на початку полювання за його спадщиною король намагається говорити з англійським акцентом, а герцог прикидається глухонімим. Гек вирішує, що три осиротілих племінниці Уїлкса, які відносяться до нього доброзичливо, не заслуговують бути обманутими таким чином, і тому намагається повернути їм вкрадений спадок. У незручний момент Гек змушений заховати гроші в труну з Уілксом, якого ховають вже на наступний день разом з ними. Приїзд ще двох чоловіків, які схожі на справжніх братів, призводить всіх в повне замішання, тому городяни вирішують відкопати труну і визначити справжніх братів, але поки все зайняті цим, Гек тікає до плоту, сподіваючись, що ніколи більше не побачить герцога з королем. Але, до розпачу Гека, вони несподівано повертаються. Коли Гек, нарешті, отримує другий шанс втекти, він з жахом дізнається, що ці негідники продали Джима якійсь родині, яка має намір повернути його колишній господині за винагороду. Не звертаючи уваги на голос совісті і змирившись з негативними релігійними наслідками своїх дій ( «Ну що ж робити, доведеться горіти в пеклі»), Гек вирішується звільнити Джима раз і назавжди.

На плантації Фелпс

Гек дізнається, що Джима тримають на плантації Сайласа і Саллі Фелпс. У той час, коли він приходить до них, вони чекають на приїзд свого племінника Тома, тому Гека приймають за Тома і поселяють в будинку. Він підіграє їм, сподіваючись дізнатися місцезнаходження Джима і звільнити його; але тут виявляється, що племінником Фелпс був сам Том Сойєр. Коли Гек перехоплює справжнього Тома Сойєра по дорозі на плантацію і все йому розповідає, Том вирішує підлаштуватися до ситуації Гека і видати себе за свого молодшого зведеного брата Сіда, поки Гек продовжує видавати себе за Тома. В цей же час Джим розповідає Фелпс про двох пройдисвітів і їх план знову показати «Царську досконалість», і завдяки цьому городяни захоплюють герцога і короля, обвалюють їх в пір’ї, попередньо вимазати дьогтем, і виносять з містечка верхи на жердині.

Замість того щоб просто крадькома вивести Джима з сарайчика, де він сидів, Том розробляє план по його звільненню, що включає тайнопис, підкоп, мотузяну драбину, доставлену Джиму в пирозі, й ​​інші мотиви зі прочитаних ним пригодницьких книг, навіть анонімний лист Фелпс з попередженням про біду. Коли доходить до самого звільнення, що супроводжується погонею, Тома підстрілюють в ногу, а Джим не тікає на свободу і залишається поруч з ним, ризикуючи знову потрапити в рабство. Незважаючи на те що місцевий лікар захоплений благопристойною поведінкою Джима, він заарештовує його, поки він спить, і повертає Фелпс. Після цього ситуація швидко вирішується. Приїжджає тітка Тома, Поллі, і викриває Гека і Тома перед сім’єю Фелпс. Джим виявляється вільною людиною – міс Уотсон померла два місяці назад і звільнила Джима в своєму заповіті, але Том (який вже знав про це) вирішив не розповідати про це Гекові, щоб насолодитися майстерним планом порятунку Джима.
Том дарує Джиму сорок доларів – за те, що негр підігравав бешкетникові в його грі. Джим відчуває себе багачем.

Гек теж не втратив своїх грошей: Джим зізнався йому, що той небіжчик, якого вони на початку подорожі бачили в плавучому будинку, був його батьком.

Батько – п’яниця і бандит був кимось застрелений – і Гекові більше нікого боятися, а гроші його лежать в банку.

Тітка Саллі (дружина фермера) збирається його усиновити і виховувати. Ось Гек і подумує: чи не втекти йому знову?

Оцініть статтю
Додати коментар