Розповідь про чаплю

Зоологія

Розповідь про чаплю містить багато корисної інформації про цього птаха. Також повідомлення про чаплю можна використовувати при підготовці до занять.

Розповідь про чаплю

Чапля є досить великою птицею і відноситься вона до роду чаплі, сімейству чаплеві, загону лелекоподібні. Розміри птахів варіюються від 40-60 см до 1,5 метрів. Середня вага чаплі – 2,5 кг.

Опис чаплі

У чапель переважно однотонне забарвлення: біле, чорне, руде, сіре. Рідше вони двоколірні. Птахи мають жовтий дзьоб (іноді зустрічається чорний дзьоб) і темні лапи. Оперення гладке. Часто голова прикрашена чубчиком, проте він є не у всіх видів птахів. У чаплі голова знаходиться на довгій шиї. Клюв також довгий. Його будова дозволяє чаплі з легкістю виловлювати рибку і жаб зі ставка, а також утримувати слизьку здобич. Ноги у чаплі довгі і тонкі. На них розташовані чіпкі пальці. Хвіст короткий і гострий. Птах веде околоводной спосіб життя. Він не вміє ні пірнати, ні плавати, так як пір’я дуже швидко намокає.

Вчені виділили 14 видів чапель. Найпоширеніші з них – велика блакитна чапля, чорна чапля, сіра чапля, велика біла чапля, руда чапля, блакитна чапля. До речі, велика біла чапля занесена в Червону книгу.

Де живе чапля?

Чаплі мешкають у всьому світі, виняток становлять лише приполярні області та Антарктида. Місце їх проживання – різні водойми (річки, болота, озера, вологі луки, очеретяні зарості). Свої гнізда вони будують з прутиків на гілках дерев. Переважно чаплі тримаються маленькими групами-колоніями. Особлива риса даних птахів в тому, що вони не збираються в численні і щільні зграї. Як правило, птиця любить селитися на болотах. Інші види влітку мешкають близько прісних водойм, а в зимовий час близько заболочених прибережних територій з солоною водою. Чаплі не стануть селитися біля брудних водойм або в забрудненійм місцевості.

Чим харчується чапля?

Оскільки птах веде околоводной спосіб життя, то він харчується зміями, жабами, комахами, рибою, пуголовками, мальками, молюсками й ракоподібними. Також чаплі не проти поласувати чужими пташенятами, невеликими гризунами. Полюють із засідки.

Розмноження чаплі

Чаплі є моногамними птахами, проте пара створюється на сезон, рідше на все життя. Розмножуються чаплі раз на рік. У шлюбний період у чаплі змінюється колір дзьоба і шкіри навколо очей. У самців відростають довгі ажурні пір’їни на спині, якими він привертає самку. Чаплі будують гніздо спільно. Самець займається збиранням матеріалів для гнізда, а самка його споруджує. У кладці 2-7 яєць. Їх насиджують обоє батьків. Пташенята з’являються на світ через місяць. Примітно, що частіше з усієї кладки виживає тільки одне пташеня, в разі, коли їжі багато, то можуть вижити і 3 пташеня. З гнізда вони вилітають через 55 днів. Через 2 роки досягають статевої зрілості.

Чому чапля стоїть на одній нозі? Вся справа в тому, що у чаплі специфічна будова колінного суглоба. Коли нога птиці розгинається, то включається особливий замочок, що дозволяє довгий час стояти на одній нозі, поки друга відпочиває. Плюс, подібна поза дозволяє їй маскуватися під час полювання: інші тварини просто сприймають її за високий очерет або траву. У відповідний момент птах захоплює і утримує здобич своїм гострим і довгим дзьобом.

Цікаві факти про чаплю

Свою здобич чапля ковтає з голови. Це робиться тому, щоб здобич не застрягла в горлі. Наприклад, плавники і луска риби або кістки.

Рекорд життя чаплі-довгожителя становив 25 років.

Щоб привернути самки самець танцює особливий танець і співає особливу пісню. При цьому самка, яка відразу звернула увагу на самця, буде відкинута. Справа в тому, що самець віддає перевагу більш терплячим чаплям.

Пташенята чапель 2 роки живуть під крилом батьків.

У чаплі немає копчикової залози, яка виділяє змазку для пір’я, щоб воно не намокало. Тому птахи уникають прямого контакту з водою, хоча при цьому вміють відмінно плавати.

Сподіваємося, що повідомлення про чаплю допомогло Вам дізнатися про птаха, якаий може годинами стояти на одній нозі в пошуках здобичі. А коротка розповідь про чаплю може  бути розширена через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар