Розповідь про ондатру. Цікаві факти

Зоологія

Розповідь про ондатру допоможе підготуватися до уроку. Інформація про ондатру може бути доповнена цікавими фактами.

Повідомлення про ондатру

Ондатра – гризун підродини щурових, єдиний представник роду ондатр. Живуть ондатри в Північній Америці. В Європу ондатри були завезені в 1905 році, де стали використовувати для боротьби із заростанням ставків і озер в околицях Праги.

В даний час ондатра розселилася майже по всій території Євразії до Далекого Сходу. Живуть ці гризуни по берегах ставків, озер, боліт і невеликих річок.

Ондатра: спосіб життя

Ондатри живуть сім’ями. Кожна сім’я будує свою нору і хатку. Нора ондатри починається завжди під водою, вона може прорити її довжиною до 10 метрів. Часто ондатра облаштовує двоповерхове житло: одна норка знаходиться над іншою на випадок підвищення рівня води, і обидві з’єднані ходом. А якщо берег зовсім пологий, ондатра влаштовує надземні апартаменти із стебел і листя висотою до півтора метрів. Також ондатри піклуються і про запаси їжі. Для цього вони споруджують спеціальні “кімнати”, де і зберігають їжу на цілу зиму.

Ондатри ведуть переважно нічний спосіб життя. Вдень вони виходять тільки під час дощу або сильного туману.

Чим харчуються ондатри?

Ондатра – рослиноїдна тварина. Вони поїдають стебла, листя і кореневища водних рослин. Улюбленими ласощами для них є латаття. Рослинна їжа доповнюється дрібними рачками, рибками і жабами. Поїдає вона і молюсків.

Ці гризуни активні цілий рік. Ондатри можуть переносити навіть морози до -30 ° С, правда, тільки в тих місцях, де вода не промерзає до самого дна. Взимку вони плавають під льодом, дихаючи бульбашками повітря через промоїни в крижаному покриві. Ондатри плавають зазвичай по одним і тим же маршрутам, прокладаючи своєрідні водні стежки в гущі підводної рослинності. Середня тривалість занурення 2-3 хвилини, але при необхідності вони можуть залишатися під водою до 15 хвилин. У разі найменшої небезпеки ондатри миттєво пірнають, б’ючи хвостом об воду, щоб оповістити про загрозу своїх сусідів.

Ондатра: розмноження

У північних районах ондатри розмножуються один раз на рік в квітні або в травні. У більш теплих регіонах вони можуть давати приплід в будь-який час року.

Вагітність триває 25-28 днів. Потомство з’являється на світ в гніздовій камері. Зазвичай самка народжує 2-7 голих і безпомічних дитинчат. Малюки важать близько 22 г, а довжина їх тіла вже 10 см.

Самець перші тижні після пологів приносить їжу самці. На 10 день дитинчата вже вміють плавати, а на 21-й починають поїдати рослинні корми. До 30-го дня молоді ондатри стають самостійними, однак на зиму залишаються з батьками. Навесні молоді ондатри розселяються.

Статевої зрілості вони досягають на початку наступної весни.

Ондатра: опис

Зовні ондатра нагадує великого щура. Довжина тіла ондатри 23-32 см, а довжина хвоста 18-29 см. Тварини важать 680-1800 грамів. Статура щільна і мускулиста.

Хутро ондатри складається з грубого остевого волосся і м’якого підшерстя. Забарвлення спини і кінцівок від темно-коричневого до чорного. Черево світліше, іноді сірувато-блакитне. Влітку забарвлення світлішає. Хутро дуже густе, щільне і пишне, що обумовлює його водонепроникність. Ондатра постійно стежить за своїм хутром: змащує жировими виділеннями і розчісує.

Голова невелика, з високо посадженими очима. Вушка маленькі і майже прилягають до голови. Довгі вібриси дозволяють добре орієнтуватися навіть у темряві. Довгий плоский хвіст покритий лусочками.

Передні кінцівки закінчуються пальцями, які озброєні гострими кігтиками. Пальці задніх довгих кінцівок частково з’єднані плавальними перетинками.

Ондатра: цікаві факти

В Україну ондатра вперше була завезена в 1944 р.

Тривалість життя ондатри в природі 3-4 роки. У неволі деякі звірята доживають до 10 років.

Ондатра вважається у багатьох племен символом хитрості і справжньої чоловічої дружби.

В СРСР пік популярності виробів з хутра ондатр був в 70-80-х роках. Тоді ціна однієї ондатрова шапочки доходила часом до розміру двомісячної зарплати.

М’ясо ондатри їстівне і за смаком віддалено нагадує м’ясо качки.

Зуби у них дуже міцні і гострі.

Ондатровий мускус (маслянистий секрет пахучих залоз) високо цінується в косметичній галузі.

Тварини можуть бути під водою до 20 хвилин і плавати зі швидкістю 5 км/ год. Вони можуть плавати назад і вперед.

У багатьох європейських державах ондатр вважають тваринами-шкідниками і активно знищують; особливо в Нідерландах і Бельгії, де нори ондатр руйнують береги каналів і ставків, греблі і дамби, а самі звірі псують рибальські сіті.

Оцініть статтю
Додати коментар