Скільки було хрестових походів?

Історія

Повідомлення про хрестові походи, викладене в цій статті, розповість Вам скільки було хрестових походів та чому вони почалися. Реферат про хрестові походи можна доповнити цікавими фактами.

“Хрестові походи” коротко

Що таке хрестові походи?

Хрестові походи являють собою військово-колонізаційні рухи феодалів, частини селянства і городян у формі релігійної війни, метою яких було звільнення святинь християнства з-під влади мусульман в Палестині, а також звернення в католицтво язичників і єретиків.

Класична епоха Хрестових походів кінець XI – початок XII століть. Сам термін з’явився приблизно в 1250 році. Учасники перших походів іменували себе пілігримами.

Хто закликав європейців до Хрестовим походам? Хрестові походи були ініційовані римськими папами. Перший з них був організований папою Урбаном II в 1905 році. Їх мета з звільнити місто Єрусалим і Святу землю від мусульман.

Скільки було Хрестових походів?

Історики виділили 8 найважливіших хрестових походів:

  • Перший Хрестовий похід 1095 року

Основна частина його учасників (які виступили в шлях в 1095 році) до Константинополя не дійшла, загинувши в шляху від епідемій і поневірянь. Ті, хто дісталися, були знищені турками. Друга «хвиля» хрестоносців, озброєних зброєю і припасами, дісталася Малої Азії навесні 1097 року, як і планувалося папою Урбаном II. Сельджуки вже не могли протистояти військовій перевазі хрестоносців. Європейці захопили багато міст і заснували цілі держави. Мусульманське населення стало кріпаками.

  • Другий хрестовий похід 1147-1148 років

Папа Євген III закликав французького короля Людовика VII і німецького імператора Конрада III очолити другий хрестовий похід. Напрямки хрестових походів двох правителів проходили в Азію через Угорщину по Дунайському шляху. Першою виступила в 1147 році армія Конрада III, через 2 місяці в шлях вийшли французи. У жовтні 1147 і лютому 1148   німці зазнали поразки . Армія Людовика VII перейшла Босфор і по дорозі до Сирії була також розбита. Навесні 1148 року ще частини німецької та французької армій зустрілися в Палестині. Об’єднавшись з єрусалимським королем Балдуїн III, вони зробили походи на Ашкелон і Дамаск, які увінчалися повним провалом.

  • Третій хрестовий похід 1189-1192 років

На той час мусульманський правитель Салах ад-Дін захопив Бейрут, Єрусалим, Акру, Ашкелон, Тіверіаду, частину князівства Антіохійського і графства Тріполі. Папа Климент III закликав до третього хрестового походу. Його очолили король Франції Філіп II Август, імператор Німеччини Фрідріх I Барбаросса і король Англії Річард I Левове Серце. Шляхи правителів розійшлися.

Фрідріх I в союзі з сельджукским султаном Килич-Арслана II і угорським королем Белою III повів армію по Дунайському шляху. Дійшовши до Візантії, він зумів домовитися з її імператором Ісааком II Ангелом про зимівлю в Адріанополі. По весні 1190 Фрідріх I пішов у Сирію, захопивши по шляху Іконій. 10 червня 1190 року німецький імператор потонув в річці Калікадне коли купався, і подальші операції виконувалися під керівництвом його сина, герцога Фрідріха Швабського. Він зумів дістатися до Палестини і осадити Акру.

Французька та англійська армія спочатку діяли разом. Але в 1911 році, коли вони перебували в Сицилії, між правителями спалахнув конфлікт. В результаті цього французи в березні залишають Сицилію і приєднуються до німців, які взяли в облогу Акру. Англійці пішли за ними, захопивши по шляху Кіпр. До Акри Річард дістався в червні 1911 року. Акра була відвойована.

Після цього Річард I зробив 3 спроби захопити Єрусалим, але марно. У 1192 році він укладає мир з єгипетським султаном і повертає християнам прибережну смугу Яффа – Тир.

  • Четвертий хрестовий похід 1202 – 1204 роки

Папа римський Інокентій III після невдалого третього хрестового походу почав агітацію за новий похід. На цей раз проти Єгипту, який володів Єрусалимом. Лицарів, що зібралися у Венеції, очолив маркіз Боніфацій Монферратський. У жовтні 1202 року вони відплили з Венеції, увірвалися і розграбували Дару. За ці діяння Інокентій III відучує їх від церкви. Але погодився відкликати свій указ, якщо вони далі підуть на Єгипет. Лицарі вибрали свій шлях – вони вирішили втрутитися в справи Візантії, де Олексій III скинув з престолу свого брата Ісаака II, і відновити колишнього царя на престолі. Після вдалої місії у правителя Візантії не вистачило грошей, щоб розплатитися з лицарями. Ті 13 квітня 1204 року вриваються в Константинополь і громлять місто. Візантійська імперія була розділена на хрестоносні держави: Латинську імперію, королівство Фессалоніки, Ахейское князівство і Афінське герцогство. Острови дісталися венеціанцям. Таким чином, цей хрестовий похід привів до розколу між західним і візантійським християнством.

  • Хрестовий похід дітей 1212 року

У ХІІІ столітті в Європі існувала думка, що тільки безгрішним дітям під силу вивільнити Святу землю. Діти і підлітки Німеччини і Північної Франції в 1212 році попрямували до Середземного моря. Французьких підлітків очолив пастушок Етьєн. Вони, дійшовши до Марселя, сіли на корабель до Єгипту. Велика частина дітей загинула по дорозі, інших продали в рабство судновласники. Така доля чекала і тих дітей, які відпливли з Генуї на схід.

  • П’ятий хрестовий похід 1217-1221 роки

Новий папа Гонорій III в 1216 році також став закликати до нового хрестового походу. Угорський король Ендре II в 1217 році висадився в Палестині зі своїм військом. Через рік сюди прибули кораблі з хрестоносцями з прирейнської Німеччини і Фрісландії. Це велика армія, очолювана єрусалимським королем Жаном де Брієнном, вторглася в Єгипет. У 1219 році він капітулював. Але з волі певних обставин, хрестоносцям довелося піти з Єгипту.

  • Шостий хрестовий похід 1228-1229 роки

Влітку 1228 року німецький імператор Фрідріх II почав похід в Палестину. Він уклав союз з султаном Єгипту, повернувши єрусалимському королівству Назарет, Віфлеєм і узбережжя уздовж Бейрута і Яффи. Натомість ль-Каміль звільнив усіх полонених християнських і відкрив Святу землю для паломників. Фрідріх II 17 березня 1229 урочисто увійшов в Єрусалим, одягнув на себе корону і відплив до Італії.

  • Сьомий хрестовий похід 1248-1250 роки

Мусульмани в 1247 році захопили Ашкелон, і тато Інокентій IV закликав до селянського походу, який очолив французький король Людовик IX. У 1249 році він відплив з великим флотом з Марселя до Єгипту. Зайнявши місто Дамієтту, армія рушила на Каїр. По дорозі король Людовик IX потрапив в облогу і змушений був капітулювати. Рядовий склад армії повністю винищили. Королю ледве вдалося підписати перемир’я, вимінявши на гроші свою свободу. Після 4-ох років військових дій в Сирії, він повертається до Франції в 1254 році.

  • Восьмий хрестовий похід 1270 року

Його очолили сицилійський король Карл Анжуйський, Людовік IX і арагонский король Хайм I. Спочатку планувалося напасти на Туніс, після на Єгипет. Хрестоносці висадилися в Тунісі в 1270 році. Але спалахнула епідемія чуми, яка і перервала похід. Було укладено мир з султаном Тунісу.

Всі ці основні хрестові походи призвели до падіння оплотів хрестоносців в Палестині і Сирії. Мусульмани опанували Тріполі, Бейрутом, Сидон, Тиром, Акрою.

Чому припинилися хрестові походи?

Християнські князівства на Сході втратили свою силу, а хрестові походи – свою актуальність, так як вони вимагали великих фінансових і людських витрат.

Сподіваємося, що розповідь про хрестові походи допомогла Вам підготуватися до заняття. А своє повідомлення про хрестові походи Ви можете залишити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар