«Тигролови»- пригодницький роман з автобіографічними елементами Івана Багряного, написаний в 1944 році під назвою «Звіролови». Роман згодом був перероблений і виданий в 1946 році під назвою «Тигролови». Який жанр твору «Тигролови» розглянумо нижче.
«Тигролови» жанр
Твір Івана Багряного «Тигролови» за жанром визначають як пригодницький роман.
За визначенням літературознавчого словника Р. Т. Гром’яка пригодницький роман – це «роман, сюжет якого насичений незвичайними подіями й характеризується їхнім несподіваним поворотом, великою динамікою розгортання» (С. 597). Справедливість зарахування «Тигроловів» саме до цього жанру доведемо далі.
«Для пригодницького роману характерні мотиви викрадення й переслідування, атмосфера таємничості й загадковості, ситуації припущення й розгадування» – йдеться далі в словнику.
Твір Багряного розпочинається хоч і з опису, але опис цей є фантастичним і відображає рух і боротьбу – головний герой твору Григорій Многогрішний тікає з потягу, який несе його на каторгу. Йому вдається втілити свою втечу в життя, в результаті чого він опиняється на свободі, проте змушений тікати вглиб тайги і переховуватись, аби його не знайшли. За що його засуджено і заслано на Сибір – невідомо. У творі про це не згадується і це викликає ефект таємничості, який і притаманний пригодницькому роману.
Постійне переховування головного героя виявляє мотив переслідування – він ховається від свого ворога, ім’я якого читач дізнається дещо пізніше (атмосфера загадковості). Поступово, сторінка за сторінкою, автор підводить читача до кульмінаційного моменту – зустрічі двох ворогів Многогрішного і Медвина. До цього читач може лише здогадуватись що відбулось, які злочини скоїв Григорій, хто його переслідує і чому.
Незвичайність зображуваного виявляється в тому, що серед глибокої тайги Григорій зустрічає таких же українців як і він сам – переселенців родину Сірків, які займаються надзвичайно небезпечною робою – ловлять тигрів. Несподівані повороти сюжету – як-от урятування дівчини посеред тайги від медведя, прихід до тями Григорія в українській хаті, зустріч з Медвином тощо, – додають пікантності і цікавості зображуваному. Герої постійно перебувають у русі – то вони полюють на олені, то лиш готуються до полювання, то виходять на лови тигрів, то виїздять в місто на продаж тигра. Змінюваність подій «підігріває» цікавість читача, змушує бути уважним до кожної деталі.
Навіть фінал повісті є по-справжньому пригодницьким – Григорій разом з Наталкою переходять кордон з Китаєм, де і губляться їхні сліди. Майбутні пригоди героїв, атмосфера таємничості і здогадки – все це чекає на героїв, проте вигадати це автор дає можливість самому читачу.
Автор: cup_of_flowers