“Тигролови” (Аналіз) Іван Багряний

тигролови аналіз Аналіз твору

Іван Багряний “Тигролови” аналіз (паспорт твору)

Автор – Іван Багряний (Лозов’яга)

Перша назва роману: “Звіролови” – написано за 14 днів.

Рік написання: 1944

Літературний рід: епос

Жанр: пригодницький роман

Напрям: модернізм.

Течія: неореалізм, неоромантизм.

Тема твору “Тигролови”: зображення трагічної долі людини-особистості в радянському тоталітарному режимі.

Ідея “Тигролови”: перемога добра над злом; за будь-яких обставин потрібно залишатися Людиною.

Головна думка: треба завжди бути людиною

Провідний мотив – «протистояння добра й зла», «сильна людина», «велика сила кохання», «антилюдяна сутність радянської системи».

Час та місце подій: 30-ті рр. XX ст. Україна — потяг до Сибіру — Сибір — тайга — поселення Зеленого Клину — Хабаровськ — Маньчжурія.

Головні герої твору “Тигролови”:

  • Григорій Многогрішний – молодий український інженер-авіатор, нащадок гетьмана Дем’яна Многогрішного (1668-1672), який був засланий до Сибіру на 25 років. Життєвий принцип Многогрішного – “Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи”
  • родина Сірків – батьки Денис Сірко ба Сірчиха: їх діти Гриць (сміливий, справжній спадкоємець козацького духу) та Наталка (кохана Григорія, чесна, смілива, віддана в коханні, вихована в кращих українських традиціях),
  • майор НКВС Медвин –  «полює» на Григорія, утілення сатанинської сутності сталінського режиму
  • родина Морозів;
  • Фійона — жінка легкої поведінки, коханка Медвина;

Проблематика роману «Тигролови» 

  • боротьба добра й зла,
  • морального вибору;
  • збереження людяності та виживання в умовах жорсткого тероору
  • справедливості та кари
  • волі до життя і цілеспямованості
  • стосунків людини і природи
  • родинних взаємин і кохання
  • вічності вікових традицій.

“Тигролови” символи

  • потяг-дракон (символ тоталітаризму);
  • тигр (символ володаря, сили, незламності людського духу).
  • білена глиняна хата (символ України в тайзі);
  • потяг-експрес (символ «забезпеченого» нового життя більшовицької верхівки);

Символіка назви роману “Тигролови”

  • Родина Сірків полює на тигрів.
  • Тигр – символ тайги.
  • В умовах тоталітарного режиму людина полює на людину.

“Тигролови” образи

  • людей: головні герої та українці-переселенці, представники корінного населення Хабаровського краю;
  • природи: тайга, Байкал, Амур; уссурійський тигр, ведмідь, олені, коні; собака Сірків Заливай;
  • предметів і явищ: предмети українського побуту; ніж, рушниця, потяг, записка, пантування на оленів, утеча.

Сюжет “Тигролови”

Сюжетні лінії:

  • Пригодницька (життя Григорія Многогрішного);
  • Сталінські репресії (уривчаста).

Сюжетна канва роману побудована навколо двох постатей — Григорія Многогрішного і майора НКВС Медвина. Їх двобій — це боротьба Людини із світом пітьми і пекла. Автор, як очевидець, змальовує страшні картини знущання над людьми, приниження їх людської гідності, насильства, приреченості на забуття в пеклі концтаборів.

Юнак тікає з ешелону смерті — і в сотень інших арештантів піднімається дух, з’являється надія хоч не на порятунок, а на помсту своїм мучителям. Блукає в нетрях у пошуках порятунку й безпечного місця — і рятує дівчину-мисливця від розлюченої ведмедиці, хоча сам був на межі смерті від фізичного виснаження. Користується гостинністю українського роду Сірків із Зеленого Клину — і стає їм за сина та брата, партнера у полюванні. Закохується в Наталку, страждає, але приховує свої почуття, щоб не наражати дівчину на небезпеку, — і дає їй врешті-решт омріяне щастя взаємної любові.

Чому «Тигролови» пригодницький роман?

  • персонажі розділені на позитивних і негативних;
  • захоплюючий сюжет;
  • мисливські пригоди;
  • кохання до дівчини, яка зросла в умовах дикої природи;
  • happy end — щасливий кінець.

“Тигролови” композиція

2 частини, разом 12 розділів.

ЧАСТИНА 1. Розділ 1: із пекельної країни людоловів у Сибір мчить потяг-дракон — паровоз «Й. С.» (Йосип Сталін), а позаду — такий же «Ф. Д.» (Фелікс Дзержинський) — на кожній зупинці перевіряють чи є Многогрішний — на 15 день земля обірвалася перед океаном — Многогрішний зник — майор Медвин згадав слова Григорія «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи!» — у всі кінці відправляють телеграму про розшук гордого нащадка першого каторжанина Сибіру, про правнука гетьмана Дем’яна Многогрішного: «юнак 25 літ, русявий, атлет, авіатор».

Розділ 2: по тайзі тією ж дорогою їде інший експрес — «Тихоокеанський експрес нумер 1», у якому знаходиться цвіт робітничо-селянської імперії — всі говорять про дослідника Арсеньєва, який описує красу уссурійської тайги, женьшеню й тигрів — мешканці потяга бачать місцевих жителів (червоношкірих бурятів, гордих бронзових якутів, тунгусів, китайців) — якийсь професор розповідає про перших каторжників Сибіру, політичних засланців (про бунтаря й «ізмєнніка» малоросійського гетьмана Дем’яна Многогрішного) — потім пасажири бачать сотні бамлагівців-в’язнів — в одному вагоні лише кілька людей, один із яких Медвин — майор згадує, як катував Многогрішного, каже що тепер боїться жити, бо прокльони Григорія «отруїли йому життя».

Розділ 3: Многогрішний пробирається по чужій чотириярусній тайзі — безсилий, голодний, у нього гарячка — випадково рятує Наталку Сірко.

Розділ 4  Григорій прокидається після 5 днів гарячки й не розуміє, де він, так як все навколо, нагадує Батьківщину — з’ясовується, що Григорій опинився в родині українців-переселенців до Зеленого Клину — Григорій знайомиться з родиною Сірків, запевняє, що він чесна людина — мати розповіда, як 1887 року вони переїхали сюди, бо за радянської влади все погіршилось.

Розділ 5: Григорій зближується з Сірками — разом вони відправляються полювати.

Розділ 6: Сірки живуть у лісах — випадково зустрічають родину українців Морозів, з якими товаришують, розказують один одному останні новини — старий Мороз каже, що НКВД вже розкуркулює й старовірів — Сіркм прощаються з Морозами, продовжують полювати — Григорій розповідає, що він авіаконструктор.

ЧАСТИНА 2. Розділ 7: над тайгою у пошуках втікача літають літаки  — до Сірків прийшов тунгус Пятро Дядоров, кращий мисливець, який одружився з красунею росіянкою із старовірів Фійоною – Пятро розповів, що Фійона зрадила йому  з великим начальником — Григорій закохався в Наталку — разом із Григорієм вона йде здавати товар у гирло Мухені Сірковому знайомому Мокієнкові — Григорій дізнався, що він у розшуку.

Розділ 8: описується краса природи та кохання молодих людей.

Розділ 9: полюють на тигра — Григорій заблукав — Наталка за домогою собаки Заливая знаходить коханого — вони вперше цілуються — свято Різдво — Григорій хоче зробити зухвалий рейд до Хабаровська, хоча це небезпечно.

Розділ 10: Григорій і Грицько відправляються здати хутро, поновити контракти, купити боєприпасів та отримати дозвіл на зброю — зустріч зі знайомим мандзи Кім-Гі-Суна — хлопці сідають в експрес, який везе дрова та ліс — справи по Хабаровську — зістрічаються із Василем Потаюком, щоб зареєструвати зброю — Грицько йде в НКВД для реєстрації зброї, його питають про чужинців у тайзі — хлопці йдуть в ресторан, де бачать дівчат («зневажений цвіт нації») — за Григорієм стежать— Григорій розуміє, що це не приведе до хорошого.

Розділ 11: Сірки полюють на тигрів — бачать на снігу написано: «Фійона Медвину привіт передавала» — Григорій  біля намету бачить недопалок дорогої сигарети, які купить Медвин — Григорій догнав Медвина й убив, пише на снігу: «Судив і присуд виконав я — Григорій Многогрішний, а за що — цей пес сам знає».

Розділ 12: Наталка все побачила — вирішено тікати — Григорій попрощається із Сірками — батьки дають благасловення Григорію та Наталці — на Н-ській заставі на Маньчжурськім кордоні, біля станиці Пашкове переходять кордон — старим Сіркам Заливай приносить послання: «Живі. Здорові. Обіймаємо всіх. Цілуємо. Вже перейшли до тітки!» — на 5 день пес Заливай зник, побіг їх шукати — «сміливі завжди мають щастя».

Іван Багряний “Тигролови” скорочено аудіокнига

“Тигролови” критика

Цим твором, на думку Юрія Шевельова, Іван Багряний утвердив саме «український пригодницький роман, український своїм духом, усім спрямуванням своїх ідей, почуттів, ха­рактерів». Основним композиційним принципом, за яким побудовано роман, є принцип дихотомії, тобто сюжетні лінії розгортаються пара­лельно, протиставляються і зіставляються. Григорію Многогрішному протистоїть майор НКВС Медвин, цей новітній тигролов, який пере­слідує волелюбного українського юнака, не прирученого тоталітарним режимом «тигра».

Григорій — правнук гетьмана Дем’яна Многогрішно­го (1668-1672), який боровся проти окупації України московськими царями, через що його заслали на каторгу до Сибіру. У такий спосіб ро­маніст підкреслює спадкоємність волелюбних ідей українців і головно­го героя, коріння якого сягають часів Запорозької Січі. Образ Григорія Многогрішного набуває символічного значення: він уособлює нескоре­ну й волелюбну Україну, кращі сини якої борються за її незалежність.

Уже в зав’язці «Тигроловів» змальовано два експреси, які мчаться си­бірськими просторами. Ці поїзди автор порівнює з драконами. Один із них («шістдесят вагонів-коробок — шістдесят суглобів у дракона») — це «еше­лон смерті», яким везуть на каторжні роботи в’язнів. Серед них і Много­грішний, який на ходу вистрибує з вагона і цим сміливим вчинком вселяє в серця численних в’язнів надію, що зі сталінським режимом можна й потріб­но боротися. Другий ешелон — комфортабельний експрес — віз партійну еліту, ударників, інженерів, авіаторів, прокурорів, військових, працівників «революційної законності», які чинили беззаконня, одне слово, «відпові­дальних товаришів». Отже, існує два світи в одній державі — світ репресій, пекла, мук, пітьми і світ ілюзорного раю, примарного вільного життя. Так вимальовується антилюдяний образ радянської імперії (М. Ткачук).

Якщо ви можете доповнити аналіз роману “Тигролови” лишайте інформацію в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. АЛАЛАЛАбля

    как бы я лит-ру сдавал если бы не этот сайт пздц

    Відповіcти
  2. Милана

    Что читала, что не читала, одно дело – ни черта не понятно. Бред дичайший. Спасибо, хоть немного разобралась.

    Відповіcти
  3. Анонім

    Головна думка:”Сміливі завжди мають щастя”

    Відповіcти
  4. світлана

    дуже класно все написано можливо не зря ставлю 12+12+12

    Відповіcти