Тварини будівельники бобри

Зоологія

Бобер звичайний – велика напівводна тварина, представник загону Гризунів. Також бобра звичайного називають річковий бобер. Звір вражає своїми вміннями: він досвідчений будівельник, відмінний господар і зразковий сім’янин. Бобер звичайний є другим в світі гризуном за величиною.

Як виглядає бобер?

Звичайний бобер є великим гризуном. Довжина тіла тварини досягає 1 метра, висота – до 35 см, при масі тіла в 32 кг. Довжина хвоста бобра становить до 30 см, а ширина – до 13 см. Самки перевершують самців за розміром.

У бобра звичайного короткі лапи і приосадкувате тіло. Задні лапи річкового бобра значно сильніше передніх. Другий палець задніх лап має роздвоєний кіготь – ним бобер розчісує своє хутро немов гребінцем. Ці тваринки ретельно доглядають за своєю «шубою».

На своїх лапах гризун має плавальні перетинки і міцні потовщені кігті. Бобри виглядають досить незвично через дивний хвоіст. Хвіст бобра нагадує весло, він плоский, без шерсті і покритий роговими лусочками.

У бобра звичайного велика голова з вузькою мордою, невеликими очима і виступаючими різцями спереду. Зуби у бобра особливі, вони покриті міцною емаллю, ростуть все життя і самозаточуються. Бобер звичайний має маленькі і короткі вуха, які ледь видно в густому хутрі. Незважаючи на це у звірка відмінний слух.

Бобри володіють красивим блискучим хутром. Хутро бобра має два шари, що забезпечує цьому гризуну тепло і сухість в холодні зими. Перший шар вовни бобра складається з грубого довгого волосся, а другий – це дуже густий шовковистий підшерсток. Також річкового бобра від холоду захищає наявність жирового прошарку під шкірою.

Бобри виглядають непомітно завдяки своєму забарвленню. Хутро бобра звичайного має світло-каштанове або темно-коричневе забарвлення, іноді навіть чорне. Хвіст і кінцівки звірка чорного кольору. Хвіст бобра звичайного має жировики і спеціальні залози.

Пахуча речовина, яку виробляють хвостові залози гризуна називається бобровий струмінь. А секрет жировик містить всі відомості про власника, несе інформацію про вік і стать. Орієнтиром іншим бобрів про межі території поселення служить запах бобрового струменя, який у кожної особини унікальний. У дикій природі бобер європейський живе в середньому 15 років.

Де живуть бобри?

Бобри живуть в Європі (Скандинавські країни), у Франції (пониззя річки Рони), в Німеччині (басейн річки Ельби) і в Польщі (басейн річки Вісли). Також бобри водяться в лісовій і лісостеповій зонах Європейської частини Росії, в Білорусії, на Україні.

Бобри в природі

Бобри мають все необхідне для ведення напівводного способу життя. Їх вушні отвори і ніздрі замикаються під водою. А спеціальні мигальні перетинки закривають очі, що дозволяє їм добре бачити у воді. Ротова порожнина влаштована так, щоб вода в неї не потрапляла, поки тварина під водою. Функцію керма в воді виконує хвіст бобра.

Бобри живуть біля річок і озер, ставків і водойм. Вони уникають швидких і широких річок, а також водойм, які промерзають взимку до дна. Для цих гризунів важлива наявність дерев з м’яких листяних порід, наявність водної, трав’янистої і чагарникової рослинності.

Бобри відмінно пірнають і плавають. Під водою можуть бути до 15 хвилин і пропливають за цей час до 750 метрів. Тому бобри впевненіше почуваються у воді, ніж на суші.

Як живуть бобри?

Живуть бобри сім’ями (до 8 особин) або поодинці. Сім’я складається з сімейної пари і молодих бобрів (виводки за останні два роки). Одна ділянку протягом багатьох поколінь може використовуватися сім’єю. Бобри живуть поблизу води і не віддаляються від берегової лінії більш ніж на 200 метрів.

Межі своїх територій бобри мітять. Комунікація бобрів здійснюється за допомогою пахучих міток. Бобри спілкуються між собою за допомогою поз, ударів хвостом по воді і криків, схожих на свист. У разі небезпеки бобер голосно грюкає хвостом по воді і пірнає.

Вночі та в сутінках бобри живуть активно. Влітку вони виходять з житла із настанням сутінків і трудяться до світанку. Восени бобри готуються до зими і починають заготовляти корм. Робочий день збільшується до 10 годин. Взимку бобри живуть менш активно, трудова діяльність знижується і переміщається на світлий час доби. Бобри зимують, майже не з’являючись на поверхні, але в сплячку вони не впадають. При температурі нижче -20 ° C бобер зимує в оточенні своєї родини, залишаючись у своєму теплому житлі.

У першому випадку будинок бобра називається норою. Бобри живуть в норах, вони риють їх в крутих обривистих берегах. Для безпеки вхід в таке житло бобра завжди знаходиться під водою. Нори бобрів є своєрідним лабіринтом, який має 4 входи.

Житловий будинок бобра всередині нори розташовується на глибині до 1 метра і шириною трохи більше метра, при висоті в 50 см. Підлога завжди знаходиться вище рівня води. Якщо вода в річці піднімається, бобер піднімає підлогу, зіскрібаючи землю зі стелі. Вся будівельна діяльність бобрів продиктована їх прагненням до безпеки і комфорту. Там, де вирити нори неможливо, будиночки будуються прямо на воді в неглибокій частині водойми. Таке житло бобра називається хатка і бобри будують ці плавучі будинки за принципом спорудження греблі.

Хатки бобрів мають вигляд виступаючого з води острівця конусоподібної форми. Висота такого будиночка бобра досягає 3 метрів і діаметра до 12 метрів, вхід в житло знаходиться під водою. Боброва хатка будується з купи хмизу, який скріплюється мулом і землею. Стіни свого житла бобри ретельно обмазують мулом і глиною. Таким чином, хатка бобра перетворюється в міцну фортецю, а через отвір у стелі надходить повітря.

Усередині хатки є ходи в воду і платформа, яка знаходиться над рівнем води. Коли приходять заморозки бобри додатково наносять новий шар глини на хатку за допомогою передніх лап. Взимку в бобрових хатках тримається плюсова температура, вода в ходах не покривається кіркою льоду, і бобри спокійно виходять під лід водойми. Бобри справжні чистюлі, вони стежать за чистотою свого житла, ніколи не засмічуючи його.

У водоймах, де рівень води мінливий, бобри будують дамби або загати. А для чого бобри будують дамби? Гребля бобрів дозволяє їм підвищувати і зберігати рівень води у водоймі, регулювати його так, щоб входи в хатки не осушилися. Гребля забезпечує збереження і безпеку бобрової хатки. Бобри будують греблі з гілок, хмизу і стовбурів дерев, скріплюючи їх глиною, мулом та іншими матеріалами. Якщо на дні є камені, вони теж використовуються в будівництві.

Бобри будують дамби в місцях, де дерева ростуть ближче до берега. Будівництво бобрової греблі починається з того, що бобри пірнають і вертикально встромляють в дно стовбури, зміцнюють проміжки гілками і заповнюють порожнечі мулом, глиною, камінням. Якщо є дерево, яке впало в річку, то воно часто служить опорним каркасом. Бобри поступово покривають його з усіх боків будівельними матеріалами. Часто гілки в бобрових греблях пускають коріння, що дає додаткову міцність спорудженню.

Боброва гребля зазвичай досягає довжини до 30 метрів, ширини до 6 метрів, а висота зазвичай – 2 метри, але буває і до 4 метрів. Гребля бобра – міцна конструкція, вона може легко витримати вагу людини. В середньому будівництво греблі у бобрової сім’ї займає близько місяця. Бобри ретельно стежать, щоб гребля залишалася цілою і тут же ремонтують її в разі виявлення пошкоджень.

Для будівництва бобровій греблі і заготівлі корму бобри валять дерева. Вони підгризають їх біля основи, відгризають гілки, а стовбур поділяють на частини. Дерево діаметром 7 см бобер валить за 5 хвилин. Дерево 40 см в діаметрі бобер валить і обробляє за ніч, так що на ранок залишається лише загострений пеньок і гірка стружок.

Стовбур дерева, над яким бобер уже попрацював, але ще не повалив, набуває характерну форму у вигляді «пісочного годинника». Частково гілки поваленого дерева з’їдаються бобрами на місці. Решту вони зносять або сплавляють по воді до місця будівництва греблі або свого будиночка.

Щороку протоптані маршрути бобрів поступово заповнюються водою, утворюючи боброві канали. За ним тварини сплавляють корм. Довжина таких каналів може досягати сотень метрів. Бобри завжди тримають канали в чистоті.

Місцевість, яка змінилася в результаті діяльності бобрів, називається бобровим ландшафтом. Своєю здатністю змінювати природний ландшафт вони поступаються тільки людині. Бобри – одні з найбільш унікальних тварин, адже вони здатні вчитися і вдосконалювати свої навички все життя.

Чим харчується бобер?

Бобри – вегетаріанці, вони виключно рослиноїдні тварини. Бобри харчуються корою і пагонами дерев. Бобри люблять березу, вербу, осику і тополю. Також бобри їдять різні трав’янисті рослини: латаття, іриси, рогіз, очерет і цей список налічує безліч найменувань.

Бобри: розмноження

Бобри моногамні, з’єднавшись одного разу, вони живуть разом все життя і залишаються вірними один одному. Домінує в родині самка. Бобри стають здатними до розмноження в 2 роки.

Потомство приносять 1 раз в рік. Шлюбний сезон триває з середини січня до кінця лютого. Тривалість вагітності становить 3,5 місяця.

У квітні-травні народжується від 2 до 6 бобрят. Дитинчата бобра народжуються зрячі, покриті шерстю, а важать в середньому 0,5 кг. Через 2 доби дитинчата бобра вже можуть плавати. Бобри піклуються про своїх дитинчат.

У віці 1 місяця дитинчата бобра переходять на рослинне харчування, але продовжують харчуватися молоком до 3 місяців. Бобрята зазвичай живуть поруч з батьками 2 роки, після чого молодняк відселяється.

Для чого потрібні бобри?

Бобри корисні тим, що їх поява в річках сприятливо діє на екологічну систему. Особливо корисний бобер будівлями своїх загат. У них поселяється різна живність і водоплавні птахи, які приносять на лапках риб’ячу ікру, і у водоймі з’являється риба. Бобри потрібні тому що їх загати сприяють очищенню води, вони затримують мул і зменшують каламутність.

Бобри миролюбні тварини, а й у них є вороги в природі – це бурі ведмеді, вовки та лисиці. Але головну загрозу несе людина. В результаті полювання бобер європейський виявився на межі вимирання до початку 20 століття. Бобри винищуються заради свого хутра. Крім цього, вони дають бобровий струмінь, який використовується в парфумерії та медицині.

Для збереження цього цінного звіра, були вжито дієвих заходів щодо захисту і відновлення чисельності. До початку 21 століття популяція бобрів відновилася. В даний час основною загрозою для бобрів є забруднення води і споруда гідроелектростанцій.

Оцініть статтю
Додати коментар