Видатні лікарі

Медицина

Видатні лікарі зробили величезний внесок у розвиток медицини, відкрили нові методи лікування та визначення хвороб.

Відомі лікарі

З давніх-давен ставлення людей до медицини було позитивним, лікарів поважали і шанували. Іноді їх навіть боялися. Вчених, які займаються медициною, зараховували до вищих представників суспільства.

Найдавнішим з відомих нам медиків є лікар Скар. Його останки знайшли археологи недалеко від Каїра зовсім недавно. Він займався хірургією, про що свідчать інструменти, знайдені в похованні. До речі їм налічується понад 4200 років.

Наступним в списку медиків давнини є більш відомий Гіппократ. Він і його медичні знання в нашій уяві асоціюються з клятвою лікаря. Гіппократ був «продуктом» своєї епохи і найвищою точкою розвитку елліністів. Його родовід почалася з Асклепія, серед них також були лікарі. З творів цілителя можна дізнатися про історію розвитку медицини в античний період, яка увібрала в себе практику попередніх століть. Гіппократу належить вислів, який є популярним і до цього дня: «протилежне виліковується протилежним».

Ще один видатний лікар античності – Гален. Спочатку він надавав медичну допомогу гладіаторам. Завдяки своїй практиці і блискучій освіті, слава цілителя прокотилася по всій Римській імперії. Галена призначили Архіатри – лейб-медиком перших осіб держави. Він володів глибокими знаннями в фізіології, анатомії, фармації, не кажучи вже про практичні навички. Також йому належить розробка вчення про кровообіг.

Видатні лікаріУ Середньовіччі багато досягнень античного періодубули забуті. Тому видатних лікарів не так вже й багато. Виділився тільки Ібн Сіна або Авіценна. Він займався лікуванням не тільки державних діячів, але простих людей. Йому належить написання «Канону медицини». Книга стала свого роду енциклопедією, яка ввібрала медичні знання середньовічного Сходу.

Під час Відродження і більш пізнього Середньовіччя з’явилися нові імена в історії медицини. Першим з них став Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм, більш відомий як Парацельс. Він прославився більше як алхімік. Він прекрасно знав анатомію і володів практичними навичками в хірургії та терапії. Йому належить розробка власної класифікації хвороб. Парацельс в лікуванні недуг користувався мінералами.

Ще один відомий представник медицини – Амбруаза Паре (1510-1590). Його головне досягнення полягає в розробці вчення про лікування поранень вогнепального характеру. Він багато чого досяг у акушерстві, ортопедії та хірургії: описав поворот плода на ніжки, удосконалив техніку проведення хірургічних операцій, почав перев’язувати судини замість припікання, створив нові ортопедичні апарати і хірургічні інструменти, удосконалив методику трепанації черепа. Також Амбруаза Паре написав кілька праць, які використовувалися його послідовниками.

У Новий і Новітній час жили і практикували яскраві і самобутні лікарі, що придбали світову популярність. Серед них виділяють такі імена: Д.Ж. Ларрей, Бургаве, Д.Лістер, Р.Вірхов. У Росії також стали з’являтися лікарі, які зробили великий внесок у розвиток медицини. Це Микола Іванович Пирогов (1810-1881 роки), талановитий педагог, громадський діяч і хірург, який створив експериментальний напрямок і топографічну анатомію в хірургії. Він вважається основоположником військово-польової хірургії, так як першим застосував в польових умовах наркоз. Разом з Оленою Павлівною (великою княгинею) Пирогов на театрі військових дій організував жіночий догляд за пораненими.

Видатні лікаріЩе один учений-медик – Боткін Сергій Петрович (1832-1889 роки), видатний терапевт,
основоположник такої наукової дисципліни як клініка внутрішніх хвороб. Лікар створив в Росії найбільшу терапевтичну школу і заснував функціональний клініко-експериментальний напрямок в медицині.

Скліфосовський Микола Васильович (1836-1904 роки), талановитий хірург, який підніс вітчизняну хірургію на більш високий, якісний рівень. Він створив метод з’єднання кісток – остепластику.

В бурхливе ХХ століття професійними і талановитими лікарями були Н. Бурденко, Ю. Джанелідзе, Л. Рошаль, Ф. Углов, С. Федоров, В. Даль, М. Булгаков, А. Калягін.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які вчені зробили неоціненний внесок у медицину.

Оцініть статтю
Додати коментар