Водні ресурси Австралії

австралія Географія

Водні ресурси Австралії

Через сухість клімату в Австралії мало великих річок. 

Муррей з притокою Дарлінг – найбільші річки Австралії. Вони беруть початок на Великому Вододільному хребті і відносяться до басейну Індійського океану. Головне джерело їх живлення – дощі. Дарлінг набагато довше, ніж Муррей, але не завжди доносить до нього свої води. Влітку Дарлінг пересихає і розпадається на окремі водойми. На відміну від притоки, Муррей в посушливий період поповнює води завдяки таненню снігів на вершинах Австралійських Альп, тому річка повноводна протягом всього року. Річки басейну Муррея є важливим джерелом водопостачання для господарських потреб.

Чому немає річок в Австралії? Загальний обсяг води, що стікає з території континенту, менше 350 км3 в рік. Всього лише 10-13% атмосферних опадів надходить в річки та інші водойми, а решта 87-90% втрачається в результаті значного випаровування і просочування. На більшій частині материка поверхневий стік становить всього 5-10 мм в рік. Він майже відсутній в районах, де поширені вапняки, а також в піщаних пустелях. У цих районах опади або поглинаються карстовими пустотами, або швидко просочуються крізь водопроникні піщані гірські породи. Такого низького співвідношення опадів і стоку немає більше ні на одному материку.

Значна частина площі материка (його внутрішні райони) не має стоку в океан. Тут переважають тимчасові водотоки – крики. Протягом більшої частини року вони сухі і заповнюються водою тільки після короткочасних злив. У цей період трапляються паводки, під час яких рівень води піднімається до 10-12 м. Але вода швидко спадає, залишаючи оголене кам’янисте дно.

 

 Озера Австралії переважно безстічні і засолені. У сухий сезон вони часто розпадаються на окремі мілководні водойми або зовсім пересихають. Таким є і найбільше озеро Австралії – Ейр. Воно розташоване на 12 м нижче рівня моря і збирає воду з величезної території за допомогою криків. Влітку площа озера складає близько 15 тис. км2, а в інші пори року озеро пересихає і дно його покривається кіркою солі. Тому не випадково Ейр називають «мертвим серцем Австралії».

Нестача поверхневих вод Австралії частково компенсується значними запасами підземних вод. У прогинах давньої платформи зосереджені численні артезіанські басейни, що займають більшу частину площі материка. Найбільшим є Великий артезіанський басейн (площа – близько 2 млн км2), розташований в межах Центральної низовини. Його слабосоленую і теплу воду населення використовує для побутових потреб. 

Особливість підземних вод Австралії – значний вміст сірки. Тому використовувати їх для зрошення земель не можна: вони знищують посіви. Іноді артезіанські води знаходяться в декількох метрах від поверхні, а іноді їх треба шукати на двокілометровій глибині. З таких свердловин б’є вода з температурою до +80 ° С. З перших свердловин в XIX в. били високі фонтани. Зараз воду в більшості випадків качають насосом, а в багатьох місцях вона вичерпана повністю.

Водна проблема – одна з найголовніших в Австралії. На материку дбають про чистоту і наявність водних ресурсів. Широко застосовується повторне використання води, в багатьох районах встановлено обладнання для опріснення морської води.

Оцініть статтю
Додати коментар