Все про вівцебика. Цікаві факти

Зоологія

Все про вівцебика

Вівцебик, або мускусний бик  відноситься до сімейства парнокопитних. Під час льодовикового періоду вівцебики мешкали на великих територіях Азії та Європи, а останні 12 тисяч років вони зустрічаються тільки в Заполяр’ї. Масове скорочення їхньої популяції почалося з появою вогнепальної зброї.

У 1917 році вівцебики були взяті під охорону держави в Канаді. У 1927 році на берегах Гудзонової затоки було створено заповідник, де поголів’я цих тварин стало поступово зростати. З 1970 році місцеве населення отримало право відстрілювати вівцебиків для особистого споживання.

Де живе вівцебик?

Природним середовищем проживання вівцебиків є Аляска, Гренландія і північно-східні області Канади. У другій половині ХХ століття вони були розселені на островах Шпіцберген, Врангеля і півострові Таймир. Для життя їм підходять тільки ті місця, де влітку температура повітря не перевищує 10 ° С і протягом півроку панує полярна ніч.
Пережити люті морози тваринам допомагає густий м’який підшерсток довжиною 5-7 см і остьове волосся довжиною до 60 см.
Така солідна шуба здатна захистити його від будь-якого вітру і холоду. Кожної весни вівцебики посилено чухаються об каміння, щоб позбутися від жмутів линяючої зимової шерсті. З приходом арктичного літа, коли температура повітря піднімається вище нуля, їм стає так жарко, що вони рятуються від перегріву, сховавшись в купи снігу.

Дуже широкі біля основи рога загинаються вниз біля самої голови, а їх кінці підняті вперед і вгору. У самців основи рогів майже зростаються на лобі. У телят і самок вони розділені пучком волосом.

Чим харчується вівцебик?

Влітку мускусні бики харчуються злаками і квітковими рослинами, а восени сухими травами. Взимку вони викопують з-під снігу траву, верес та гілки верболозу. Ці парнокопитні мають чудовий слух, зір і чуттям.

Вони можуть розвивати швидкість до 40 км / год, рятуючись в екстрених випадках від полярних вовків, росомах і білих ведмедів.

Відчувши хижака, стадо відразу ж займає оборонну позицію. Дорослі тварини утворюють коло, всередині якого ховаються телята.

Одним ударом рогів вони можуть легко вбити вовка. Якщо група вівцебиків мала, то вони розташовуються для ворога дугою, на краях якої стоять найсильніші самці. Через таку згуртованість хижаки нападають зазвичай тільки на відсталих від стада, одиноких або хворих особин і дитинчат.

Подібна тактика захисту виявилася безсилою проти людини з рушницею. У деяких вівцебиків навіть виробився панічний страх перед людиною і вони, рятуються втечею.

Вівцебик: розмноження

Шлюбний період починається в червні-липні. Самці в цей час стають дуже агресивними і вступають в ритуальні сутички між собою. Перед початком поєдинку вони труться головою об свої передні ноги, залишаючи на їх вовні мускусний запах секрету підочноямкових залоз.
Спочатку дуелянти підбігають один до одного риссю, намагаючись налякати супротивника, і розходяться в сторони, енергійно обертаючи головами. Після цього вони вже по-справжньому стикаються лобами протягом довгого часу, поки один з них не поступиться. Переможець отримує право на створення особистого гарему.
Вагітність триває 240 днів. Телята з’являються на світ у травні. Під час отелення все стадо оточує самку, захищаючи її від нападу хижаків.

Самка народжує одного, рідше двох телят раз в два роки. Теля встає на ноги вже через кілька хвилин після народження і відразу ж починає пити материнське молоко. На другому тижні малюк починає їсти травичку, хоча молочне годування триває ще близько 5 місяців.

На другому місяці життя телята збираються в підліткові групи всередині стада для спільних ігор. В однорічному віці мати проганяє телят від себе. Молоді самці йдуть з рідного стада і утворюють холостяцькі групи. У них вони залишаються поки не створять свої власні гареми. Статевозрілими самки стають в 3-4 роки, а самці в 5-6 років.

Вівцебик: опис

Довжина тіла вівцебика 190-240 см при вазі від 200 до 400 кг. Довжина хвоста становить 10-20 см. Великий, щільно збитий тулуб покритий дуже довгою шерстю коричневого або чорного кольору. На лобі, морді і кінцівках знаходяться кремові плями. Шерстяний покрив складається з м’якого густого підшерстя і довгого остьового волосся.

Порівняно невелика голова опущена злегка вниз. З боків голови розташовані великі темні очі. Шкіра навколо ніздрів позбавлена ​​волосяного покриву. Гострі широкі і плоскі роги утворюють масивний щит.
Сильні короткі кінцівки майже повністю сховані під довгою шерстю. При ходьбі тварина спирається на широкі копита, що дозволяють ходити по глибокому снігу.

Вівцебик: цікаві факти

Тривалість життя вівцебиків в дикій природі не перевищує 35 років.

Вага самця вівцебика досягає 650 кг, а вага самки – 300 кг.

Найбільшим функціональним органом у вівцебика є легені, що складаються з 9 частин.

Довжина кишечника дорослого вівцебика від 46 до 52 м

Тварини здатні розвивати швидкість в 25-30 км /год і зберігати її кілька кілометрів. Максимальна швидкість вівцебика 60 км / год.

Шерсть вівцебика високо цінується за її м’якість, довжину і теплоізоляцію. Ціни на пряжу варіюються від 40 до 80 доларів за унцію (28 грам).

Вівцебики і північні олені – єдині копитні ссавці Арктики, які пережили пізньоплейстоценове  вимирання.

У них відсутні виступаючі частини тіла, що пов’язано з необхідністю знижувати тепловтрати в холодному кліматі

Найбільші вівцебики мешкають в західній Гренландії, а найдрібніші – в північній.

Вівцебики мають розвинену м’язову систему, загальна маса м’язів становить майже 20% від маси тіла.

Вівцебики здатні добувати корм з-під пухкого снігу глибиною до 40-50 см.

Вівцебики – це травоїдні тварини. Основу їх раціону складають осоки, верби і різнотрав’я, мохи, лишайники.

Вівцебик відноситься до видів, що охороняються.

Вівцебики здатні тягнути вантаж, що перевищує їх власну вагу тіла. У минулому вони використовувалися для перевезення важких вантажів.

Ці тварини живуть в стадах, які складаються з 10-20 тварин, на території 50 км2. Вівцебики дають відсіч хижакам і захищають своє потомство.

Природні вороги вівцебиків – це білі ведмеді, вовки і люди.

Хутро вівцебика дуже довге! Товстий зовнішній шар може досягати майже 100 см в довжину, і є одним з найдовших серед тварин.

Оцініть статтю
Додати коментар