Іван Грозний біографія скорочено

Іван Грозний коротка біографія на українській мові викладена в цій статті.

Іван IV Грозний— московський самодержець, правив з 1547 року на протязі 50 років 105 днів — серед усіх, хто коли-небудь очолював Російську державу, це рекорд.

Іван Грозний біографія скорочено

Іван Васильович народився під Москвою, в с. Коломенське 25 серпня 1530 р. Іван Грозний був сином великого князя Московського і всієї Русі Василя III, нащадка династії Рюриковичів. Мати його, княжна Олена Глинська, належала до найдавнішого роду, що бере початок від Мамая. Правителем, правда, поки тільки номінальним, він став в трирічному віці і знаходився під наглядом спеціальної опікунської боярської комісії, створеної його батьком, який передчував швидку смерть. Однак держава знаходилася у владі цієї ради менше року, після чого в ній відбулися численні пертурбації.

1545 р. п’ятнадцятирічний Іван, який став за тодішніми мірками повнолітній, перетворився в повноправного правителя. Урочиста церемонія його вінчання на царство відбулася 16 січня 1547 у Успенському соборі Московського Кремля. З ініціативою цього обряду виступив сам 16-річний государ, проте багато істориків вважають, що це рішення він прийняв не без чужого впливу. У 1560 р. цар скасував Обрану раду і став правити виключно самостійно.

Довгі роки правління Івана Грозного ознаменувалися великою кількістю всіляких реформ і змін в житті держави. Наприклад, при ньому почали створювати земські собори, склалася система наказів, формувалася опричнина. Цар боровся зі своїми ворогами, часом уявними, найсуворішими і нещадними методами. Їм було накладено тимчасову заборону на традиційний для Юр’єва дня перехід кріпаків до нових господарів.

В області зовнішньої політики царювання Івана Грозного ознаменувався великою кількістю воєн, які йшли майже без перерви. Якщо спочатку государя супроводжувала удача (в 1552 р. було завойовано Казанське, в 1556 р. — Астраханське ханство), то 25-тя Лівонська війна закінчилася для Росії величезними втратами. У той же час Іван Грозний доклав зусиль для розвитку торговельних і політичних відносин з іншими державами, зокрема, з Англією, Голландією, Бухарским ханством та ін.

Іван Грозний залишився в історії не тільки як правитель, а й як своєрідна, суперечлива особистість. З позиції того часу цар був людиною освіченою. Не виключено, що деякі літературні пам’ятники того часу, зокрема, літописні зводи, «Государев розряд» і ін. Були складені не без впливу царя. Відомо, що він доклав зусиль для друкарства, вніс вклад в розвиток архітектури, ініціювавши будівництво ряду споруд, зокрема, храму Василя Блаженного в Москві.

Енергійність, рішучість, далекоглядність государя були сусідами в його натурі з сумнівами, спонтанними вчинками. У царя простежувалися садистські нахили, манія переслідування; його круту вдачу, напади гніву увійшли в історію, один з таких спалахів закінчився 1582 р. вбивством власного сина. Незадовго до смерті він прийняв чернецтво.

Крапку в біографії Івана Грозного поставлено 18 березня 1584 р. Місцем його поховання став московський Архангельський собор. Після смерті государя багато говорили про те, що вона була насильницькою. У той же час відомо, що в зрілі роки він не відрізнявся прекрасним здоров’ям і виглядав набагато старше за свої роки. За 6 років до смерті царя його хребет був у такому плачевному стані, що государя переміщали на носилках. Достовірно підтвердити або спростувати чутки про вбивство не можливо, смерть Івана Грозного так і залишилася оповитою шлейфом таємниці.

Коментарі:
  1. 2 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *