Осип Турянський цікаві факти

Осип Турянський цікаві факти з життя (біографії) західноукраїнського письменника Ви дізнаєтесь в цій статті.

Цікаві факти про Осипа Турянського

Осип Васильович Турянський (1880-1933) — український письменник і літературний критик.

Псевдоніми, криптоніми: Іван Думка

Народився в селі Оглядів на Львівщині в селянській родині тесляра. Був найстаршим серед 8 дітей.

Закінчивши сільську початкову школу, продовжив навчання у Львівській українській гімназії, вступивши до підпільного студентського гуртка, відверто висловлювався під час лекцій, його виключили з гімназії, але за проханням батьків відновили навчання хлопця.

Вступив на філософський факультет Віденського університету згодом захистив докторську дисертацію. Під час навчання в університеті розпочав літературну працю.

У 1910 році одружився з дочкою депутата Віденського парламенту — Стефанією. Згодом в них народився син Мирослав, який став чемпіоном з шахів у Львові, а з 50-х років ХХ ст. належав до шахових майстрів США.

Восени 1914 року був мобілізований в австрійську армію й відправлений на сербсько-австрійський фронт. 1915 року письменник потрапив у полон. Узимку того ж року німецькі армії прорвали фронт і серби, відступаючи, повели з собою у мороз, у хуртовину 60 тисяч полонених. Живими залишилося 15 тисяч. Десь в кінці пленталось семеро, приречених на смерть, серед них і Осип. Його товариші недолі замерзли біля погаслого вогнища серед гір. Сербські лікарі серед семи замерзлих полонених несподівано помітили якісь слабенькі рухи. dovidka.biz.ua Людину повертали до життя, помістивши в холодну воду. Так полоненого доктора філософії Осипа Турянського врятували від смерті.

Антивоєнна психологічна повість-поема часів Першої світової війни «Поза межами болю» (1917–1921) уперше була видана у Відні 1921 року німецькою мовою, воднораз принесла Осипу Турянському світове визнання.

До Галичини Осипові Турянському вдалос­я повернутися лише в 1923 році. У цей час Осип Турянський активно займався й художнім перекладом, бо ж добре знав кілька іноземних мов. Працював директором Яворівської, Дрогобицької, Рогатинської гімназій, де викладав німецьку, французьку, латинську мови.

Осипа Турянського мучила невиліковна недуга, яка погубила його 28 березня 1933 року. Його поховали на Личаківському цвинтарі, без жалобних промов та вінків. З часом стежка до його могили заросла. Тільки через 50 років після його смерті згадалося його ім’я.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися щось цікаве про Осипа Турянського.

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *