Що таке фітонциди

Всі рослини виділяють з метою самозахисту спеціальні біологічноактивні сполуки – фітонциди. Вони згубно діють на віруси, бактерії, гриби, найпростіші і багатоклітинні організми. В цій статті ви дізнаєтеся що називають фітонцидами та їх значення.

Що таке фітонциди?

Фітонциди це – біологічно активні речовини, які продукують рослини і ма­ють бактерицидну, протигрибну, протистоцидну дію, тобто згубно діють на бактерії, гриби і найпростіші.

Фітонциди були відкриті професором Б. П. Токина в 1928 р.

Фітонциди одних видів рослин можуть лише гальмувати ріст і розмноження мікроорганізмів, інших — вбивати збудників хвороб. Переважна більшість рослин виділяє леткі фітонциди, які згубно впливають на мікроорганізми на відстані. Деякі рослини виділяють фітонциди лише при пошкодженні їхньої тканини.

Фітонцидна активність рослин залежить від

– їх розвитку

– періоду вегетації

– фізіологічного стану

– ґрунтових та кліматичних умов

– від погоди

– часу доби

Найвища фітонцидна активність лісових рослин у весняно-літні місяці і знижується до осені. Виділенню фітонцидів сприяє підвищення відносної вологості та температури повітря. Максимальна фітонцидна активність деревних і чагарникових порід у межах доби спостерігається у другій половині дня.

Значення фітонцидів

– регулюють мікробну флору повітря

– підтримують стабільность біологічного середо­вища

– з фітонцидів нижчих і вищих рослин добувають антибіо­тики, які людина широко використовує у медичній практи­ці і в сільському господарстві.  Спектр протимікробної дії фітонцидів дуже широкий, вони згубно діють на збудники дизентерії, холери, туберкульозу, газової гангрени, черевного тифу, віруси грипу та ін.

– під­силюють секреторну та рухову діяльність травного каналу, поліпшують процеси регенерації і прискорюють загоєння ран, стимулюють захисні сили організму, знижують арте­ріальний тиск, діють як антиартеріосклеротичні речовини. У відповідних дозах фітонциди регулюють скорочення сер­цевого м’яза, діяльність центральної нервової системи., об­мін речовин.

Був складений асортимент тропічних і субтропічних рослин, які можна використовувати для профілактичних і лікувальних цілей дому та в місцях масового скупчення людей: у дитячих садках, школах, лікувально-профілактичних та інших установах, які можна об’єднати в 3 групи:
1-а група рослини, леткі виділення яких мають вираженої антибактеріальної, антивірусної, антифунгальной активністю щодо повітряної мікрофлори.

2-а група рослини, леткі виділення яких покращують серцеву діяльність, підвищують імунітет, мають заспокійливу, протизапальну та іншими лікувальними діями.

3-тя група — рослини-фітофільтри, поглинаючі з повітря шкідливі гази.

Однак надмірний вплив фітонцидів на орга­нізм людини (перебільшення дози і часу дії) може спричи­нити побічні, навіть токсичні явища, а інколи призвести до смерті.

Оцініть статтю
Додати коментар