Цікаві факти про віруси

Цікаві факти про віруси (біологія) зібрані в цій статті.

Цікаве про віруси

Віруси займають екологічну нішу облігатних внутрішньоклітинних паразитів, розмножуючись тільки в живих клітинах, вони використовують їхній ферментативний апарат і перемикають клітину на синтез зрілих вірусних часток — віріонів. Поширені всюди. Викликають хвороби рослин, тварин і людини.

Розміри більшості вірусів коливаються від 10 до 300 нм. У середньому віруси в 50 разів менші за бактерій.

У вірусів немає клітин, тому вони не здатні перетворювати їжу в енергію і не є живими організмами. Позбавлені носія віруси лише згустки хімічних елементів.

Віруси мають гени, розмножуються і борються за «місце під сонцем».

Крім біологічних, існують ще й комп’ютерні віруси. Перші подібні віруси з’явилися в 1981 році.

Виявлення вірусів було утруднено, але в 1892 р російський мікробіолог Дмитро Івановський зумів довести, що хвороби тютюнових рослин розвиваються через істот у багато разів менших, ніж бактерії. Йшлося про вірус тютюнової мозаїки.
Виділити вищевказаний вірус в чистому вигляді вдалося американському біохіміку Вендел Стенлі, за що йому в 1946 році дали Нобелівську премію в галузі хімії.

Окремі віруси вводять свою ДНК в бактерії через порожнисті волоски.

Саме слово virus утворено від латинського терміна, який в перекладі означає отрута або брудна рідина.

Довгий час вчені шукали шляхи зараження пневмонією, яка спалахнула в 1992 році в Англії. Як з’ясувалося, вірус ховався всередині амеб, які оселилися в стоячих на даху будівлях градирнях, призначених для охолодження повітря. Сам вірус відрізнявся великими розмірами, тому вчені спочатку брали його за бактерію.

Існують мімівіруси, які імітують будову і поведінку бактерій. На думку деяких вчених — це проміжна ланка між бактеріями і вірусами. Інші вважають, що це самостійний вид. Мімівірус відрізняє дуже складний і об’ємний набір ДНК.

Тіло мімівіруса містить більше 9 сотень генів, які закодували протеїни, що використовуються лише в цьому вірусі. Ця кількість генів в два рази випереджає інші віруси і бактерії.

Великі віруси назвали мамавірус. Їх розмір перевищує габарити деяких бактерій. У них навіть є супроводжуючі віруси-супутники.

Вірус може заражати рослини і тварин, гриби, бактерії і одноклітинні організми. Вони можуть заражати і один одного — це прерогатива мамавіруса разом з супутниками.

Без участі вірусів ми не могли б народитися — для того, щоб ембріон був атакований під час свого розвитку імунною системою, вона «коригується» частиною протеїнів, перекодування вірусної ДНК прямо в материнському організмі.

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: Цікаві наукові факти
Коментарі:
  1. 1 год ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *