Цвілеві гриби

Ботаніка

Крім шапкових грибів у природі існують і цвілеві гриби. Розглянемо детальніше що таке цвілеві гриби.

Цвілеві гриби

Цвілеві гриби – різні види грибних організмів, які утворюють характерний наліт (цвіль) на продуктах харчування, грунті чи органічних рештках.

Цвілеві гриби живляться, розкладаючи ті субстрати, на яких вони зростають.
У природі цвілеві гриби, розкладаючи рештки рослин і тварин, виконують важливу санітарну функцію. Вони також беруть участь у процесах ґрунтоутворення. Але цвілеві гриби можуть завдавати господарству людини відчутної шкоди. Як ми вже згадували, ці гриби здатні псувати харчові продукти. Споживання продуктів, уражених цвілевими грибами, може спричинити тяжкі харчові отруєння.

Найвідоміші представники цвілевих грибів – мукор та пеніцил, дрібні і легкі спори яких розносяться потоками повітря, а, потрапивши на сприятливий субстрат, проростають, утворюючи нові міцелії.

Гриб мукор часто з’являється на хлібі, овочах, на кінському гної у вигляді білого пухнастого нальоту, який через певний час стає чорним.

У мікроскоп добре видно, що грибниця мукора складається з тонких безбарвних ниток. Це лише одна дуже розросла клітина В великою кількістю ядер у цитоплазмі.

Розмножується мукор спорами. Деякі нитки грибниці підні­маються вгору й розширюються на кінцях. У цих розширеннях, що мають вигляд округлих чорних головок, утворюються спори. Після достигання спор головки розкриваються. Спори розносять­ся вітром. У сприятливих умовах вони проростають, утворюючи грибницю. Грибниця мукора, як і всіх грибів, не має хлорофілу. Мукор живиться готовими органічними речовинами.

Гриб пеніцил оселяється на харчових продуктах і на грунті.

Грибниця пеніцилу складає­ться з розгалужених ниток, поділених перегородками на окремі клітини. Цим вона відрізняється від одноклітинної грибниці мукора.

Спори пеніцилу містяться не в головках, як у мукора, а на кінцях деяких ниток грибниці в дрібних китичках. Цей гриб розводять спеціально, щоб виробляти з нього ліки — пеніцилін. Пеніцилін широко застосовують для пригнічення життєдіяльності багатьох хвороботворних бактерій, наприклад під час запалення легень, запалення середнього вуха, ангіни та інших захворювань.

Значення цвілевих грибів

Певні види цвілевих грибів людина використовує у своєму господарстві для отримання харчових продуктів та лікарських препаратів (антибіотиків, вітамінів).

Деякі види пеніцилу продукують та виділяють у навколишнє середовище антибіотик пеніцилін.

Один із видів цвілевих грибів людина використовує для виробництва лимонної кислоти.

Деякі цвілеві гриби застосовують для виробництва певних сортів твердих сирів із гострим смаком та специфічним запахом (наприклад, знамениті «рокфор» та «камам-бер»).

З інших видів цвілевих грибів отримали речовини, що посилюють ріст у рослин. За їхньою допомогою, наприклад, вдалося збільшити розмір ягід безнасінних сортів винограду.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Катя

    Материал вполне нормальный, но почему нет последствий после их употребления? Прошу добавить.

    Відповіcти