Жанна д’Арк біографія українською

Жанна д’Арк біографія на українській мові коротко викладена в цій статті.

Жанна д’Арк (1412 — 1431) — французька національна героїня, одна з головнокомандувачів військами під час Столітньої війни, спалена на багатті.

Жанна д’Арк біографія українською скорочено

Жанна д’Арк народилася 6 січня 1412 року в Домремі, в селянській родині. Її дитинство проходило на важкий для Франції період Столітньої війни: згідно з договором в Труа (21 травня 1420), король Англії Генріх V став спадкоємцем французького престолу і правителем Франції, а законний спадкоємець, дофін, майбутній король Карл VII від престолонаслідування відмежовувався, що фактично означало приєднання Франції до Англії. Чутка звинувачувала королеву Франції, Ізабеллу Баварську, в тому, що вона була ініціатором цього договору; по країні поширювалося пророцтво: «Жінка погубила Францію, діва її врятує». Близько 1424 року Жанну стали відвідувати бачення: їй з’являлися святий Михайло Архангел, святі Катерина і Маргарита, переконуючи Жанну йти на неокупований англійцями півден Франції до законного королю Карла VII і врятувати країну.

Місія Жанни д’Арк

6 березня 1429 Жанна прибула в замок Шинон, де знаходився Карл VII, і сповістила йому, що її «голоси» повідомили їй: вона обрана Богом, щоб зняти облогу з Орлеана, перегороджує англійцям шлях на південь, а потім привести короля в Реймс, місце коронації французьких королів. У народній свідомості один тільки досконалий там акт миропомазання робив монарха законним государем. Жанна зуміла переконати Карла, і той відправив її з військом в Орлеан. На час прибуття її в це місто (29 квітня 1429) чутка вже стверджувала, що саме вона — та діва, що врятує Францію. Це надихнуло військо, і в результаті ряду боїв, в яких брала участь сама Жанна, 8 травня 1429 р облога була знята. Зняття облоги і проведена для цього серія перемог французьких військ переконали французів, що Бог вважає їх справу правою і допомагає їм. Зроблений після цього похід на Реймс перетворився на тріумфальний хід королівської армії. 17 липня Карл VII коронувався в Реймсі, і під час урочистого акту Жанна тримала над ним прапор.

У серпні 1429 французи почали наступати на зайнятий англійцями Париж. Спроба взяти його виявилася невдалою, і незважаючи на наполягання Жанни, королівські війська відступили. Восени — взимку 1429 року і навесні 1430 Жанна брала участь в ряді дрібних сутичок з ворогом, і 23 травня 1430 року потрапила в полон до англійців.

Суд і смерть

Жанну д’Арк перевезли в Руан, та 9 січня 1431 року його постала перед судом інквізиції. Її звинуватили в чаклунстві та єресі: підлеглі англійцям церковники виходили з того, що тим самим завдадуть шкоди Карлу VII, бо в цьому випадку він виявиться коронованим єретичкою і відьмою. Жанна захищалася з рідкісною мужністю й винахідливістю, але 2 травня 1431 роки їй було пред’явлено звинувачення в чаклунстві (звинувачення в єресі відпали) і було запропоновано відректися від віри в «голосі» і від носіння чоловічого одягу. Під страхом смерті вона погодилася на зречення і 28 травня була засуджена до довічного ув’язнення. Однак у в’язниці їй підкинули чоловічий одяг, що означало рецидив злочину і автоматично вело до смерті. Незважаючи на явну провокацію, Жанна заявила, що одягла чоловічий одяг добровільно, що бере зречення назад і шкодує про нього. Два дні потому — 30 травня 1431 року її заживо спалили на ринковій площі Руана.

У 1455-1456 роках в Бурже пройшов процес посмертної реабілітації Жанни д’Арк. 16 травня 1920 року вона була зарахована католицькою церквою до лику святих.

Коментарі:
  1. 4 месяца ago

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *