Бджільництво як галузь тваринництва. Значення бджільництва

бджоли Географія

Бджільництво як галузь сільського господарства, займається розведенням медоносних бджіл для отримання меду, бджолиного воску, прополісу, маточного молочка та інших продуктів, а також для запилення сільськогосподарських культур з метою підвищення їх врожайності.

Бджільництвом займаються на всіх континентах, окрім Антарктиди. За даними ФАО, ЮНЕСКО та ін., в 2014 році в світі налічувалося близько 83 млн бджолиних сімей. Промислове спеціалізоване бджільництво з високомеханізованими пасіками розвинене в США, Канаді, Австралії (середній вихід товарного меду в цих країнах – 20-40 кг з вулика).

Україна є одним із світових лідерів виробництва меду. Україна з 2008 року займає перше місце з виробництва меду серед країн Європи (з валовим збором до 75 тис. тонн) і четверте після таких світових лідерів як Китай, Туреччина та Аргентина.

Історія розвитку бджільництва

Бджільництво – одне з найдавніших занять людини. Його історія тягнеться вглиб віків. Численні історичні джерела свідчать, що бджільництво було поширене в Стародавньому Єгипті (тут робили вулики з обпаленої глини), в Гірській Шорії, Індії, на Близькому Сході (вулики робилися із прутів, які обмазувалися глиною), в Аравії, Ассирії.

Різні джерела стверджують, що в Палестині в стародавні часи процвітало бджільництво. Причому вулика бджіл облаштовувалися на скелях, і в особливо спекотні дні мед зі стільників стікав вниз по камінню. У населення східно-європейської рівнини віск і мед займали велике місце в торгівлі грецьких колоній. Історик Геродот, який відвідав чорноморську колонію Ольвію в V столітті до н.е. описав достаток бджолиних роїв в країні скіфів.

Стародавні кельти дуже цінували мед і використовували його в якості оплати. Стародавні германці з меду робили напої, які настоювали на цілющих травах. В Європі ця галузь стала активно розвиватися з поширення християнства. Віск широко використовувався в релігійних обрядах, Римська церква навіть відпускала гріхи за нього.

У Київській Русі бджільництво зайняло провідну роль в господарському житті держави: мед використовували в їжу, з нього виготовляли напої, цілющі відвари, з воску робили свічки для релігійних потреб і освітлення. Мед виступав грошовою валютою в торгівлі з греками і республіканцями з Генуї і Венеції.

Сьогодні доведено, що мед, бджолина отрута, маточне молочко, квітковий пилок роблять благотворний вплив на організм людини. Віск широко використовується в різних сферах індустрії та медицини.

Особливості бджільництва

Рослини, з яких бджоли люблять активно збирати нектар: верес, клен, берест, липа, гречка, соняшник, буркун і біла акація. Серед культурних рослин це вишня, груша, яблуня, слива, абрикоси, малина, смородина. Після комахи переробляють нектар в мед і відкладають в стільники. Крім нектару, бджілки і приносять квітковий пилок, з якого готують білковий корм.

Пасіку необхідно влаштовувати в садах або місцях захищених від суховію, вітру. Бажано, що поруч росли чагарники і низькі дерева. Самі ж будиночки для бджіл розставляють в шаховому порядку, дотримуючись відстані 4-6 метрів, один від одного. Їх льотки повинні дивитися на південний схід. Вулик повинен бути трохи з нахилом, щоб в нього не затікала дощова вода.

Для полегшення орієнтування бджіл вулики рекомендується фарбувати в різні кольори.

Одна бджолина сім’я виробляє до 18-20 кг меду за літо.

Восени необхідно утеплювати вулики і підгодовувати бджіл солодкою водою. Оглядати вулики не рекомендується коли на вулиці температури вище 30-35С. Щоб бджілки менше жалили, дотримуйтеся наступних правил:

Працюйте в білому халаті – темні кольори дратують цих комах.
Перед оглядом вулика не їжте часник, цибулю і продукти з різким запахом. Руки ретельно вимийте з милом нейтрального запаху.
На голову і обличчя одягайте спеціальну сітку.
Намагайтеся не проливати мед, щоб не приманювати бджіл з сусідніх вуликів.

Оцініть статтю
Додати коментар