“Бити чолом” фразеологізм

Що означає “бити чолом” пояснити може не кожен. У цій статті ми спробуємо пояснити значення виразу.

“Бити чолом” значення фразеологізму

а) низько вклонятися кому-небудь, шанобливо вітати когось.
б) уклінно просити кого-небудь про щось.

“Бити чолом” походження

У княжу добу на Русі існував звичай: звертаючись до князя, русичі низько кланялися, інколи сягаючи чолом землі. Відтоді у мові закріпився вислів «бити чолом» — кланятись комусь, звертатися з проханням.

“Бити чолом” приклади

Встала мати Кончакова, Що сиділа за столом, І таке сказала слово: «Синку, б’ю тобі чолом! Мудро радив ти, туди лиш (на Київ) Веди військо напролом! (Франко, Твори, т. XIII, 1954, стор. 367);

Вітаю вас, Остапе милий, В миру наречений Павлом! Я тисну руку Вам щосили І перед Вами б’ю чолом (Рильський, Твори, т. III, 1961, стор. 92).

Шпигай, Катрусю, але дозволь бити чолом лікареві Семенові Яковичу, щоб увільнив мене від цієї іглотерапії (голкотерапії) (І. Цюпа). 

[Купець:] Селям-алейкум, славний воєводо! Із Перекопа караван тобі.. Дарунками оцими б’є чолом! (Іван Кочерга, I, 1956, 482);

[Яків:] Сідай [Семене] на мотоцикл і їдь до баби Хими. Вона на всю губернію колись славилась як повариха.. їдь і бий чолом від партійної організації — хай прийде в нашу їдальню на місяць-другий молодих навчити (Микола Зарудний, Антеї, 1961, 51).

Оцініть статтю
Додати коментар