Дмитро Шостакович біографія та цікаві факти

Композитори

Дмитро Шостакович коротка біографія українською розповість Вам багато корисної інформації про життя та творчість Шостаковича, великого російського радянського композитора, піаніста і викладача.

Дмитро Шостакович біографія

Дмитро Шостакович народився 25 вересня 1906 року в Санкт-Петербурзі в музичній сім’ї. Часто вечорами в їхньому будинку влаштовувалися концерти, які зіграли свою роль у розвитку та становленні Шостаковича, як справжнього музиканта й особистості. Першу роботу – фортепіанну п’єсу, написав в 9 років. У віці 13 років надходить в Петербурзьку консерваторію на клас фортепіано і композиції. Через 2 роки, бажаючи поліпшити фінансове становище сім’ї, починає працювати музичним ілюстратором. Юнак чудово імпровізував, складав музичні картини прямо на ходу. У 18 років Дмитро написав першу симфонію, яку в 1926 році виконали на ленінградській великій сцені. Вже через кілька років вона звучала в залах Німеччини і Америки. Так до Шостаковича прийшов успіх.

Після закінчення консерваторії він не міг визначитися, ким він хоче бути – виконавцем або автором. У свій час намагався поєднувати, але до 30-х років ХХ століття виступав сольно. Шостакович виконував Ліста, Баха, Шопена, Прокоф’єва, Чайковського. У 1927 році у Варшаві на Міжнародному конкурсі ім. Шопена йому вручили почесний диплом.

Через деякий час він відмовився від слави піаніста і почав шукати свій стиль шляхом безлічі експериментів. Дмитро Шостакович пробував себе в піснях, опері, музиці для театру і кіно, балетах і фортепіанних п’єсах, а також симфонії.

У 1937 році він став вести в Ленінградській консерваторії клас композиції. Через 2 роки Шостакович став професором. У роки Великої вітчизняної війни композитор залишився в блокадному Ленінграді і працював над своєю 7-ою симфонією. Її виконали 29 березня 1942 року в Будинку Союзів в Колонному залі. За симфонію йому вручили Сталінську премію.

Композитор в 1943 році переїздить до Москви і аж до 1948 року займається викладанням в Московській консерваторії. Відносини з радянською владою у Шостаковича були непрості. Його то ставили під цензуру, то нагороджували своєю прихильністю. У 1957 році Шостаковича взяли на пост секретаря Союзу композиторів СРСР і Спілки композиторів РРФСР.

Помер Дмитро Шостакович 9 серпня 1975 року в Москві.

Дмитро Шостакович цікаві факти

Хобі композитора Шостаковича – футбол. Він не тільки захоплювався цим видом спорту, але і закінчив школу футбольних суддів.

Кожен раз, коли він збирався одружитися, втручалася його мати. Вона не дозволила Дмитру зв’язати себе узами шлюбу з Танею Гливенко – донькою відомого лінгвіста. Їй не сподобалася і друга обраниця сина – Ніна Вазарі. Але, через кілька років Ніна і Шостакович все-таки одружилися. У шлюбі народилося 2 дітей, син Максим і Дочка Галина.

Він був картковим азартним гравцем. Композитор в молодості виграв велику суму грошей, на яку Дмитро купив собі кооперативну квартиру.

Великий піаніст часто хворів. Але лікарі не змогли поставити йому точний діагноз. Тільки через роки Дмитру діагностували пухлину, яку вже було пізно лікувати.

Був співавтором гімну Радянського Союзу. Цікаво, що композитор не любив політичний лад Радянського Союзу і коли отримав партійний квиток, то плакав.

Дмитро Шостакович творчість

Музика Дмитра Шостаковича різноманітна і багатопланова за жанрами. Вона перетворилася в класику радянської і світової музичної культури XX століття. Значення композитора як симфоніста величезне. Він створив 15 симфоній з глибокими філософськими концепціями, складним світом людських переживань, трагічними і гострими конфліктами. Твори пронизані голосом художника-гуманіста, що бореться проти зла і соціальної несправедливості. Його неповторний індивідуальний стиль наслідував кращі традиції російської і зарубіжної музики (Мусоргського, Чайковського, Бетховена, Баха, Малера). У Першій Симфонії 1925-го виявилися кращі риси стилю Дмитра Шостаковича:

  • поліфонізація фактури
  • динаміка розвитку
  • частинка гумору та іронії
  • тонка лірика
  • образні перевтілення
  • тематизм
  • контраст

Перша симфонія принесла йому популярність. Надалі він навчився поєднувати стилі і звуки. До речі, Дмитро Шостакович імітував звук артилерійської канонади в своїй 9-ї симфонії, присвяченій блокаді Ленінграда. Як Ви думаєте, за допомогою яких інструментів Дмитро Шостакович імітував даний звук? Зробив це він за допомогою литавр.

У 10-тій симфонії композитор впровадив прийоми пісенних інтонацій і розгортання. Наступні 2 твори ознаменувалися зверненням до програмності.

Крім того, Шостакович зробив свій внесок в розвиток музичного театру. Правда, діяльність його обмежувалася редакційними статтями в газетах. Опера Шостаковича «Ніс» була справжнім оригінальним музичним втіленням повісті Гоголя. Вона відрізнялася складними засобами композиторської техніки, ансамблевими і масовими сценами, багатоплановою  зміною епізодів. Важливим орієнтиром у творчості Дмитра Шостаковича була опера «Леді Макбет Мценського повіту». Вона відрізнялася сатиричної гостротою в характері негативних персонажів, одухотвореною лірикою, суворим і піднесеним трагізмом.

Для музичного життя Радянського Союзу великими подіями була поява концертів для фортепіано, скрипки та віолончелі з оркестром, камерних творів, написаних Шостаковичем. До них відносять 15 струнних квартетів, фуги і 24 прелюдії для фортепіано, тріо пам’яті, фортепіанний квінтет, цикли романсів.

Твори Дмитра Шостаковича – «Гравці», «Ніс», «Леді Макбет Мценського повіту», «Золотий вік», «Світлий струмок», «Пісня про ліси», «Москва – Черемушки», «Поема про Батьківщину», «Страта Степана Разіна», «Гімн Москві», «Святкова увертюра», «Жовтень».

Оцініть статтю
Додати коментар