«Джейн Ейр» короткий зміст

ДЖЕЙН ЕЙР БРОНТЕ Короткий зміст

«Джейн Ейр» короткий зміст українською Ви можете прочитати за 15 хвилин.

Бронте Ш. «Джейн Ейр» короткий зміст

Розповідь ведеться від першої особи. Батьки Джейн Ейр померли, коли вона була зовсім маленькою, і її взяв до себе брат її матері містер Рід, який незабаром теж помер. Розповідь починається, коли Джейн всього десять років. Це маленька і слабка здоров’ям, вразлива дитина, з живим характером, замкнута швидше в силу необхідності, ніж вдачі. Вона живе в будинку своєї тітки, Сари Рід, владної і егоїстичної жінки, з її дітьми Джоном, Елізою і Джорджіаною. Всі в будинку звертаються з маленькою Джейн вкрай несправедливо. Джейн дуже хочеться заслужити любов тітки, але та ледь переносить її. Більш-менш хороші відносини у Джейн тільки зі служницею Бессі Лі. Одного разу конфлікт досягає критичної точки. Джон Рід розбиває Джейн голову і, коли він знову замахується, вона з люттю кидається на нього. Негайно прибігши на крики місіс Рід знову «не помітила» рани Джейн і покарала її, відправивши до Червоної кімнати, де помер колись містер Рід. Джейн благає покарати її якось інакше, але марно. Від жаху дівчинці стало зле, вона втрачає свідомість.

Викликаний місіс Рід аптекар містер Лойд, зрозумівши ситуацію, рекомендує місіс Рід відправити племінницю в школу. Вибір місіс Рід падає на Ловудську школу для дівчаток, але вона просить наставника школи, містера Брокльхерста, попередити всіх, що вона брехуха. Коли той йде, гнів охоплює Джейн, вона дає волю своїй ненависті до тітки і кричить, що насправді брехуха не вона, а тітка, і що вона ніколи не пробачить свою «благодійницю», як називають місіс Рід її знайомі. Незважаючи на публічне звинувачення у брехні і огидному характер, відносини Джейн з ученицями і вчительками складаються добре. Її підтримує директриса Марія Темпл і Елен Бернс, дівчинка старше неї, яка вражає Джейн своїми знаннями, силою духу і християнською смиренністю. Джейн старанно займається, вона прагне навчитися якомога більше. Але в школі-притулку Ловуда важкі умови; Брокльхерст обожнює святенницькі моралі про користь смирення плоті і не піклується про те, що дівчатка постійно голодні і мерзнуть. Навесні розігрується епідемія тифу, і багато хто вмирає. Хоча тиф і пощадив Елен, яка стала на той момент найближчою подругою Джейн, Елен вмирає від сухот. Перед смертю Елен говорить Джейн: “Я вірю і сподіваюся: я йду до Бога”. Ці слова впливають на уявлення Джейн про Бога. Після цього Броклхерст усувають від одноосібного управління і умови життя в школі стають нормальними. Джейн проводить в Ловуді вісім років, останні два роки – вчителькою.

За цей час вона виросла, хоча як і раніше мала зростом і некрасива. Але коли директриса міс Темпл, яка всі ці роки була їй другом, одружується і їде, душа Джейн просить чогось іншого, якихось змін. Давши оголошення, вона отримує місце гувернантки 9-річної француженки Аделі Варанс в маєтку Торнфільд. Життя в маєтку дуже тихе і відокремлене; крім Аделі в будинку живуть економка Аліса Фейрфакс – проста мила старенька, і кілька слуг, в числі яких виділяється похмура швачка Грейс Пул, дивна і зловісна. Все змінюється з раптовим приїздом господаря маєтку, опікуна Аделі, містера Едварда Рочестера. Це людина непривабливої зовнішності і складного характеру, сильний, іронічний, похмурий і впевнений в собі. У його минулому таяться якісь нещастя, які обтяжують його. Рочестер часто розмовляє з Джейн, і скоро вона звикає до його різкого тону і зміні настроїв. Їй цікавий цей новий, незрозумілий характер.

Одного разу вночі Джейн бачить в коридорі дим – це горить кімната містера Рочестера. Вона рятує йому життя, розбудови його, і допомагає погасити пожежу. Дівчина вважає, що це справа рук Грейс Пул, але Рочестер просить Джейн нікому не розповідати про те, що трапилося. Джейн розуміє, що господар став їй занадто дорогий. Вона з усіх сил бореться з цією любов’ю, але це вище її сил. До того ж їй здається, що і вона не байдужа містеру Рочестеру. Незабаром містер Рочестер запрошує до хати гостей. Всім стає ясно, що Рочестер збирається одружитися з красунею аристократкою Бланш Інгрем. У цей час приїжджає якийсь Річард Мезон з Вест-Індії – а вночі лунає страшний крик. Мезон поранений, на його плечі кривава рана зі слідами укусів. І знову Грейс Пул навіть не відсилають з дому, а для всіх її крик був лише криком служниці, якій приснився поганий сон. Правду про рану знає тільки сам Рочестер і Джейн.

За Джейн надсилають – місіс Рід при смерті і хоче бачити її. Перед смертю тітка віддає їй лист містера Ейра, іншого дядька Джейн, про якого вона не знала. Він розшукував її, але місіс Рід повідомила йому, що Джейн Ейр померла від тифу.

Після похорону тітки Джейн повертається в Торнфільд. Гості роз’їхалися і життя повернулося в колишнє русло. Одного разу Рочестер оголошує Джейн, що вирішив одружитися і знайшов їй нове місце. Вона намагається приховати свій відчай, але Едвард Рочестер каже, що любить тільки її і просить стати його дружиною. Спочатку Джейн не вірить, але переконавшись в його щирості, погоджується. Під час заручин Джейн написала листа своєму дядькові, повідомляючи про майбутнє заміжжя. В день весілля в церкві з’являється повірений з Лондона, присланий дядьком; він оголошує, що весілля неможливе: містер Рочестер одружений. Це підтверджує Мезон – він брат дружини Рочестера. Зовсім не Грейс Пул намагалася підпалити будинок і поранила Мезона, навпаки, вона приставлена ​​стежити за навіженої. Рочестер кличе всіх у будинок, де «знайомить» зі своєю дружиною – навіженою в третьому поколінні.

Джейн йде до себе і довго лежить, оплакуючи свою любов. Вийшовши, вона натикається на Рочестера, що сидить біля дверей її кімнати. Він благає пробачити його і розповідає свою історію. У ранній молодості його спритно одружили, щоб не ділити спадщину, яка повинна було дістатися його брату Роланду. Від нього приховали сімейну схильність до божевілля; коли ж він, не в силах боротися з порочною, розпусною вдачею дружини, захотів розлучитися, лікарі вже встановили, що вона божевільна, а закон не дозволяє розлучення в таких випадках. Едвард Рочестер заклинає Джейн виїхати з ним. Але вона не може йти проти совісті, порушити християнські заповіді. Витримавши страшну боротьбу з власним серцем, вона вночі таємно йде, сідає в диліжанс, віддавши останні гроші, і їде якнайдалі в першому-ліпшому напрямку.

Кілька днів Джейн поневіряється, голодує і ночує під відкритим небом – у неї немає ні грошей, ні даху над головою. Вона намагається знайти роботу, але марно. Нарешті в страшну зливу вона в знемозі падає на порозі будинку, де її, ледь живу, підбирає якийсь містер Сент-Джон Ріверс. Діана і Мері, його сестри, дуже доброзичливі, вони доглядають за Джейн, поки та хворіє. Коли вона приходить до тями, Ріверс влаштовує її вчителькою в сільській школі. Джейн з ентузіазмом береться за справу, і хоча спочатку вона зустрічає невігластво і відсутність манер учениць, незабаром ситуація потроху змінюється. Джейн люблять і поважають в окрузі, її вихованниці роблять успіхи і вона була б щаслива, якби не жаль і туга про покинутому і улюбленому господарю – і відчайдушний страх, що він погубить себе. Джейн живе під вигаданим прізвищем, проте випадково відкривається її справжнє ім’я – і з’ясовується, що її дядько помер, залишивши їй спадок в 20 тисяч фунтів. Більш того, він був також і дядьком Сент-Джона, Діани і Мері. Страшно зрадівши раптовою спорідненістю, Джейн наполягла на тому, що спадок слід поділити порівну. Вона поступово підготувала школу до здачі іншій вчительці, хоча і не вирішила ще, що стане робити далі. Весь цей час Сент-Джон уважно спостерігає за Джейн. Він неабиякий, суперечливий чоловік: збурений пристрастями, честолюбний, але разом з тим холодний і розважливий. Він священик і готується стати місіонером, долаючи в цьому прагненні навіть свою палку пристрасть до юної багатою красуні міс Олівер. Незадовго до від’їзду Сент-Джон просить Джейн вийти за нього заміж, тому що вона як ніхто підходить для ролі дружини місіонера. Після недовгого опору Джейн навіть погоджується їхати з ним в Індію – але не стати його дружиною. Однак це не влаштовує Ріверса, і він майже вмовляє її – але в останній вирішальний мить вона чує звідкись голос Рочестера, що кличе її – «Джейн, Джейн, Джейн»; це голос її «господаря», як вона називає містера Рочестера. Дівчина нічого не знає про нього; турбуючись за нього, вона кілька разів писала місіс Фейрфакс, але відповіді не отримала.

Тепер Джейн вирішує дізнатися, де він і що з ним – і лише потім прийняти остаточне рішення. Торнфільд зустрічає її мертвим, обгорілим остовом. Переживши смертельний страх, Джейн потім дізнається, що божевільна дружина Рочестера Берта підпалила будинок; сама ж стрибнула з даху. Містер Рочестер, який намагався її врятувати, покалічений: він осліп і втратив кисть руки. Дізнавшись, що тепер він живе в глухому маленькому маєтку, вона негайно їде туди.

Приїхавши, вона застає Рочестера зламаним, в абсолютно пригніченому стані духу. Він довго розшукував її і вже вважав загиблою, але, знову зустрівши Джейн, Рочестер воскресає духом. Джейн чекає, що він тут же попросить її вийти за нього заміж – але він соромиться свого каліцтва і своєї безпорадності. Однак вона переконує його у своїй вірності, любові і відданості, і в кінці кінців Рочестер знову просить її стати його дружиною. Вони повінчалися в маленькій церкві. Через два роки до Рочестера частково повернувся зір, і він зміг побачити свого первістка. Діана і Мері також вийшли заміж за гідних людей, а Сент-Джон виїхав з Англії в Індію і вступив на обраний ним шлях місіонера.

Оцініть статтю
Додати коментар