Герберт Спенсер основні ідеї

Правознавство

Герберт Спенсер та суть його теорії викладені в цій статті.

Герберт Спенсер основні ідеї

Герберт Спенсер є основоположником органічного напрямку в соціології. Він розглядав суспільство як живий, біологічний організм. Головні праці мислителя – «Політичні установи», «Основні начала» і «Система синтетичної філософії» в 3 томах. Ось які основні ідеї там викладені:

Соціальний світ є прямим продовженням світу природи. Сам же світ еволюціонує в 3 стадіях – доорганічна, органічна, недорганічна.

Створив теорію суспільства. Відповідно до неї існує наукова піраміда: математика – біологія – психологія – соціологія – розвиток людської психіки. На піку піраміди відбувається формування абстрактного мислення і уявлення про абстрактні сутності. Суспільство по Спенсеру – це сутність, тотальність по відношенню до індивіда, реальність, яка не зводиться до людей і є самодостатньою сама по собі. Суспільство – це організм подібний живому. Основні його характеристики: прогресивна диференціація структури і будови, безперервне зростання, збільшення внутрішньої пов’язаності і маси (прогресивна інтеграція), прогресивна диференціація відправлення функцій. Суспільство прогресує в напрямку зростання визначеності і різноманіття, обсягу і пов’язаності.
Виділив базисні підсистеми суспільства, функціонально єдині. це:

  • Травна система – це промислова організація суспільства, продуктивна діяльність. Вона обумовлена ​​геологією, екологією, географією, демографією.
  • Розподільна система – це комунікативні засоби суспільства (дороги, шляхи сполучення, агенти, регіональні зв’язки) і система розподілу праці.
  • Регулятивна система – це витрачаюча і правляча система, яка заснована на кооперації. Дана система виникає в результаті громадських воєн. Компоненти регулятивної системи: армія, фінанси, уряд, банки. Згодом система ускладнюється.

По Спенсеру існують базисні інститути: церковні установи, обряд, сім’я, політика. Функція церковної установи – це згуртування суспільства шляхом здійснення правил поведінки і обрядів поклоніння. Коли ритуальний контроль замінюється моральним, то церква втрачає своє значення. Обряд – це первинна форма політичного і військового контролю, давніша, ніж церковна або політична. Виникає для згуртованості суспільства. Форми сім’ї – ендогамія і екзогамія. Форми шлюбу – полігамія (у військовому суспільстві), поліандрія, моногамія (в індустріальному суспільстві). Політичні установи та організації – це організації, які пов’язані з формою політичного контролю на окремій території.

Спенсер виділив 2 типи суспільства – військове і промислове. Військове суспільство займається завоюванням територій і нової робочої сили. Його економіка побудована на примусовій робочій силі. У ньому головним політичним інститутом є держава. Промислове суспільство характеризується вільною кооперацією на базі взаємовигідного контракту. Основу його економіки становить система поділу праці на основі торгових і промислових взаємодій. Основні риси індустріального суспільства – свобода совісті, географічна свобода політичних поглядів і індивіда, армія для народу.

Головне завдання філософської науки – примирення релігії та науки. Філософія вивчає феномени чуттєвого характеру, що піддаються систематизації.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї Герберта Спенсера.

Оцініть статтю
Додати коментар