Головоногі молюски: загальна характеристика

Зоологія

Головоногі молюски: загальна характеристика класу наведена в цій статті. Також Ви дізнаєтеся цікаві факти про головоногих молюсків.

Клас Головоногі молюски

Головоногі молюски – нечисленна група високоорганізованих тварин, що відрізняються найбільш досконалою серед інших молюсків будовою і складною поведінкою.

Їх назва – «Головоногі» – пояснюється тим, що нога цих молюсків перетворилася в щупальця (зазвичай їх 8-10), що розташовуються на голові навколо ротового отвору.

Головоногі молюски живуть в морях і океанах з високим вмістом солей (вони не зустрічаються в Чорному, Азовському і Каспійському морях, вода яких опріснюється річками, які впадають в них).
Більшість головоногих – вільноплаваючі молюски. Лише деякі живуть на дні.

До сучасних головоногих відносяться каракатиці, кальмари, восьминоги. Розміри їх тіла бувають від кількох сантиметрів до 5 м, а мешканці великих глибин досягають 13 м і більше (з витягнутими щупальцями).

Зовнішня будова головоногих молюсків

Тіло у головоногих молюсків двосторонньо-симетричне. Воно зазвичай розділено перехопленням на тулуб і велику голову, а нога видозмінена в розташовану на черевній стороні воронку – м’язисту конічну трубку (сифон) і довгі м’язисті щупальця з присосками, розташовані навколо рота (у восьминогів 8 щупалець, у каракатиць і кальмарів – 10, у наутилуса – близько 40). Плавають вони задяки пульсуючому викиданню води з мантійної порожнини через сифон – реактивний рух.

Тіло більшості головоногих позбавлене зовнішньої раковини, є лише недорозвинена внутрішня раковина. А у восьминогів раковини немає зовсім. Зникнення раковини пов’язано з великою швидкістю пересування цих тварин (швидкість руху деяких кальмарів може перевищувати 50 км / год)

Внутрішній скелет головоногих молюсків

У головоногих молюсків є особливий внутрішній скелет, утворений хрящем: мозок захищений хрящовим черепом, опорні хрящі є в основі щупалець і плавників.

У головоногих молюсків добре розвинені травна, дихальна і кровоносна системи.

Травна система головоногих молюсків

Ротовий отвір (в вінці щупалець) оточують дві товсті рогові щелепи чорного або коричневого кольору, вигнуті, як дзьоб папуги.
У мускулистої глотки знаходиться язик з теркою (радулой), за допомогою якої тварини подрібнюють їжу. У глотку впадають протоки отруйних слинних залоз. Далі йдуть довгий стравохід, шлунок і кишка, яка закінчується анальним отвором.
В задню кишку відкривається протока особливої ​​залози – чорнильного мішка. У разі небезпеки молюск випускає в воду вміст чорнильного мішка і під захистом цієї «димової завіси» ховається від ворога.

Майже всі Головоногі молюски – хижаки, що нападають в основному на риб і ракоподібних, яких вони хапають щупальцями і вбивають укусом щелеп і отрутою слинних залоз.

Нервова система і органи чуття

У головоногих молюсків добре розвинена нервова система. Нервові вузли великі, розташовуються близько один до одного і утворюють своєрідний мозок.
Органи почуттів представлені парними нюховими ямками, органами рівноваги і очима. Очі дуже великі, мають складну будову і дозволяють бачити предмети на різній відстані.

Дихальна система головоногих

Більшість головоногих має одну пару зябер, які знаходяться в мантійній порожнині.

Кровоносна система головоногих

Кровоносна система майже замкнута. У багатьох місцях кров з одних судин переходить в інші через капіляри. Кров у головоногих молюсків синюватого кольору (в ній міститься речовина, до складу якої входить мідь).
Серце трикамерне: складається з одного шлуночка і двох передсердь. Воно скорочується близько 30 разів на хвилину.

Розмноження головоногих молюсків

Головоногі роздільностатеві. Статеві відмінності між самцем і самкою іноді різко виражені в забарвленні, будові частин тіла. Зазвичай вони розмножуються раз в житті, після чого гинуть.
Стадія личинки відсутня. З яйця виходить молодий молюск, своїм виглядом схожий на дорослу тварину.
Самки кальмарів і каракатиць прикріплюють яйця до підводних предметів, а восьминоги охороняють свої кладки і молодь (турбуються про потомство).

Значення головногих молюсків

Головоногі молюски служать їжею для багатьох тварин: рибам – акулам, тунцям, макрелі; птахам – альбатросам, поморянамх, фрегатам, пінгвінам; морським звірам – каланамі, нерпам, тюленям, кашалотам. Людина вживає в їжу кальмарів, восьминогів, каракатиць.

Оцініть статтю
Додати коментар