Григорій Сковорода біографія коротко

Григорій Сковорода біографія скорочено Письменники

Григорій Савич Сковорода — український просвітитель-гуманіст, філософ, поет, педагог. Життя і творчість Григорія Сковороди опише біографія скороченоі.

Григорій Сковорода біографія відео

Біографія Григорія Сковороди коротко

Г. Сковорода є найвидатнішою постаттю в культурному та літературному житті України ХVIII ст. Його називають мандрівним філософом.
Сковороду вважають зачинателем жанру байки.

Сам Сковорода називав себе Варсавою (сином свободи).

Григорій Сковорода народився 3 грудня 1722 року в селі Чорнухах на Полтавщині в сім’ї малоземельного козака.

Початкову освіту здобув в сільській школі, навчався у дяка-скрипаля на привілейованому становищі, співав у церкві.

З 1738 році — почав навчання у Києво-Могилянській академії.

З 1742 по 1744 рік жив у Петербурзі, був співаком придворної капели, створював музику на власні вірші.

У 1750 році у складі російської місії Сковорода виїжджав за кордон і три роки мандрував Угорщиною, Словаччиною, Польщею, відвідав Братиславу, Відень, Будапешт; бував в університетах, слухав лекції знаменитих професорів, працював у бібліотеках, студіював філософські праці й, володіючи багатьма мовами, дискутував із ученими різних країн.

Г.Сковорода під час своїх мандрів був нерозлучний з сопілкою.

У 1753 році – повернувся в Україну, викладав поетику в Переяславському колегіумі. Писав байки, викладав стародавні мови. Сковорода написав підручник з етики. Незабаром мусив залишити колегіум, через доноси на нього.

1754 – 1759 – жив у селі Коврай на Переяславщині, працюючи домашнім учителем у поміщика Степана Томари. Написав значну частину віршів збірки «Сад божественних пісень». Працював викладачем (спочатку поетики, а згодом етики) у Харківському колегіумі. Учителюючи в Харкові, латинськими і українськими віршами написав «Байку Езопову» (1760 р.), склав дві вступні лекції-проповіді до курсу етики.

Протягом 1769 – 1774 років Сковорода написав збірку прозових байок «Байки харківські», «Бесіду, названу двоє, про те, що блаженним бути легко», і «Діалог, чи Розмова про стародавній світ», а також твори: «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті» («Розмова дружня про душевний світ»), «Кільце», «Розмова, звана алфавіт, чи буквар світу».

григорій сковорода біографія скорочено життя та творчістьУ 1775 – 1776 роках були написані твір «Книжечка, названа Si-lenus Alcibiadis, сиріч Ікона Алківіадська («Ізраїльський змій») та «Книжечка про читання святого письма, названа Дружина Лотова».

У 1785 році Сковорода об’єднав 30 віршів, написаних у різний час, у збірку «Сад божественних пісень».

У 1787 році він написав «Вдячного Еродія» і «Убогого Жайворонка», а у 1791 році завершив філософський твір «Діалог. Ім’я йому — Потоп зміїний».

З 1769 року Сковорода вів мандрівне життя, не спокушаючись різноманітними посадами й чинами. Ходив філософ завжди в звичайній свиті. Крім книг, рукописів, сопілки в полотняній торбі та палиці, нічого більше не мав, навіть не прагнув мати власної хати і взагалі постійної домівки.

У 71 рік поет пішки пройшов триста верств аж до Орловщини, де жив його учень і приятель Михайло Ковалинський, щоб передати йому рукописи своїх творів. А повернувшись, зупинився в селі Іванівці, був веселий, балакучий, згодом вийшов у сад і край дороги став копати яму. «Що це ви робите, Григорію?» — запитали здивовано друзі. «Та копаю собі могилу, бо прийшов мій час».

Помер 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (зараз Сковородинівка) Золочівського району Харківської області. На його надгробку вибиті (як епітафія)

Спадщина композитора, поета, байкаря і філософа Григорія Савича Сковороди є дорогим надбанням української національної і світової культури.

Філософські погляди Сковороди:

“Пізнавай себе, а пізнавши – удосконалюй”, – у цьому, за Сковородою, полягає ідея “сродної” праці.

“Багатством живиться тіло, а душу звеселяє споріднена праця”.

Сковорода є автором афоризмів:

 • “З усіх утрат втрата часу найтяжча”,
 • “Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю”,
 • “Один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий”.
 • “Сопілка і вівця дорожча царського вінця”
Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Влада

  Хто автор цієї статті?

  Відповіcти
 2. Что-то типо

  Статейка помогла не получить 2

  Відповіcти
 3. леонид

  в той час таких людей було-1-2\ломоносов\ а зараз сотни милионыв. тоді ціну мав розум а зараз гроші.розум це сміття. люди ідуть у небуття.

  Відповіcти
  1. Данило

   правда

   Відповіcти
  2. Владимир

   Не соглашусь, сейчас как раз ум и смекалка все решают. Если ты умный и трудолюбивый, то спокойно можешь поступить в хороший ВУЗ на бюджет и при этом еще и на хорошую высокооплачваемую должность. Любая IT должность, ну, наверное, не считая эксперта по кибербезопасности, может приносить тебе уже на курсе 3-4 по 800-1000 долларов в средней компании. Ну а те вот дурачки, которые сколачивали себе целое состояние, это или на самом деле гении, или просто те самые полтора дурака, оказавшиеся в нужном месте в нужное время.

   Відповіcти
 4. Даня

  Гарна статя помогла мени получить 10 балив !

  Відповіcти
 5. Данило

  ГАРНА Стаття ! мени очень допомогла

  Відповіcти