Історія створення атомної бомби

Фізика

Історія створення першої атомної бомби коротко викладена в цій статті.

Історія створення атомної бомби

Атомна бомба – це потужна зброя сучасності з великим радіусом дії. Але хто створив першу атомну бомбу? Батьками атомної зброї називають відразу двох осіб: американця Роберта Оппенгеймера і радянського вченого Ігоря Курчатова. Однак роботи над створенням атомної бомби паралельно велися в чотирьох країнах.

Альберт Ейнштейн в 1905 році відкрив спеціальну теорію відносності, згідно з якою співвідношення між енергією і масою виражено наступним рівнянням – E = mc ^ 2.  В результаті експериментів в 1938 році німецькі хіміки Фрітц Страссманн і Отто Хан змогли розбити атом урану за допомогою бомбардування його нейтронами на приблизно однакові 2 частини. А британський вчений Отто Роберт Фріш пояснив, що при розподілі ядра атома виділяється велика кількість енергії. У 1939 році Жоліо-Кюрі, французький фізик, прийшов до висновку, що ланцюгова реакція може призвести до вибуху величезної руйнівної сили, а уран стане джерелом енергії. Цей висновок хіміка став поштовхом до розробки ядерної зброї. На той момент Європа була на межі Другої світової війни і країни розуміли важливість володіння такого роду зброєю. Однак створення такої зброї було затяжним, адже не було потрібної кількості уранової руди для досліджень.

Розробкою ядерної бомби займалися вчені Англії, Німеччини, США, Японії. У вересні 1940 року Америка закупила необхідну кількість руди у Бельгії по підставним документам, і активно зайнялися створенням зброї. Перед Другою світовою війною Альберт Ейнштейн нібито написав лист Франкліну Рузвельту (президенту США), в якому йдеться про спроби Німеччини очистити Уран-235 і створити атомну бомбу. Правда це чи ні невідомо, але США стали рішуче працювати над питанням виготовлення ядерної зброї в найкоротші терміни. Проекту дали назву «проект Манхеттен» і поставили на чолі Леслі Гровса. У період 1939 – 1945 років на розробки було витрачено більше 2 більйонів доларів. У штаті Теннесі побудували завод з очищення урану, на якому газова центрифуга відділяла легкий уран від більш важкого. У 1942 році в Лос-Аламосі створили американський ядерний центр, очолюваний Робертом Оппенгеймером. Над створенням бомби працював великий колектив, включаючи 12 лауреатів Нобелівської премії. В Англії тим часом також існував атомний проект «Alloys». Коли Німеччина почала масово бомбардувати англійські міста, влада передала свої розробки США, дозволивши їм зайняти провідне становище в створенні ядерної зброї.

До початку літа 1945 американці зібрали 2 атомні бомби – «Малюк» і «Товстун». Вибух першої атомної бомби стався 16 липня 1945 року в 5:29:45 за місцевим часом. Над плато в горах Джемеза (на півночі від Нью-Мехіко) небо освітив яскравий спалах. Хмара радіоактивного пилу у вигляді гриба піднялося вгору на 30 000 футів. На місці вибуху залишилися фрагменти радіоактивного зеленого скла. Так почалася атомна ера. Президент Трумен поставив собі за мету розгромити союзника гітлерівської Німеччини – Японію. «Пентагон» вибрав в якості цілей, де США продемонструє всю міць нової зброї японські міста, Нагасакі та Хіросіма.

Вранці 6 серпня 1945 року американські літаки скинули над Хіросімою бомбу «Малюк». Друга була скинута 9 серпня над містом Нагасакі. Масштаби руйнувань лякають: від теплового випромінювання і ударної хвилі миттєво загинуло 300 000 чоловік, опіки, поранення і опромінення отримали ще 200 000. Площа в 12 км2 стала справжньою мертвою зоною, навіть будови були всі зруйновані.

Дана подія поклала початок протистояння двох політичних систем і гонці ядерних озброєнь між США і Радянським Союзом. 14 грудня 1945 року побачила директива Об’єднаного комітету військового планування, яка поставила завдання – бомбардування ядерною зброєю 20 радянських міст. Складений план ядерної війни з СССР отримав назву «Чаріотір». За перший місяць планувалося скинути 133 ядерні бомби на 70 радянських міст. У команді американських вчених працював німецький комуніст Клаус Фукс, який передавав СРСР відомості з теоретичних і практичних питань створення водневих і атомних бомб.

Атомна бомба хто винайшов в СРСР?

Після першої збірки атомної бомби в Лос-Аламосі, 13 червня, другої – 4 липня 1945 року був переданий Фуксом опис її пристрою в штаб Сталіна. Під керівництвом Л. Берія 20 серпня 1945 року створили комітет з атомної енергії. До складу увійшли І.В. Курчатов, А.Ф. Іоффе і П.Л. Капіца. СРСР у лютому 1945 року захопила німецькі документи про запаси урану в Болгарії. Створене радянсько-болгарське гірське товариство стало займатися розробкою родовищ урану високої якості. Згодом у СРСР Приступили до збірки атомної зброї під контролем Ігоря Курчатова. У місті Семипалатинськ побудували випробувальний полігон. 29 серпня 1949 року в 7.00 ранку було підірвано перший радянський ядерний пристрій «РДС-1». План США по бомбардуванню СРСР провалився.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, хто винайшов атомну бомбу і коли вона була створена.

Оцініть статтю
Додати коментар