Історія розвитку хімії як науки (коротко)

Хімія

Історія розвитку хімії розповість про те, як хімія увійшла в життя людини і чому вона така важлива для нас. Короткі відомості з історії хімії можна використовувати під час підготовки до заняття.

Історія розвитку хімії як науки коротко

Хімія особливо виділяється серед інших наук. Завдяки їй людина навчилася добувати з мінералів і руд метали, з природної сировини речовини, які роблять наше життя комфортніше. Хімія допомагає перетворювати нафту в бензин, каучук, вугілля – в барвники і парфуми, газ – в тканину, лікарські речовини. Вона нас одягає, взуває, годує, надає блага, без яких цивілізоване суспільство не може існувати.

Де зародилася хімія?

Хімія, як наука про речовини та їх перетворення, зародилася в стародавньому Єгипті. І зовсім не даремно, адже Єгипет був передовою країною стародавнього світу, жерці якого були першими вченими-хіміками. Вони зберігали багато нерозгаданих хімічних секретів. Сам термін «хімія», на думку французького вченого М. Бертло, походить від слова «Хума» або «Хемі» – чорне мистецтво. У давні часи хімія вважалася «божественною» наукою.

У 641 році до Єгипту вторглися араби, які перейняли від жерців деякі хімічні таємниці. Арабські халіфи володарі стали протегувати наукам і в VIII – IX століттях з’явилися перші арабські хіміки. Вони і переробили назву «хімія» в «алхімія», яку європейці запозичили у них. Тому в період з 300 року до 1600 року в Європі вживався саме цей термін.

У період феодальної роздробленості в Європу ввозилися предмети розкоші, які можна було придбати за золото. Тому виникла потреба в цьому грошовому еквіваленті. В Європі природних джерел цього мінералу було мало, тому всі дослідження алхіміків були спрямовані на пошуки так званого «філософського каменю», який перетворює будь-який метал на золото. У процесі його пошуку було відкрито багато нових хімічних речовин, винайдений порох. Саме винахід пороху став новим витком у розвитку хімії як науки.

Основні реформатори алхіміки наступного етапу розвитку хімії – Відродження це Агрікола і Парацельс. Останній вважав, що всі захворювання організму відбуваються через нестачу хімічних, мінеральних сполук. Завдяки йому в розвитку хімії почався новий поштовх, який змусив багатьох вчених звернути свої погляди до цієї науки. Почалося її широке практичне застосування.

До XVII століття існуюча алхімічна теорія стала гальмувати розвиток науки в цілому. У 1661 році Роберт Бойль виступив проти пануючої системи, однак натомість не запропонував своєї. Нову загальну теорію запропонував Шталь в 1700 році, пов’язану з реакціями горіння: у всіх тілах, які здатні горіти, є особлива речовина – «флогістон», яка вирізняється з цих тіл при горінні. Нова флогістона теорія об’єднала накопичені до цього знання і висунула ряд проблем, які потребували наукового дослідження. Завдяки цій теорії було відкрито багато газів, різноманітних металів та інших речовин. Таким чином, вона звільнила науку від застарілих уявлень алхіміків.

Можна сміливо стверджувати, що хімія, як точна наука, зародилася саме в період панування флогістонної теорії: в середині XVIII – початку XIХ століття. У цей період на благо хімії працювали такі вчені як Джозеф Прістлі, Михайло Ломоносов, Антуан Лоран Лавуазьє, Жозеф Луї Пруст, Карл Вільгельм Шеєле, Клод Луї Бертолле, Гемфрі Деві, Джон Дальтон, Майкл Фарадей. Вони сформували багато законів хімії.

У XIX столітті в хімію почали вливатися математичні та фізичні методи. Вчені виявили залежність її розвитку від рівня суміжних  дисциплін (особливо фізико-математичного циклу). Розвиток хімії пов’язаний з такими іменами як Станіслао Каніццаро, Марсель Бертло, Микола Миколайович Зінін, Август Кекуле, Дмитро Менделєєв, Олександр Бутлеров, Еміль Фішер, Анрі Муассан.

У ХХ столітті, використовуючи хімічну науку, люди навчилися видобувати синтетичні антибіотики, синтетичні полімери, пластмасу, будівельні матеріали, тканини. Сучасна хімія пов’язана з іншими науками, внаслідок яких з’явилися нові дисципліни – геохімія, біохімія, колоїдна хімія, електрохімія, кристаллохимия, хімія високомолекулярних сполук. Найважливіший напрямок хімії на сьогодні це отримання дешевого палива, яке створює альтернативу основним джерелам енергії – газу і нафті.

Сподіваємося, що реферат “Історія розвитку хімії” допоміг  підготуватися до заняття. А власний проект “Історія розвитку хімії” Ви можете залишити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Саша

    Класс

    Відповіcти
  2. Макс

    Дякую дуже допомогло.

    Відповіcти
  3. Настя

    Дякую велике

    Відповіcти