Повідомлення про Парацельса

Медицина

Повідомлення про Парацельса і його внесок в розвиток медицини і  фармації коротко викладений в цій статті.

Інформація про Парацельса

Повне ім’я Парацельса звучить наступним чином – Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм Парацельс. Про нього ходили легенди, ніби лікар умів вирощувати перли і дорогоцінні камені, робити еліксир молодості і золото, подорожувати на літаючому коні по повітрю. Сам себе він називав «святим доктором». Але судити про це складно, тому давайте зупинимося на його досягненнях в медицині.

Парацельс був першим лікарем, який використовував в медицині мінерали і хімічні речовини. Він був прихильником алхімії і вважав, що хвороба і здоров’я в організмі залежить від гармонії природи і людини. Також мав на думці, що в тілі людини є залишки копалин, тому деякі недуги можуть вилікувати хімічні засоби.

Парацельс розвивав герметичну ідею, в якій макросвіт всесвіту є в кожній людині і називається мікрокосмом. Він створив теорію мікрокосм-макрокосм, засновану на взаємодії космосу і людини. Він вважав, що всі хвороби викликані отрутами, які потрапили на Землю з зірок. Але не обов’язково вони є негативними, все залежить від дози її впливу на тіло людини. Вилікувати такі недуги можна шляхом прийняття тієї ж зоряної отрути, разом в мінералах, травах і хімічних комбінаціях. Такі погляди Парацельса суперечили церкви.

Його головна робота «Die große Wundarzney» заклала фундамент до майбутнього розвитку антисептики. Хоча історично і не доведено, що Парацельс першим застосував опіум як знеболюючий препарат, але передбачається, що він був одним з перших. Він застосовував опіум для лікування ран солдатів.

Самим недооціненим його досягненням в медицині є систематичне вивчення цілющих властивостей мінеральних альпійських джерел і мінералів. Парацельс вважав, що алхімія потрібна не тільки для того, щоб виготовляти срібло і золото, а й для вивчення сили ліків. Лікарі того часу були впевнені в наступному: всі недуги викликані дисбалансом 4 гуморів – мокротиння, крові, жовтої жовчі і чорної жовчі. Щоб досягти рівноваги гуморів, необхідно проводити кровопускання і дотримуватися конкретної дієти, очищати шлунок від розкладених соків. А Парацельс стверджував наступне – хвороби викликані зовнішніми агентами, які нападають на організм. Виступав проти кровопускання, так як даний процес руйнує гармонію в системі, до того ж кров не очиститися, якщо зменшити її кількість. Даними поглядами він вороже налаштовував проти себе провідних лікарів.

Парацельс також спростував панівну теорію про те, що інфекція є природною частиною загоєння ран. Лікар виступав за захист і чистоту ран, регулювання раціону. Йому приписують обгрунтування спадкового характеру сифілісу. У своїй брошурі він описав клініку сифілісу і методику його лікування дозами ртуті.

Крім того, Парацельса називають батьком токсикології. У своїй праці «Доза робить отруту» лікар написав, що такі речовини хоч і токсичними, але в малих дозах нешкідливими. І навпаки, нешкідливі токсичні речовини можуть стати смертельними, якщо їх споживати в надмірних дозах.

Також Парацельс вніс вклад в і психотерапію – він вперше науково описав несвідомі процеси, як джерело захворювань у дорослих і дітей. Інструментом психотерапії виступала все та ж алхімія. Ще одне важливе відкриття лікаря – водневий газ, побічний продукт від впливу кислот на метали.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, який внесок вніс Парацельс в медицину.

Оцініть статтю
Додати коментар