Іван Мазепа біографія скорочено

іван мазепа біографія скорочено Держава

Іван Мазепа біографія коротко розповість про життя та діяльність (правління) відомого українського гетьмана.

Іван Мазепа біографія скорочено

Народився Іван Мазепа 20 березня 1639 в шляхетській православній родині на хуторі Мазепинці Київського воєводства (неподалік від Білої Церкви).

Іван Мазепа вчився в Києво-Могилянському колегіумі, потім – в єзуїтському колегіумі у Варшаві. Пізніше, з волі батька, був прийнятий при дворі польського короля Яна Казимира, Іван став королівським пажем, зумів швидко завоювати прихильність короля, завдяки чому їздив вчитися в європейські країни: в Італію, Німеччину, Францію.

У 1665 році Мазепа зайняа посаду Чернігівського підчашого, а в 1669 він став ротмістром гвардії гетьмана Дорошенка. У 1674 році потрапив до запорозьких козаків, де через кілька років став генеральним осавулом.

З 1687 гетьман Війська Запорозького лівого берега Дніпра, а з 1704 року, після об’єднання територій Лівобережної та Правобережної України,-війська Запорозького обох сторін Дніпра (1687-1708). Другий в російській історії кавалерордена Андрія Первозванного («славного чину святого апостола Андрія кавалер») з 1700 року. Князь Священної Римської імперії з 1 вересня 1707. dovidka.biz.ua

У 1702 році гетьман Мазема взяв участь у придушені повстання Семена Палія .

Тривалий час Мазепа був одним з найближчих сподвижників російського царя Петра I і багато зробив для економічного підйому Лівобережної Січі. За військові заслуги королем польським Августом Сильним нагороджений орденом Білого Орла.

І.Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років (8081 днів). Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.

Багато коштів Іван Мазепа передавав на будівництво церков. За час його правління в Україні було збудовано найбільше споруд у стилі козацького бароко.

На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700-1721), гетьман І.Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

За угодою, укладеною між гетьманом І. Мазепою та шведським королем Карлом ХІІ Україна мала стати незалежною державою. На її території проголошувалося князівство з довічною спадковою владою князя – гетьмана.

іван мазепа біографіяУ 1708 році таємно перейшов на бік противника Російської держави в Північній війні – шведського короля Карла XII, майже за рік до його розгрому російською армією.  Петро І дізнавшись про підписання союзницького договору Іваном Мазепою з Карлом ХІІ зруйнував Батурин та Чортомлицьку Січ. За зраду присязі відданий громадянській страті з позбавленням титулів і нагород, які він отримав від царя. У 1709 році Петро I наказав виготовити в єдиному екземплярі Орден Іуди, яким припускали нагородити Мазепу за зраду російського царя. Російська православна церква піддала Івана Мазепу анафемі.

Втікаючи після поразки від переслідування російської кінноти, Мазепа і Карл XII знайшли притулок у Молдові, що належала Османській імперії. Тут, біля міста Бендери у селі Варниця, 21 або 22 вересня 1709 року Іван Мазепа помер і був похований. Згодом перепохований в Галаці (нині Румунія).

Цікаво!

До обрання гетьманом Івана Мазепи на українських землях гетьманував Іван Самойлович.

Столицею Гетьманщини за часів Івана Мазепи був Батурин.

Мета діяльності Івана Мазепи незалежність Гетьманщини з довічною владою гетьмана.

Києво-Могилянський колегіум за І.Мазепи став Академією. За власні кошти І.Мазепа спорудив і утримував Чернігівський колегіум.

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. lil

  Спасибо)

  Відповіcти
 2. Анонім

  Допомогло. Дякую!

  Відповіcти
 3. Гость

  норм

  Відповіcти
 4. Карина

  Спасибо большое!!! Очень помогли.

  Відповіcти
 5. Макс

  Дуже дякую автору, що вибрав з біографії найважливіше та виклав.
  Це саме те, що треба!

  Відповіcти