Крейда родовища в Україні

Природознавство

Видобування крейди в Україні відбувається для потреб населення та промисловості.

Крейда родовища в Україні

Крейда – це осадова порода, яка формувалася мільйони років із залишків організмів, які проживали у морях. Там де є поклади крейди, колись було морське дно… 

В Україні нараховують близько 60 ро­до­вищ крейди. Основні запаси крейди зосереджені біля міст Слов’янськ (Донецької обл.), Ізюм (Харківської обл.), Лисичанськ (Луганської обл.), Глухів (Сумської обл.), Новгород-Сівер­ський (Чернігської обл.).

Також значні поклади зосереджені у Волинській, Рівненській і Тернопільській обл.

Найбільшу кількість крейди видобувають родовища: Слов’янське, Краматорське, Райгородоцьке, Бантишівське (в Донецькій обл.), Білогорівське (Луганська обл.), Здолбунівське (Рівненська обл.), Новгород-Сівер­ське (Чернігівська обл).

Як добувають крейду?

Найчастіше – це відкриті кар’єрні розробки. Отримані брили подрібнюють і поміщають в воду. При перемішуванні частинки кальцію спливають. Згодом їх висушують і використовують в різних цілях. Не перероблені камені відправляють на випал для отримання вапна.

Де використовується крейда?

  • Мінерал включають до складу цементних сумішей, коли потрібно надати їм м’якість.
  • У виробництві скла, лако-фарбових матеріалів, гуми, пластичних мас, каучуку, при створенні композитних матеріалів на основі ПВХ.
  • Крейду активно використовують при виробництві килимів та лінолеуму. Крейда допомагає регулювати в’язкі властивості латексного клею, надавати виробам міцність і покращувати теплозберігаючі властивості.
  • Також крейду застосувують при виготовленні комбікормів і ґрунтових добрив.
  • Крейдяний порошок є основою для більшості косметичних засобів – губної помади, кремів, пудри.
  • Без крейди не обходиться паперова і картонна промисловість.

Чи шкідлива крейда? Крейда абсолютно безпечна, і найкращим доказом служить її використання при створенні зубних паст і порошків. Більше того, нестача кальцію в організмі людини викликає бажання з’їсти шматочок крейди. У цьому випадку не слід вживати крейду для побілки або шкільні крейду. В аптеках є спеціальні препарати, наприклад глюконат кальцію.

Оцініть статтю
Додати коментар