“Ляльковий дім” Ібсен скорочено

ляльковий дім скорочено 11клас

“Ляльковий дім” читати скорочено п’єсу Генріка Ібсена, варто щоб згадати сюжет та головних героїв твору.

“Ляльковий дім” скорочено читати

Сучасна Ібсену Норвегія. Затишна і недорого обставлена ​​квартира адвоката Торвальда Хельмера і його дружини Нори. Святвечір. У будинок з вулиці входить Нора, вона приносить із собою безліч коробок – це подарунки на ялинку для дітей і Торвальда. Чоловік любовно метушиться навколо дружини і жартівливо звинувачує її – його білочку, метелика, пташку, лялечку, жайворонка – в марнотратстві. Але в це Різдво, заперечує йому Нора, трохи марнотратства їм не зашкодить, адже з нового року Хельмер заступає на посаду директора банку і їм не буде потреби, як в минулі роки, економити буквально на всьому. Нора поводиться по-дитячому, а чоловік отримує задоволення від того, що може повчати її як дитину.

Позалицявшися за дружиною (вона і після народження трьох дітей – сліпуча красуня), Хельмер видаляється в кабінет, а в вітальню входить давня подруга Нори фру Лінде, вона тільки що з пароплава. Жінки не бачилися давно – майже вісім років, за цей час подруга встигла поховати чоловіка, шлюб з яким виявився бездітним. А Нора? Вона як і раніше безтурботно пурхає по життю? Якби так. У перший рік шлюбу, коли Хельмер пішов з міністерства, йому доводилося, крім основної роботи, брати ділові папери додому і сидіти над ними до пізнього вечора. В результаті він захворів, і лікарі сказали, що врятувати його може тільки південний клімат. Вони всією сім’єю цілий рік провели в Італії. Гроші на поїздку, досить велику суму, Нора нібито взяла у батька, але це неправда; їй допоміг один пан … Ні, ні, нехай фру Лінде нічого такого не думає! .. Гроші взяті в борг під розписку. І тепер Нора регулярно виплачує відсотки по позиці, працюючи потайки від чоловіка (заробляє вона на копіюванні документів).

Фру Лінде знову оселиться тут, в їхньому місті? Чим вона буде займатися? Хельмер, напевно, зможе влаштувати її у себе в банку, якраз зараз він складає штатний розклад і розмовляє в кабінеті з повіреним Крогстада, збираючись його звільнити, – місце звільняється. Як? Фру Лінде з ним трохи знайома? Ага, зрозуміло, значить, вони жили в одному місті і іноді зустрічалися.

Торвальд Хельмер дійсно звільняє Крогстада. Він не любить людей з сумнівною репутацією. В свій час Крогстад ​​(Хельмер з ним разом вчився) здійснив підробку – підробив підпис на грошовому документі, але суду уникнув, зумівши зі скрутного становища викрутитися. Такій людині, як Крогстад​​, потрібно було б заборонити мати дітей – з таким вихователем з них виростуть тільки злочинці.
Але фальсифікацію, як з’ясовується, здійснила Нора. Вона підробила на позиковому листі Крогстада (саме він дав їй гроші на Італію) поручительський підпис батька, звернутися до якого вона не могла – в той час він лежав при смерті. Нора не хотіла батька хвилювати, вона була вагітна, без грошей, з хворим чоловіком. (У той час жінки не мали дозволу брати позику, їх наміри мав підтверджувати чоловік.) Більш того, документ датований днем, коли батько його підписати не міг, тому що до того часу вже помер. Звільнений з роботи Крогстад ​​просить Нору, щоб вона замовила за нього слово, він прекрасно зарекомендував себе в банку, але призначення нового директора сплутало всі його карти.

Хельмер хоче звільнити його не тільки за темне минуле, але навіть за те, що він по старій пам’яті кілька разів назвав його на «ти».

Нора просить Хельмер не звільняти Крогстада, але той не приймаючи її всерйоз відмовляє. Тоді Крогстад ​​загрожує Hopі викриттям: він розповість чоловікові, звідки вона взяла гроші для поїздки в Італію. Крім того, Хельмер дізнається і про її фальсифікацію. Нічого не добившись від Нори і цього разу, Крогстад ​​відверто шантажує обох членів подружжя: він надсилає листа Хельмеру з прямою загрозою – якщо історія з фальсифікацією Нори випливе назовні, тому на посаді директора банку не втриматися. Нора кидається у пошуках виходу. Спочатку вона кокетує з другом сім’ї доктором Ранком. Той таємно в неї закоханий, але приречений на смерть, – у нього спадковий сифіліс.

Ранк готовий заради Нори на все і дав би їй гроші, але до цього часу з’ясовується, що Крогстаду потрібно інше. Крогстад хоче не лише відновлення на роботі, але й підвищення.

Історія доктора Ранка закінчується трагічно – подружжя Хельмер отримують від нього поштою листівку з чорним хрестом – хрест означає, що доктор замкнувся у себе вдома і нікого більше не приймає: там він і помре, не лякаючи друзів своїм виглядом.

Але що все-таки робити Hopі? Ганьба і викриття страшать її, вже краще покінчити з собою! Але невблаганний Крогстад ​​попереджає: самогубство безглуздо, в такому випадку буде зганьблена її пам’ять.

Допомога приходить з несподіваного боку – від подруги Нори фру Лінде. У вирішальний момент вона пояснюється з Крогстадом: в минулому їх пов’язувала любов, але фру Лінде вийшла за іншого: на руках у неї залишалися стара мати і двоє молодших братів, фінансове ж положення Крогстада було неміцним. Тепер фру Лінде вільна: померли мати і чоловік, брати по-справжньому встали на ноги – вона готова вийти за Крогстада, якщо йому ще потрібно. Крогстад ​​втішений, його життя налагоджується, він нарешті знаходить і любов, і вірну людину, він відмовляється від шантажу. Але вже пізно – його лист в поштовій скриньці Хельмера, ключ від якої є тільки у нього. Що ж, нехай Нора дізнається, чого коштує насправді її Хельмер з його святенницькою мораллю і забобонами! – Вирішує Крогстад​​.

Справді, прочитавши лист, Хельмер ледве не б’ється в істериці від охопившого його праведного гніву. Як? Його дружина – його пташка, його пташка, жайворонок, його лялечка – злочинниця? І це через неї благополуччя родини, досягнуте такою важкою працею, тепер під загрозою! Від вимог Крогстада їм не позбутися до кінця днів! Він звинувачує Нору в аморальності й проголошує її негідною бути матір’ю, тому Хельмер не дозволить Hopі псувати дітей! Відтепер вони будуть віддані на утримання няньці! Для дотримання зовнішніх пристойностей Хельмер дозволить Hopі залишитися в будинку, але жити тепер вони будуть роздільно!

Входить покоївка з листом, адресованим Норі. Кроґстад повернув їй сфальшовані документи і пише, що шкодує про свої дії. Торвальд радіє порятунку й спалює папери.

В цей момент посильний приносить лист від Крогстада для Нори. Крогстад відмовляється від своїх вимог і повертає позиковий лист Нори. Він пише, що шкодує про свої дії. Настрій Хельмера миттєво змінюється, він спалює папери. Вони врятовані! Все буде, як колись, навіть ще краще! Він каже Норі, що вибачає її, та жінка вже зрозуміла, що її чоловік не такий сильний та галантний. Вона зрозуміла, що він любить себе самого більше, ніж її. Торвальд каже їй, що, тепер кохає ще сильніше, бо це нагадує йому, що вона залежить від нього, як дитина.

Але тут Нора, яку Хельмер звик вважати своєю слухняною іграшкою, несподівано повстає проти нього. Вона йде з дому! Йде назавжди! Спочатку батько, а потім і Хельмер звикли ставитися до неї, як до красивої лялечки, яку приємно пестити. Вона це розуміла і раніше, але любила Хельмера і прощала йому. Тепер справа інша – вона дуже сподівалася на диво – на те, що Хельмер як люблячий чоловік візьме її провину на себе. Тепер вона більше не любить Хельмера, як раніше Хельмер не любив її – йому просто подобалося бути в неї закоханим. Вони – чужі, а їх шлюб лежав на фундаменті взаємних фантазій та непорозумінь. І жити як і раніше означає чинити перелюб, продаючи себе за зручності і гроші.

Вона віддала Торвальду обручку, звільнивши його від будь-яких зобов’язань перед нею. Це рішення Нори приголомшує Хельмера. Він досить розумний, щоб зрозуміти – її слова і почуття серйозні. Але невже ж немає ніякої надії, що коли-небудь вони возз’єднаються? Він зробить все, щоб вони не були більше чужими!

Нора сказала, що повернеться до нього тільки в тому випадку, якщо трапиться «чудо з чудес», і Торвальд зміниться настільки, що їх співжиття перетвориться на справжній шлюб. А чудеса, як вона переконалася на досвіді, трапляються рідко. Рішення її остаточне.

Г. Ібсен “Ляльковий дім” аудіокнига скорочено слухати

 

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. !!лохох

  интересно но запутанно и вообще олежка отдай молоток

  Відповіcти
  1. патріот

   чому не державною?

   Відповіcти
 2. Sam

  Man, I really dug that story

  Відповіcти