Які метали кородують найбільше?
Метал, який найбільше піддається корозії – це залізо. Приклади цього процесу можна побачити будь-де.
Корозія – це мимовільне руйнування металів під впливом хімічного або фізико-хімічного впливу навколишнього середовища. У широкому розумінні, корозії піддаються не тільки метали, а й будь-які матеріали, будь то бетон, пластмаса, гума або кераміка.
Процес руйнування протікає в різних середовищах, але в основному, це газоподібні і рідинні (грунт, вода, навколишнє атмосфера і т.д.).
Морська корозія завдає величезної шкоди морській галузі, приводячи в непридатність транспортні та інші судна, обладнання, яке експлуатується в море. Ґрунтова спостерігається в інший стихії – землі, є причиною руйнування підземних трубопроводів (магістральні підземні газо-, нафтопроводи), фундаментів будівель та інших конструкцій, які експлуатуються в грунті. Грунт набагато агресивніше, ніж атмосфера. Корозійні втрати металу в результаті грунтової корозії значно перевершують збитки від атмосферної.
Всі корозійні процеси класифікуються за:
- умовами протікання (атмосферна, морська, щілинна, фреттинг-корозія, контактна, рідинна, біокоррозія, газова, грунтова і ін.);
- механізмом (хімічна, електрохімічна);
- характером руйнувань (місцева, суцільна).
Термін «корозія» походить від латинського слова «corrodere», що означає «роз’їдати» що небудь.
Причина виникнення корозії -термодинамічна нестійкість матеріалів до певних компонентів, що знаходяться в навколишньому їхньому середовищі. Результатом є продукти корозії (наприклад, іржа), зіпсоване обладнання, руйнування конструкцій.
Щорічно корозія завдає величезний збиток народному господарству кожної країни. У промислово розвинених країнах збитки за рік складають в середньому близько 3 – 5% від внутрішнього валового продукту. А втрати металу досягають 20%.
Корозія завдає як прямі, так і непрямі збитки.
До непрямих відносяться збитки, пов’язані з відмовою устаткування, що стало непридатним через процеси корозії, його простій, заміну або ремонт, псуванням продукції інших виробництв через забруднення його продуктами руйнування матеріалів, високими допусками на корозію, вартість додатково витраченої електроенергії, води, матеріалів та ін.
До прямих – вартість зіпсованих корозією трубопроводів, обладнання, машин та ін.
Корозію за механізмом протікання прийнято розділяти на хімічну і електрохімічну. Найбільш поширений – другий вид.
Наука про корозію і захист металів вивчає особливості, механізми перебігу корозійних процесів в різних середовищах. Завданням науки є не тільки вивчення, але і розробка методів захисту різних матеріалів.