Межі та складові біосфери

Біологія

З чого складається біосфера Землі і де проходять межі біосфери, Ви дізнаєтеся з цієї статті. нижня межа біосфери в гідросфері верхня межа біосфери в атмосфері

Межі та складові біосфери

Верхня межа біосфери проходить на висоті – 20-25км. Верхня межа біосфери в атмосфері досягає нижньої межі озонового шару атмосфери.

Нижня межа біосфери проходить у літосфері: на глибині 2-3 км в земній корі. Нижня межа біосфери в гідросфері досягає глибин на 1-2 км нижче від дна океану. 

Біосфера – це сукупність живих організмів на планеті і галузі геологічних оболонок Землі, заселені живими істотами, які протягом геологічної історії піддавалися їх впливу. Основоположник вчення про біосферу В. І. Вернадський вказав, що в складі біосфери виділяють деякі типи речовин, що грають важливу роль в її функціонуванні.

Які типи речовин виділяють в складі біосфери?

До складу біосфери входять:

1. Жива речовина. Вона утворена сукупністю організмів.

2. Біогена речовина. Вона створювалася в ході життєдіяльності організмів, виступаючи як би їх результатом – кам’яне вугілля, гази атмосфери, вапняки, нафта і так далі.

3. Косна речовина. Вона утворилася без активної участі живих організмів. Наприклад, лава вулканів, основні породи, метеорити.

4. Біокосна речовина. Являє собою результат життєдіяльності абіогенних процесів і організмів (наприклад, грунт).

Чим зумовлені межі біосфери?

Відзначимо, що живі організми досить нерівномірно поширені в оболонках Землі: атмосфері, гідросфері і літосфері. Тому кордони біосфери включають верхню частину літосфери, гідросферу і нижню частину атмосфери. Розглянемо їх більш детально.

Літосфера. Товщина верхньої твердої оболонки Землі коливається в рамках 50-200 км. Життя в цій частині меж біосфери обмежене і з глибиною різко зменшується. Переважно видове різноманіття зосередилося в верхньому шарі, який має товщину кілька десятків сантиметрів. Деякі види в глибину проникають на десятки метрів, такі як бактерії, коріння рослин, кроти, черви. Зрідка на глибині 3-4 км, в нафтоносних горизонтах і підземних водах виявлені деякі види бактерій. Чому так? Справа в тому, що життєві форми не можуть розвиватися в місцях, де не вистачає світла. З іншого боку, перепонами для розвитку життя служать і зростаючі з глибиною температура і щільність середовища. Так, на кожні 100 м температура зростає на 3 °С. Тому нижня межа біосфери в літосфері складає 3 км, де температура становить +100 °С.

Гідросфера. Це водна оболонка планети, яка представляє собою сукупність морів, озер, океанів і річок. Вона повністю освоєна живими організмами. Види бактерій і тварин зустрічаються на глибині 12 км (дно Світового океану). Однак більшість видів живе в межах 150-200 м від поверхні. В цілому, живі організми, що мешкають у воді, діляться на 3 групи:

1. Планктон. Це організми, які живуть на поверхні водойм і пасивно пересуваються за рахунок руху води.

2. Нектон. Це організми, які пересуваються в товщі води.

3. Бентос. Це організми, які мешкають на дні водойм або зариваються в мул.

Атмосфера. Межа біосфери в атмосфері проходить в нижніх шарах і життя в ній не може існувати без зв’язку з гідросферою і літосферою. Наприклад, коріння рослин глибоко проникають в землю, а їх пагони ростуть над землею. Або птахи, які виглядають свою здобич на висоті 3-5 км. Також висхідними повітряними потоками переносяться бактерії, насіння, спори рослин, грибів. Однак, організмів, які постійно живуть в повітрі немає. Верхня межа біосфери знаходиться на висоті 30-50 км над поверхнею Землі, в озоновому шарі. Він захищає від сонячного ультрафіолетового випромінювання, частково його поглинаючи. Вище нього ніяких життєвих форм немає.

Таким чином, верхня і нижня межа біосфери визначається озоновим екраном і максимальною глибиною дна Світового океану 10-11 км.

Оцініть статтю
Додати коментар