Північний Льодовитий океан характеристика

північно льодовитий океан цікаві факти Географія

Розповідь про Північний Льодовитий океан 4 клас може використати при підготовці презентації. Інформація про Північно-Льодовитий океан може бути доповнена цікавими фактами.

Повідомлення про Північний Льодовитий океан

Північний Льодовитий океан: загальні відомості

Північний Льодовитий океан є найменшим океаном планети. Хоча за кількістю островів в ньому, його випереджає тільки Тихий океан. Найбільші острови – Канадський Арктичний архіпелаг, Гренландія, Нова Земля, Шпіцберген. Північний Льодовитий океан зайняв територію Північного полюса. Він характеризується великою кількістю річкового стоку, тому в океані знижена солоність. Велика частина території океану це материковий шельф.

Походження Північного Льодовитого океану

Акваторія океану почала формуватися ще в крейдяний період, коли відбувався розподіл одного боку Європи з Північною Америкою і часткове сходження Азії і Америки. Тоді ж сформувалися лінії великих півостровів і островів, відбувся розподіл водного простору. Таким чином, від Тихоокеанської улоговини відокремилася улоговина Північного океану. Далі океан розростався, піднімалися материки, а ось рух літосферних плит триває й сьогодні.

Перші відомості про океан відносяться до ІV століття до н.е. коли грек Пифей описав свою подорож на острів Туле (імовірно сучасна Ісландія). З V століття почали надходити регулярні відомості про нього. В окремий океан його виділили в XVII столітті, давши йому назву «Гіперборейський океан». Серед інших іменувань океану виділяють Тартарський, Льодовите море, Північний, Скіфський, Арктичний.

Рельєф дна Північного Льодовитого океану

Океан розташувався на Євразійській і Північно-Американській літосферних плитах. Велика частина дна зайнята шельфом. На його частку припадає третина площі океану. У центральній частині розташувалися улоговини Амундсена і Нансена, хребти Ломоносова і Менделєєва, глибоководні розломи.

Клімат Північного Льодовитого океану

Північний Льодовитий океан розташувався в субарктичному і арктичному поясах, які зумовили його клімат. Протягом року спостерігаються арктичні повітряні маси, правда, набагато м’якше і тепліше, ніж в Антарктиці. Особливий вплив на клімат має тепла Північно-Атлантична течія, проникаюча з півдня і робить зиму м’якшою, а літо не таким сухим. Приполярні області знаходяться під шаром льоду. Останнім часом крижаний покрив зменшується. Температура повітря коливається в межах від -20°С до -40°С градусів.

Корисні копалини Північного Льодовитого океану

У донних відкладеннях шельфової зони знайдені родовища важких металів. Мінеральні ресурси океану вивчені поки слабо. Нещодавно на шельфі почали експлуатацію родовищ нафти і газу.

Північний Льодовитий океан: органічний світ

До ХХ століття Північний Льодовитий океан вважався мертвою зоною, так як через суворі умови дослідження не проводилися. Холодні ділянки Північного Льодовитого океану облюбували белуха, білий ведмідь, нарвал, морж, тюлень. У більш теплих областях тваринний світ різноманітний за рахунок великої кількості риби – тріски, оселедця, морського окуня. Також тут можна зустріти гренландського кита, що знаходиться на межі зникнення. Варто відзначити, що тваринний світ Північного Льодовитого океану від інших океанів відрізняється гігантизмом. У водах плавають гігантська медуза-ціан, гігантські мідії, морський павук.

Флора океану дуже мізерна, так як льоди не пропускають сонячні промені. Переважно тут ростуть тільки невибагливі водорості.

Північний Льодовитий океан: цікаві факти

Мешканці північних морів знамениті своїми винятковими розмірами – тут живуть гігантські мідії, медузи (до 2 метрів в поперечнику), корали і морські павуки (розмах ніг до 30 см).
Ще одна особливість мешканців Північного океану – висока тривалість життя. Тріска в крижаних водах живе до 20 років, палтус – ще на 20 років довше, мідії – до 25 років (хоча в південних морях не більш 6 років)

Тварини і птахи, які проживають в акваторії океану, мають білу шкірку або біле пір’я.

Відомо, що знаменитий на весь світ корабель «Титанік» затонув в Атлантиці після зіткнення з айсбергом, який приплив з Північного Льодовитого океану.

В океані можна спостерігати незвичайне явище – ефект «мертвої води». Пливучи судно може різко зупинитися, хоча його двигуни продовжують працювати як годинник. Вся справа криється в кордоні водних шарів, які мають різну щільність. Так виникають внутрішні хвилі, які гальмують судно.

Біля узбережжя знаходиться Паковий лід, що переміщається за рахунок припливів і течій.

Сподіваємося, що повідомлення про Північний Льодовитий океан допомогло Вам підготуватися до заняття. А розповідь про Північно Льодовитий океан Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар