Розповідь про Говерлу

Географія

Розповідь про Говерлу коротко повідомить Вам багато цікавої інформації про найвищу точку в Україні. Також реферат про Говерлу можна використовувати під час підготовки до занять з географії. 

Розповідь про Говерлу

Гора Говерла є найвищою точкою в Україні. Її особливість в тому, що на її вершинах можна спостерігати сніг навіть у середині літа. Вона знаходиться на території найвищого карпатського хребта – Чорногірського та входить до двох заповідних зон: Карпатського біосферного заповідника та Карпатського національного природного парку. Географічно Говерла розташована на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. 

Чому гору назвали Говерла?

Існує декілька версій походження її назви. Згідно першої легенди слово Говерла пішло від румунського «howirla», яке означає «важкопрохідне підняття». З угорської мови «hóvár» перекладається як «снігова вершина». Саме з угорським найменуванням пов’язана цікава історична легенда. Одного разу барон мандрівник Янош Нодь почув про карпатську гору, на яку ще ніхто не сходив. Будучи відважним та азартним чоловіком, який обійшов всю Європу, він вирішив, що стане першою людиною, яка зійде на цю безіменну вершину. Разом із друзями барон піднявся на гору і раптом почалась страшна хурделиця. Люди швидко кинулись донизу. До табору дістались не всі. Більшість із них, разом із Яношем замерзли на схилах Говерли. Люди, яким вдалося дібратися до найближчих сіл, панічно повторювали «Ховирло! Ховирло!», що на їх мові означало «засніжена гора». Певний час гору так і називали.

Існує також романтична версія походження назви гори. Колись у Карпатах жив хлопець на ім’я Прут. Гуляючи в горах, він зустрів вродливу дівчину – Говерлу. Молоді люди враз закохалися один в одного. Але батько дівчини, могутній мольфар і карпатський чарівник, не дозволив доньці зустрічатися з бідним сільським хлопцем. Говерла не зважала на заборону батька і таємно зустрічалась з Прутом. Мольфар, дізнавшись про це, перетворив доньку на гору. Щоб зняти прокляття Прут на піднятись на вершину гори до сходу сонця. Хлопець вирушив наверх. Чарівник посилав на його шляху багато перешкод у вигляді диких звірів і падаючого каміння. Прут вперто долав відстань на вершину. А коли залишилось кілька кроків, зійшло сонце. Хлопець, зрозумівши, що більше ніколи не побачить свою кохану, гірко заплакав у підніжжя гори. Прут так гірко побивався, що перетворився на річку. З того моменту Прут завжди біля Говерли і ніби обіймає її.

Короткі відомості про Говерлу

Висота гори складає 2061 метр над рівнем моря. Її вершина часто засніжена: навіть серед літа сніг тут не дивина. На схилах Говерли, сформованої в період  плейстоценового заледеніння, часто спостерігаються каменепади. Часто бувають снігові лавини. Переважно гора складена конгломератами і пісковиками. Її поверхня вкрита чагарниковими пустищами, альпійськими луками, рідше – кам’яними осипами. Біля самого підніжжя водоспад. Воно покрите буковими, смерековими і хвойними лісами. 

На Говерлі зафіксовано 45 видів тварин а рослин, які занесені в Червону книгу України. Лісові хащі багаті на таких тварин як білка, лисиця, вовчок лісовий, вовк, козуля європейська, бурий ведмідь, олень благородний та кіт лісовий. В кущах та серед гілля дерев шурхотять зозулі, синиці, сови, яструб, канюк, сапсан. На сьогоднішній день Говерла входить в заповідну зону Карпатського національного парку, який знаходиться під охороною. Також гора являється популярним об’єктом туризму. Багато любителів екстриму, професіоналів та любителів, з року в рік намагаються покорити її вершину. На жаль, дуже часто ці спроби закінчуються трагічно. Відповісти на питання скільки людей загинуло на Говерлі складно. Практично кожного місяця з’являються нові факти. Тому не намагайтеся сходити на вершину гори без професіоналів, відповідного спорядження та без увідомлення у відповідні служби.

Гора Говерла цікаві факти

  • У 1880 році було відкрито перший туристичний маршрут сходження на вершину Говерли.
  • Якщо говорити про вікові мірки, то Говерла досить молода гора. Сьогодні вона продовжує розвиватись і досягне сталості десь через 35 млн. років.
  • На її вершині встановлена плита, в яку вмонтована капсула з землею, взятою з усіх областей нашої країни.
  • Вершина гори майже цілий рік покрита снігом.
  • Раніше гору називали «Говирлой». Така назва прикріпилась до неї через неуважну помилку автора, який малював австрійську воєнну карту. Сучасна назва в неї не так давно.
  • Щорічно Говерлу відвідує майже півмільйона туристів.

Сподіваємося, що розповідь про гору Говерла допомогла дізнатися багато корисної інформації про найвищу точку України. А коротка розповідь про Говерлу може бути доповнена через форму коментарів нижче. 

Оцініть статтю
Додати коментар