Розповідь про оленів

олень Природознавство

Розповідь про оленя для дітей може бути використана учнями 2, 3 класу на уроках природознавства. Повідомлення про оленів може бути доповнене цікавими фактами про оленів.

Розповідь про оленів

Благородний олень – найдавніший мешканець лісів. Роги прикрашають голову самця, причому прикраса змінюється щороку: до початку весни старі роги відпадають, і на їх місці починають рости нові. Молоді роги називаються – панти. На дотик вони м’які, покриті бархатистою шкірою, ростуть швидко і до кінця літа стають твердими. У цей час олені чешуть роги об дерева, поки не зчистять вже не потрібну шкіру. Чим старше і сильніше тварина, тим роги у нього красивіше, важче, більші. У молоденьких оленів роги не розгалужені, гострі і прямі, як сірники, через що і називають молодих оленів «Спичак».

Олень – велика, витончена тварина з тонкою довгою шиєю і стрункими ногами.

Тіло оленя вкрите густою грубою шерстю. Оленята розфарбовані строкато: на спинках у них білі округлі цятки.

На оленя стародавні люди полювали. Про це свідчать знайдені в древніх похованнях намиста з оленячих зубів. У ті часи оленів було безліч в лісах і на полях. Від оленя людина отримувала м’ясо, роги, шкіру. І так захопилися люди полюванням на оленя, що винищили майже всіх. Та ще й під час Великої Вітчизняної війни гітлерівці нещадно відстрілювали оленів. Зараз люди оберігають і піклуються про оленів.

Що їдять олені? Але якщо оленів стане дуже-дуже багато, то це буде погано для лісу. Харчуючись листям, гілками, корою дерев і чагарників, олені можуть з’їсти велику частину молодих пагонів дерев і чагарників. Влітку тварини їдять траву, причому їдять вони в будь-який час доби. А ось взимку годуються зазвичай вночі. Олені чудово розбираються у властивостях самих різних рослин. Коли двом групам благородних оленів – хворим і здоровим, дали одні і ті ж трави, то здорові з’їли все без розбору, а ось хворі вибрали тільки ті трави, які могли їм допомогти.

Наприкінці літа у оленів починаються весілля. Самці викликають на поєдинок всіх, хто захоче забрати у них наречених. Б’ються олені рогами. Вдосталь позмагавшись, слабкіший олень йде, а переможець забирає в ліс своїх наречених, які стояли осторонь і спостерігали за поєдинком. Під час весіль олені ревуть, тому і називають їх – «ревуни». Ревуть олені найчастіше вранці, на світанку. Звук гарний, як в трубу сурмлять. Ревуть олені близько двох тижнів, і весь цей час не їдять, тому сильно худнуть.

У глухому куточку лісу народжуються у самок оленята. Одне або два. Перші дні плямисті оленята зовсім безпорадні: нерухомо лежать в густій ​​траві. Мама тримається поблизу, пасеться і вартує, завжди готова захистити малюків від ворогів. На 4-5 день оленя стає на ноги і ходить за мамою. Спочатку тільки материнським молоком харчуються, потім траву пробують. Повністю самостійними оленята стають, коли їм виповнюється один рік.

Розповідь про північного оленя

Північний олень – одна з найкрасивіших тварин Півночі. Його можна зустріти в тундрі Крайньої Півночі, Гренландії, Скандинавії та Сибіру. Тривалість їх життя приблизно 20 років.

Олень важить 100-200 кг. Його довжина від 1.85 до 2.2 метра, а висота в холці 1.5 метра. Роги є і у самців, і у самок. Самці скидають роги в листопаді-грудні, а самки – в червні. Потім роги відростають знову.

Дуже широкі копита оленів розділені на дві великі половинки. Така форма копит дозволяє легко переміщатися по пухкому снігу або слизькій землі. Гострим краєм копита олень може шкребти лід і добувати їжу.

Щоосені в тундрі стає важко знаходити їжу і північні олені мігрують в лісотундру або тайгу, де можна сховатися від завірюхи і знайти їжу. Це переселення триває 1-2 місяці. За цей час тварини проходять від 200 до 750 кілометрів. Олені рухаються великим стадом, за яким на деякій відстані йдуть вовки. Якщо якась тварина відіб’ється від стада або захворіє, вовки її з’їдять.

Шерсть на тілі коротка з густим підшерстям. Восени олені линяють, і у них відростає зимова шуба. Це світла, майже біла довга шерсть. Тільки на морді, спині і ногах вона залишається темно-сірою.

Коли сонце починає припікати і комарі і мошки нападають на оленів, вони знову переміщаються. Влітку в стаді народжуються оленята, кожне з яких важить близько 6-7 кілограм. На голові оленяти видно дві шишки, з яких потім починають виростати роги.

За рік олені з’їдають близько 120 видів рослин, серед яких 50 видів лишайників. Взимку за добу один олень з’їдає 4-5 кілограмів лишайника, добуваючи його з-під снігу за допомогою копит. Їжею в зимовий час оленів є також яйця птахів, м’ясо лемінгів, морські водорості. Влітку харчування північних оленів стає більш різноманітним. Вони годуються всілякими травами, грибами, пагонами карликових верб і беріз.

Північні олені вважаються прирученими. Однак ведуть майже дике життя, адже сама людина переслідує оленів, а не навпаки. Люди отримують від оленів їжу і одяг, що захищає від холоду. Олень є незамінним засобом пересування в умовах північного бездоріжжя.

Оцініть статтю
Додати коментар