“Шаланда в морі” АНАЛІЗ (паспорт) Яновський

шаланда в морі аналіз Аналіз твору

Яновський «Шаланда в морі» аналіз —  тема, ідея, жанр, головні герої, сюжет, проблематика, композиція допоможуть підготувати літературний паспорт твору.

“Шаланда в морі” аналіз твору (паспорт)

Шаланда в морі” — третя новела з роману „Вершники”, яка розповідає про довге чекання дружиною повернення свого Чоловіка зі штормового моря (січень — лютий 1919 року, на березі Чорного моря на Одещині).

Автор: Ю. Яновський

Роман: “Вершники”

Рік написання: 1935

Літературний рід: епос

За жанром “Шаланда в морі”-  це новела

Тема “Шаланда в морі”: зображення надзвичайної ситуації, що сталася з рибалками у штормовому крижаному морі.

Головна ідея твору «Шаланда в морі» – возвеличення подружньої відданості й етичних ідеалів

Головні герої “Шаланда в морі”: Половчиха, її чоловік Мусій Половець, рибалка Чубенко

Образна система новели: Мусій Половець (рибалка) і Половчиха (віддана дружина Мусія), односельці Половців; явища природи (море, буря, хвилі, вітри, берег), предмети та явища навколишнього світу (артіль, шаланда, лахміття).

Сюжет “Шаланда в морі”

Дме вітер трамонтан, у морі шторм. – На березі стоїть стара Половчиха і чекає на чоловіка. – У морі з’являється шаланда. – Люди в ній щосили гребуть, але раптом ламається весло і човен перекидається. – Виринає лише одна людина. – Рибалки допомагають їй вибратися. – Це якийсь інший чоловік, не Половець. – Чубенко розповідає, що Мусій врятував його, а сам загинув. – Люди на березі розійшлися, а Половчиха чекає.

– Вона пригадує минуле. – Шаланда наближається до берега. – Половчиха вирішує врятувати майно громади. – Вона спускається до води і бачить свого чоловіка. – Половець розповідає дружині, що хотів врятувати шаланду, тому сховався, щоб Чубенко поплив один. – Вони разом витягли шаланду і, обійнявшись, пішли додому.

Проблематика твору

  • краси і вірності кохання
  • подружньої вірності та відданості
  • героїзму простих людей
  • творчої праці
  • відповідальності за довірену справу
  • сили духи жінки
  • материнської любові
  • сім’ї як основи держави

“Шаланда в морі” критика

Художній час і простір у новелі «Ша­ланда в морі» обмежені — дія відбувається в короткому часі, на конкрет­ному просторі — у морі й на його березі. Сюжет простий, але досить на­пружений. Письменник більше зосереджує увагу на внутрішньому стані Половчихи, передає його укрупненими, лаконічними мазками: «її серце обдував трамонтан, її серце ладне було вискочити з грудей»; «вона не по­казувала перед морем страху, вона мовчки стояла на березі — висока й сувора, їй здавалося, що вона — маяк невгасимої сили». Сцена чекання на березі штормового моря (як утілення вірності подружжю) — як символ краси вірності — неминуче викличе в уяві читача асоціації з українською народнопісенною творчістю, особливо з образом Ярославни (зі «Слова о полку Ігоревім») — своєрідним символом вірності коханню. Власне, емоції, переживання героїні рухають і сюжетом. Тобто емоційне, ліричне начало виконує у творі чи не найосновнішу роль, воно наближує новелу до жанру героїчної поеми. Бо оспівано тут, власне, негучний, повсякден­ний героїзм звичайних людей. І герой тут не лише жінка, стійка й вірна своїй родині, а також її чоловік, який, ризикуючи життям, кинувся ря­тувати громадське добро. Під пером романтика вони — особливі, краси­ві у своїх вчинках і діях, у своїй життєвій позиції, хоча вибір кожного з них (рятувати й чекати) — зрозумілий і природний, як і всі загально­людські цінності (Р. Мотай).

Яновський «Шаланда в морі» аудіокнига

Аналіз твору «Шаланда в морі» Яновського ви можете доповнити корисною інформацією в коментарях.

Оцініть статтю
Додати коментар