«Створення світу» скандинавська міфологія

створення світу скандинавська міфологія 6клас

Міф вікінгів «Створення світу» (скандинавська міфологія)

Спочатку не було нічого: ні землі, ні піску, ні холодних хвиль. Була лише одна чорна безодня Гіннунгагап. На північ від неї лежало царство туманів Ніфльхейм, а на південь – царство вогню Муспельхейм. Тихо, світло та спекотно було у Муспельхеймі, так спекотно, що ніхто, крім дітей цієї країни, вогняних велетнів, не міг там жити, в Нифльхеймі ж, навпаки, господарювали вічний холод і темрява.

Але, ось у царстві туманів пробився струмок Гергельмір. Дванадцять потужних потоків, Єлівагар, взяли з нього свій початок і стрімко потекли на південь, падаючи в безодню Гіннунгагап. Жорстокий мороз царства туманів перетворював воду цих струмів на лід, але джерело Гергельмір било не припиняючи, крижані криги росли і все ближче і ближче просувалися до Муспельхейму. Нарешті лід підійшов так близько до царству вогню, що став танути. Іскри, що вилітали з Муспельхейму, змішались з кригою, що розтанула і вдихнули у нього життя. І тоді, над безкінечними крижаними просторами, з безодні Гіннунгагап раптом піднялася величезна постать. Це був Імір, перша жива істота світу.

В той самий день, під лівою рукою Іміра з’явилися хлопчик та дівчинка, а від його ніг, народився шестиголовий велетень Трудгельмір. Так був покладений початок роду велетнів – Грімтурсенів, жорстоких та підступних, як лід і полум’я, що створили їх.

Водночас з велетнями, з розталої криги виникла гігантська корова Аудумбла. Чотири молочні ріки потекли з її вимені, даючи їжу Іміру та його дітям. Зелених ланів ще не було, і Аудумбла паслася на льоду облизуючи солені криги. Наприкінці першого дня, на вершині однієї з цих криг, з’явилося волосся, на другий день – ціла голова, наприкінці третього ж дня, з криги вийшов могутній велетень Бурі. Його син Бер взяв собі в дружину велетку Беслу, і вона народила йому трьох синів-богів: Одіна, Вілі та Ве.

Братам богам не подобався світ, в якому вони жили, не хотіли вони терпіти і господарювання жорстокого Іміра. Вони повстали проти нього і після довгої і жорстокої боротьби, вбили його.

Імір був настільки великим, що у крові з його ран потонули всі інші велетні, потонула і корова Аудумбла. Лише одному з онуків Іміра – Бергельміру вдалося зробити човен , на якому він врятувався разом зі своєю дружиною.

Тепер вже ніхто не заважав богам влаштувати світ так, як вони хотіли. Вони зробили з тіла Іміра землю, у вигляді плоского кола, і встановили її посеред великого моря, яке утворилося з його крові. Боги назвали землю “Мітгард”, що означає “середня країна”. Потім, брати взяли череп Іміра та зробили з нього небосхил, з його кісток вони зробили гори з волосся – дерева, з зубів – каміння, а з мозку – хмари. Кожен з чотирьох кутів небосхилу, боги звернули у формі рогу, і в кожен ріг посадили по вітру: в північний – Нордрі, в південний – Судрі, в західний – Вестрі та в східний – Аустрі. З іскор, вилетаючих з Муспельхейма, боги зробили зірки і прикрасили ними небосхил. Частину зірок вони укріпили нерухомо, інші ж, для того, щоб визначати час, розмістили так, щоб вони рухались по колу, обходячи його за один рік.

Створивши світ, боги вирішили його заселити. Якось на березі моря, вони знайшли два дерева: ясень та вільху. Боги зрубали їх і зробили з ясеня чоловіка, а з вільхи – жінку. Потім, один з богів вдихнув в них життя, інший дав розум, а третій – кров. Так з’явились перші люди, і звали їх: чоловіка – Аск, а жінку – Ембла.

Не забули боги і про велетнів. За морем, на схід від Мітгарда, вони створили країну Йотунхейм і віддали її у володіння Бергельміру і його нащадкам.

З часом, богів стало більше: у старшого з братів, Одіна, народилося багато дітей, вони побудували для себе країну високо над землею і назвали її Асгардом, а себе Асами.

Оцініть статтю
Додати коментар