“Убити пересмішника” скорочено

убити пересмішника скорочено читати Короткий зміст

Убити пересмішника” скорочено читати українською можна дуже коротко і детально. Детальний переказ містить більше подробиць про події в житті головних героїв.

Гарпер Лі “Убити пересмішника” дуже скорочено

Головні герої:

 • Джин Луїза Фінч (Всевидько) – восьмирічна дівчинка, жвава, дотепна, добра і чуйна.
 • Джем Фінч (Джеремі) – 12-річний хлопчик, старший брат Всевидько, її кращий друг.
 • Аттікус Фінч – батько Всевидько і Джема, який виховує дітей поодинці, юрист, інтелігентний, урівноважений, добрий чоловік.
 • Діл – кращий друг Всевидько і Джема, який проводив з ними всі літні канікули, великий майстер на вигадки.
 • Келпурнія – темношкіра жінка, яка допомагала Аттікусу по господарству, сувора, але справедлива.
 • Артур Редлі (Страхолюд) – самітник, боязкий, хворий. Він не виходив 30 років з дому, став справжнім другом для Джема і його сестри.
 • Олександра – тітонька Джин і Джима, сувора, манірна жінка.
 • Том Робінсон – темношкірий хлопець, головний підозрюваний у злочині проти білої дівчини Меєли Юел.
 • Боб Юел – старий п’яничка, недалекий агресивний чоловік, який в помсту Фінчу хотів убити його дітей.

Події в романі відбуваються впродовж трьох років (1933–35) під час Великої депресії у вигаданому містечку Мейкомб (штат Алабама), яке носить на собі «печать старечої втоми». Розповідь ведеться від імені головної героїні — шестирічної Джин Луїзи Фінч (на прізвисько Всевидько).

Частина перша
Всевидько живе в невеликому будинку, розташованому на головній вулиці міста Мейкомбі. Сім’я Фінч була однією з найстаріших в окрузі і складалася з трьох осіб. Глава сім’ї, Аттікус, юрист, працював захисником в суді і тримав власну адвокатську контору. Він овдовів кілька років тому, і один виховував двох дітей. Різниця у віці між Всевидьком і її старшим братом Джимом становила чотири роки. Виховувати дітей Аттікусу допомагала темношкіра служниця Келпурнія, жінка сувора, але добра. Діти її трохи побоювалися.

Ця історія трапилася в той рік, коли брат Джим зламав руку, а почалося все з Опудала Редлі. Ці Редліхи, що жили по сусідству з Фінчами, були відлюдною сім’єю. Старші члени цієї родини дуже рідко виходили з дому, а їх сина взагалі ніхто не бачив вже дуже давно. Колись хлопець зв’язався з поганою компанією, і батько замкнув його в будинку. Саме Редлі-молодшого і називали Страшилою. Його боялися всі діти в місті, і обходили занедбаний будинок стороною. Про цю людину ходило багато легенд, а будинок Редлі вважався проклятим.

Легенда про Опудала зачарувала нового сусіда Всевидька. Хлопчик на ім’я Дилл приїхав до тітки на літні канікули і подружився з Фінчами. Все літо нові друзі намагалися виманити Опудала з дому, але їх спроби успіхом не увінчалися.

Восени Всевидько пішла в школу. Тепер їй щодня доводилося ходити повз «проклятий будинок». Біля будинку росли високі віргінські дуби. Одного разу Всевидько знайшла в дуплі одного з дубів пакетик жуйки, а трохи пізніше – коробочку з двома «щасливими» пенні. Від кого ці подарунки, діти тільки здогадувалися.

На наступне літо знову приїхав Ділл, і діти повернулися до свого улюбленого заняття – виманювання Опудала з дому. Це тривало доти, доки Аттікус не заборонив дітям приставати до сусідів і розігрувати сценки з їхнього життя. Незважаючи на заборону, дітям все ж вдалося влипнути в історію. Перед від’їздом Ділла знову потягнуло до будинку Опудала. Він спробував підібратися до нього в темряві і заглянути в вікно. Зрозуміло, він був не один. Компанію дітлахів застукав Редлі-старший. Він прийняв їх за злодіїв і почав стріляти з рушниці. Тікаючи, Джим застряг під огорожею з колючого дроту і повернувся додому без штанів. Коли він прийшов до огорожі за своїм одягом, то виявив штани акуратно складеними і незграбно заштопати.

Восени діти знову знаходили в дуплі подарунки, поки містер Редлі не замазав тайник цементом. Зима того року видалася дуже холодна. Будинки доводилося опалювати, і одного разу вночі загорівся будинок по сусідству з Фінчами. Аттікус вивів дітей на вулицю. Поки Всевидько дивилася на пожежу, хтось дбайливо вкрив її ковдрою. Діти здогадалися, що це був Опудало.

Незабаром після пожежі Аттікусу доручили захищати чорношкірого хлопця, який нібито зґвалтував білу дівчину. Кинути цю справу Аттікус не міг, оскільки вірив у невинність свого підзахисного. Городяни і жителі округу не любили чорношкірих і засуджували Аттікуса. Це відбилося і на дітях. Вони не могли чути, як ображають їх батька, і приходили додому в синцях.

Частина друга
Настала весна, і сім’я Фінч збільшилася на одну людину – до них переїхала жити тітка Олександра. Раніше вона жила на сімейній фермі недалеко від міста, але Всевидько підростала, і Олександра вирішила перебратися до брата і підтримати його. Тітка навела в будинку свої порядки і навіть спробувала звільнити темношкіру служницю Келпурнію, але Аттікус їй цього не дозволив.

Через деякий час до компанії дітей знову приєднався Дилл. Він втік від матері і вітчима. Через тиждень Тома Робінсона, якого захищав Аттікус, перевели в міську в’язницю. В першу ніч двері в’язниці охороняв сам Аттікус. Фермери, які з’їхалися з усієї округи, мали намір лінчувати нещасного. Ситуацію врятували діти, яким захотілося дізнатися, куди пішов їх батько. Всевидько впізнала одного з фермерів, і вони не змогли здійснити задумане на очах у дитини.

На суд з’їхалися майже всі жителі округу. Під час судового засідання Аттікус довів, що Том не винен. Насправді дівчина домагалася розташування Тома. Боб Юел застав дочку за цим заняттям і побив її, зваливши провину на чорношкірого хлопця. Незважаючи на непрямі докази невинності, присяжні не виправдали Тома. До сих пір в Мейкомбі ще не виправдовували негра, якщо він протистояв білому. Традиційно біла людина завжди має рацію, тому Тома засудили до смертної кари і відправили на тюремну ферму. Як правило, такі вироки виносилися за лічені хвилини, але в цей раз присяжні радилися кілька годин і насилу дійшли згоди. Аттікус вважав це своєю маленькою перемогою і був упевнений, що зможе врятувати Тома від електричного стільця. На жаль, Том загинув, намагаючись втекти з в’язниці.

Юел, якого Аттікус виставив дурнем на суді, погрожував усім учасникам засідання. Він чіплявся до вдови Тома, заліз в будинок до судді. Діти боялися за батька, але той не ставився до цього серйозно.

На День Всіх Святих в школі відбулося свято і костюмовані вистави. Всевидько представляла в ньому окіст. По дорозі додому на дітей напав Боб Юел. Тільки костюм на дротовому каркасі врятував дівчинку від смерті. Саме тоді Джим і зламав руку. Діти не повернулися б додому, якби їм не допоміг незнайомий чоловік. Він убив Юела і відніс додому Джима, який втратив свідомість від болю. Цією людиною виявився Опудало Редлі – боязкий, лякливий і хворий хлопець. Шериф оформив смерть Юела як самогубство. Він не міг виставити на загальний огляд Редлі, адже це те ж саме, що вбити пересмішника, беззахисного співочого птаха.

“Убити пересмішника” скорочено (детально)

Розповідь у романі ведеться від імені дівчини Джин-Луїза Фінч. Події відбуваються у 1933-1935 рр.

Частина 1

1

У вигаданому містечку Мейкомб (штат Алабама), жила сім’я Фінч: батько, син та донька. Фінчі належали до старовинного роду. Батько Аттікус Фінч займався адвокатською практикою і працював захисником в місцевому суді. Після смерті дружини він сам виховував 12-річного Джема (Джеремі) і 8-річну Джин-Луїзу, яку всі називали Всевидько. Матір померла від серцевого приступу, коли Джин було роки. Діти дуже любили батька, який з ними «завжди був ввічливий і справедливий». Він вчить їх доброті та справеливості, каже, що найбільший гріх – вбити маленьку пташку пересмішника, адже: «Пересмішник– найнешкідливіший птах, він тільки співає нам на радість. Пересмішники не клюють ягід у саду, не гніздяться в клунях, вони тільки й роблять, що співають для нас свої пісні. Ось тому вбити пересмішника – гріх»

Аттікусу по господарству допомагала Келпурнія – сувора, але добра темношкіра жінка.

Джин і Джем живуть дружно, вони весь час проводять разом. Джин-Луїза, або Всевидько, бере участь в усіх хлоп’ячих іграх, лазить по парканах і деревах у своєму постійному комбінезоні, який ні за що на світі не згоджується проміняти на спідницю чи сукню.

Того літа у Джема з сестрю з’явився новий друг – 7-річний коротун Діл, який приїхав до тітки на канікули. Він був «великий майстер на найнесподіваніші вигадки, неймовірні витівки і дивні фантазії», і все літо розважав Фінчів, як міг. Діти разом лагодили хатку, споруджену в розгіленні велетенського платана, що ріс в кінці подвір’я, сперечалися, грали різних героїв з художніх творів. У Діла завжди було повно сміливих планів, несподіваних задумів.

Одного разу Діл “вирішив виманити з дому Артура Редлі” на прізвисько Страхолюд. Сімейство Редлі, що жило неподалік від Фінчів, було дуже відлюдним. Їх двір геть заріс бур’яном. Рідко хто з них залишав межі свого будинку, а Редлі-молодший – і поготів. Колись він зв’язався з поганою компанією, і батько замкнув його вдома. П’ятнадцять років ніхто не бачив сина містера Редлі. Хлопця називали Страхолюдом, хоч ім’я його було Артур. Про нього складали легенди, лякали дітей.

Жителі міста Мейкомб були впевнені, що старий будинок Редлі проклятий, і намагалися обходити його стороною. Подвір’я Мейкомбської школи межувало з садибою Редлі. Біля курятника Редлі росли високі пеканові дерева, горіхи з яких падали на подвір’я школи, але ніхто до них не торкався: усі вважали, що горіхи Редлі отруйні. А якщо бейсбольний м’яч перелітав за паркан до Редлі, ніхто про нього більше й не згадував.

Діл з Фінчами не раз намагався виманити Страхолюда, але всі їх спроби були приречені на провал.

Джем думав, що містер Редлі прикував сина до ліжка. Старшого містера Редлі Джін з Джемом бачили щодня, його старший син жив у Пенсаколі і на Різдво приїздив до батька, він був один з небагатьох, кому доводилося переступати поріг будинку.

Після смерті містера Редлі, всі жителі думали, що Страхолюд вийде на волю, але помилилися: з Пенсаколи повернувся брат Страхолюда – Натан, і зайняв місце батька.

2-6
Все літо діти спостерігали за будинком Редлі, сподіваючись побачити Страхолюда, але їх спроби були марні.

На початку вересня Діл поїхав додому, а Всевидько пішла в перший клас. Вона здивувала вчительку, продемонструвавши свої знання – дівчинка не тільки знала весь алфавіт, а й прекрасно читала.
Кожен день Всевидько мала проходити повз будинок Редлі, біля якого росли гігантські дуби. Це її трохи лякало. Якось вона момічає в дуплі одного з дерев, щось блискуче. Там вона знаходить «грудочку срібної фольги» з м’ятними жуйками, і ділиться своєю знахідкою з братом. Наступного разу діти виявили в дуплі маленьку коробочку, в якій «лежали дві начищені до блиску монетки, в пенні кожна». Після довгих роздумів діти здогадалися, від кого були ці щедрі дари.

Коли влітку Діл знову приїхав, то хлопці повернулися до свого улюбленого заняття – намагалися виманити Редлі з дому, розігруючи сценки та виконуючи пародії на життя родини Редлі. Одного разу їх застав Аттікус. Він прогнав дітей і заборонив знущатися над сусідами.

Та перед від’їздом Діла діти все ж вирішили вночі пробратися до будинку Редлі. Глава сімейства прийняв їх за злодіїв і почав стріляти з рушниці. Тікаючи, Джем заплутався в колючому дроті, і повернувся додому без штанів. Насилу переборовши страх, він повернувся і забрав штани, які хтось незграбно заштопав і акуратно склав біля огорожі.

7-11
З початком нового навчального року Фінчі знову почали знаходити в дуплі старого дуба подарунки: фігурки з мила, жуйки, стару медаль, зламані «кишеньковий годинник на ланцюжку, алюмінієвий ніж».

Діти написали листа-подяку за усі подарунки і хотіли покласти в дупло, та побачили, що воно замазане цементом. Коли Джем спитав Натана Редлі, чи це зробив він. Той пояснив, що коли дерева хворіють, дупла і тріщини замазують цементом. Коли Джем запитав батька, чи дійсно те дерево хворе, то Аттікус сказав, що воно на вигляд нормальне. Після цього Джин побачила, що брат плаче.

У той рік зима була на рідкість холодна, і жителі міста були змушені опалювати будинки. Одного разу вночі загорівся сусідній будинок міс Моді, і Аттікус вивів дітей на вулицю. Він боявся, щоб вогонь не перекинувся на їх будинок. Всевидько дивилася на пожежу, і не помітила, як хтось дбайливо вкрив її ковдрою. Це був Страхолюд.

Восени Аттікус Фінч взявся за справу темпошкірого Тома Робінсона, який був обвинувачений у зґвалтуванні дочки Боба Юела Мейелли. Аттікус вірив в невинність Тома, проте всі жителі Мейкомба були налаштовані дуже вороже.  Вчинок адвоката обурив все містечко. Коли в школі дізналися, що Аттікус «захищає темношкірих», у Джема з сестрою почалися важкі часи. Діти не могли чути, як ображають їх батька, і нерідко поверталися зі школи в синцях. Дівчинка встряє у бійки, щоб захистити честь Аттікуса, однак батько забороняє їй це робити.

Частина 2

12-14
Коли Джему виповнилося дванадцять, «з ним стало важко ладити – то він злився, то ображався, настрій у нього змінювалося п’ятнадцять разів на день». Всевидько не розуміла, чому так різко змінився брат, але Аттікус пояснив, що Джем дорослішає, і потрібно набратися терпіння.
Навесні до Фінчів переїхала жити тітка Олександра, сестра Аттікуса, яку всі вважали «останньою представницею аристократії». Вона вирішила допомогти братові у вихованні доньки. Жінка спробувала було встановити в будинку свої порядки і навіть хотіла звільнити Келпурнію, але Аттікус не дозволив їй зробити цього.
Через деякий час до Фінчів приєднався Діл. Хлопчик так і не зміг знайти спільну мову з вітчимом і втік з дому.

15-25
Коли «Тома Робінсона перевели в мейкомбську в’язницю», Аттікусу довелося особисто захищати свого підзахисного, сидячи біля його камери. Він побоювався, що місцеві фермери скоять самосуд над нещасним. Так і повинно було статися, але ситуація владналася завдяки Всевидько – дівчинка захотіла провідати батька, і фермери не наважилися скоїти злочин на очах у дитини. Хоча озлоблені чоловіки були готові вбити і юриста, і підзахисного.

Аттікус не хоче, щоб його діти були присутні на суді у справі Робінсона, але вони все одно приходять. У приміщенні для білих немає жодного вільного місця, тому на запрошення превелебного Сайкса Джем, Всевидько і Діл сідають на галереї, яка призначена для чорношкірих.

Боб Юел звинувачував Тома, чесного темношкірого чоловіка, що був відданий своїй дружині й дітям, у зґвалтуванні його доньки:

«Став-бути, увечері двадцять першого листопада  йду я з лісу з оберемком хмизу перед заходом сонця, тільки-но  дійшов до паркану – і чую, Мейелла верещить у будинку, як свиня недорізана …я кинув хмиз і побіг щодуху, та наскочив на паркан, насилу виплутався з дроту, підбіг до віконця і бачу: цей чорномазий череватить мою доньку!». Здавалося, чим можна було переконати суддів і виправдати обвинуваченого?

Але адвокат протягом багатьох годин вів допити й врешті-решт знайшов докази. 

Аттікус доводить, що свідки обвинувачення — Меєла та її батько Боб Юел — говорять неправду. Під час допиту свідків виявляється, що Меєла, у якої не було друзів, домагалася Тома, її батько побачив це й побив доньку. Меєла побоявшись осуду людей, звинуватила Тома у домаганні. Тому на суді Боб та Меєла Юел стверджують, що це Том побив і зґвалтував дівчину.

Але, не дивлячись на те, що Аттікусу вдалося довести невинність хлопця, суд присяжних засудив його до смертної кари.
Аттікус важко переживав рішення суду, але він відчував, що зробив все, що міг. Віра Аттікуса і Джема в правосуддя сильно похитнулася. Аттікус хотів ще поборотися за Тома, але цьому не судилося збутися – Том загинув, коли намагався втекти з в’язниці. Його вбили вартові.

Тим часом Боб Юел, якого Аттікус неабияк зганьбив на суді, став погрожувати всім учасникам засідання. Діти дуже боялися за батька, але Аттікус не відносився серйозно до погроз Юела.

26-31
З початком навчального року Фінчі знову почали щодня проходити повз  будинок Редлі. Одного разу, після костюмованої вистави на День Всіх Святих (Хелловін) діти поверталися додому, коли на них напав Боб Юел. У бійці він ламає Джему руку.  А Всевидько від смерті врятував каркасний костюм. Фінчі мабуть би не повернулися додому живими, якби не допомога незнайомця. Він, захищаючи дітей у суцільній пітьмі, випадково вбиває нападника його ж зброєю. А потім рятівник на руках доніс додому Джема, який втратив від болю свідомість. Як виявилось, дітей врятував самітник Страхолюд Артур Редлі.

Аттікус розуміє, що Редлі не зможе уникнути несправедливого покарання, тому готовий свідчити, що нападника, який відкрито погрожував йому та його дітям, захищаючись, вбив хлопчик. Шериф Тейт сперечається з Аттікусом про доцільність звинувачення у вбивстві Джема, і врешті-решт адвокат приймає версію Тейта, що Юел сам впав на власний ніж.

Щоб уберегти доброго, скромного, сором’язливого чоловіка від суду, шериф свідчить, що «Боб Юел впав і напоровся на власний ніж». Адже шериф не міг покарати Редлі, так як це було рівнозначно тому, щоб убити пересмішника – беззахисного співочого птаха.

Артур Редлі просить Джин-Луїзу провести його додому і після прощання на порозі його садиби зникає знову. Стоячи на веранді Редлі, Всевидько уявляє життя з точки зору Страхолюда і шкодує, що вони ніколи не відплачували Страхолюду за ті подарунки, які він робив.

“Опудало був наш сусід. Він подарував нам дві лялечки з мила, зламаний годинник із ланцюжком, два пенні на щастя – і ще він подарував нам життя. Але сусідам відповідаєш на подарунок подарунком. А ми тільки брали з дупла і жодного разу нічого туди не поклали, ми нічого не подарували йому, і це дуже сумно».

У творі Харпер Лі описуються проблеми, характерні для американського суспільства в першій половині ХХ століття, серед яких головною була нетерпимість до темношкірого населення. Головні герої роману представлені глибоко порядними, соціально відповідальними людьми, здатними піти проти системи, змінити світ на краще.

Аудіокнига “Убити пересмішника” (скорочено). Гарпер Лі

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. Yaryna

  Good!

  Відповіcти
 2. gena

  сделано очень нормально

  Відповіcти