Юрій Яновський «Вершники» аналіз твору допоможе підготувати літературний паспорт твору та визначити, який жанр, тема, ідея, сюжет, композиція, проблематика.
«Вершники» аналіз (паспорт) твору
Автор – Юрій Яновський
Рік створення: 1935.
Літературний рід: епос.
За жанром твір “Вершники” — роман у новелах.
Напрям: модернізм.
Стильова течія: неоромантизм, революційний романтизм
Течія: «романтика вітаїзму», експресіонізм із яскраво вираженими ознаками імпресіонізму; водночас наявні риси неореалізму.
Тема: ізображення революції і громадянської війни в Україні.
Ідея: “тому роду не буде переводу“, в якому бережуть правічні моральні скарби: любов до свого подружжя і до дітей, вірність, працьовитість, віру в людське в людині і мужність.
У помані відтворено події періоду громадянської війни, зображено розшароване українське суспільство.
Головні герої “Вершники”: Фрунзе, Мусій та Іван Половці, Данило Чабан, Швед, Чубенко, Максим, Адаменко, безіменний листоноша.
Сім’я Половців символізує мікромодель суспільства, котре розривають непримиренні суперечності. Марію Половчиху порівнюють з Ярославною зі «Слова о полку Ігоревім».Причина трагедії родини Половців у різних політичних переконаннях, нетерпимості, сваволі й жорстокості. а також в обставинах часу, що цьому сприяли.
Тема громадянської війни у романі “Вершники” постає у творі по-справжньому героїчною й романтичною. Автор правдиво показує трагедію цілої родини Половців, яких революція розкидала по різні ідеологічні фронти.
Композиція «Вершники»
Особливо яскраво виявилася в цьому творі композиційна майстерність Яновського. Роман складається із 8 новел, які в сукупності передають панораму періоду громадянської війни.
Новели у творі “Вершники” розташовані за внутрішньозмістовою логікою.
- «Подвійне коло» – перша новела, в якій описаний трагізм подій громадянської війни 1919 р. в Україні (на прикладі родини Половців; під Компаніївкою на Одещині).
- «Дитинство» – це лірична історія «малого чабанця» Данилка, його перших вражень про світ і переживання. Це зворушлива оповідь про дружбу хлопчика з прадідом Данилом). В основу новели «Дитинство» лягли розповіді М.Куліша про дитячі роки та про рідний Таврійський край. У цій частині докладно описані традиції степового буття: як відзначають 40 святих, Теплого Олексу, вербну неділю, Великдень.
- «Шаланда в морі» – третя новела, в якій розповідається про довге чекання дружиною повернення свого Чоловіка зі штормового моря (січень — лютий 1919 р, на березі Чорного моря на Одещині).
- «Батальйон Шведа»,
- «Лист у вічність»,
- «Чубенко, командир полку»,
- «Шлях армій»,
- «Адаменко»
Кожна з новел є композиційним центром, мають завершену фабулу і можуть виступати самостійними творами.
«Вершники» проблематика
• Трагедія роду й народу.
• Розпад родини заради ідеї.
• Революція і народ.
• Політичні платформи різних партій і політичних сил.
• Відданість справі.
• Творча праця та духовні цінності.
• Проблема братовбивчої громадянської війни.
Особливості твору «Вершники»
• Роман складається з восьми композиційно й сюжетно пов’язаних новел.
• Відсутність хронологічної послідовності в розгортанні подій.
• Використання кінематографічного прийому монтажу «кадрів».
• Має ознаки народної думи, героїчної поеми,новели.
• Виняткових героїв автор показує у виняткових обставинах.
• Головний мотив — розпад людського роду, що почався з революцією.
• Правдивість і типовість у відтворенні історичних подій та змалюванні дійових осіб.
Твір “Вершники” розпочинається новелою «Подвійне коло». Автор зразу вводить нас у шквал гарячих подій літа 1919 року. На степових просторах ллється кров чотирьох братів, обдурених, осліплених ворожими проповідями шовіністів і монархістів, націоналістів і анархістів.
Новела «Подвійне коло» (коло інтересів класових і родинних) — класичний зразок художнього втілення болючих роздумів митця про непростий час в історії свого народу, коли брат убиває брата. Той «умовний» бій у степу під Компановкою символізує собою всю складну ситуацію в Україні під час громадянської війни. І хоча врешті-решт перемагає інтернаціональний загін Івана Половця, але емоційний акцент зовсім на іншому — автор не підтримує цю криваву різню, хоча вона й задля нового життя.
просто клас ето што нжно
Я потім прочитаю
вже прочитав?
Так шо прочитав чи не ?
Як прочитав ?
Прочитав?
Ну як прочитав?
Сподіваюсь, ти вже прочитав
Та не підгоняйте його, у всіх різна швидкість читання, думаю він все ще читає
Все прочітав?
Вже прочитав чи нє?