Зайцеподібні

Зоологія

“Зайцеподібні” реферат коротко розповість Вам про тварин, яких можна зустріти на всіх континентах планети, окрім Антарктики.

Зайцеподібні: загальна характеристика

Представники сімейства зайцеподібних відносяться до плацентарних ссавців. Вони включають в себе пищух, кроликів і зайців. Раніше вчені відносили їх до ряду гризунів. Але зовсім недавно виявилося, що вони філогенетично ближче до примітивних копитних. Тому зайцеподібних виділили в окремий загін.

Зайцеподібні представники: заєць-русак, заєць-біляк, європейський дикий кролик, білохвостий заєць, водяний кролик, північна пищуха, безхвостий кролик, степова пищуха, алтайська пищуха.

Вага тварин варіюється від 100 грам до 7 кг. Розмір звірка коливається від 10 до 70 см. На їх голові знаходяться витягнуті довгі вуха (у всіх, крім пищух: вуха у них круглі і короткі). Вони мають чудовий слух, тому завжди напоготові. Всі представники зайцеподібних відрізняються маленьким хвостом, який під вовняним пухнастим покровом може бути просто непомітний. Задні лапи набагато сильніше і довше передніх. На них добре розвинені кігті, які не зігнуті всередину. Очі розташовані з боків голови і великого розміру, що значно покращує огляд їх бачення.

Пересуваються звірята по землі. Вони добре стрибають, швидко бігають, але не вміють плавати і лазити по деревах. Зайцеподібні – травоїдні тварини, які в основному харчуються корою і гілками молодих дерев, травою, ягодами.

Спосіб життя зайцеподібних

Кролики риють нори в якості своїх сховищ. А ось зайці риють собі нори рідше. Велика частина представників зайцеподібних 2 рази в рік линяють. Кролики воліють жити колоніями, а зайці ведуть одиночний спосіб. Їх об’єднує те, що вони активні вночі, вдень вони ховаються і сидять дуже тихо. В якості своїх сховищ вибирають такі місця, щоб огляд був широкий для того, щоб побачити небезпеку. У разі появи ворога, зайцеподібні можуть розвивати швидкість до 70 км /год. А пищухи, на відміну від зайців і кроликів, ведуть денний спосіб життя. Вдень вони люблять посидіти в травичці або на камінцях. Коли пищухи бачать небезпеку, то своїм свистом попереджають інших родичів і ховаються. Вони риють нори з численними входами і виходами. Також на зиму звірята запасаються сухою травою. Одна пищуха може запасти в норі до 4 кг сіна.

Розмноження зайцеподібних

Представники сімейства дуже швидко розмножуються. Самка готова до розмноження вже у віці 7 місяців. І за рік вона приносить 4 посліди, в кожному з них до 10 малюків. Вагітність триває 4 – 8 тижнів. Майже місяць після народження малюки харчуються тільки материнським молоком, після вони починають самостійне життя. Звірята народжуються практично лисими або сліпими. Пищухи 3 рази в рік приносять потомство і в одному посліді від 2 до 6 дитинчат. Вони голі й сліпі.

Особливості будови зайцеподібних

Череп тварин довгастий. Головний мозок складається з невеликих півкуль з борозенками. Зуби зайцеподібних мають характерне розміщення. На верхній щелепі дві пари зубців. Одна пара зубів є головною, за допомогою якої звірята розгризають їжу, два інших зуба, розташовані збоку різця, це чотирикутні маленькі зубки. Корінні зуби представляють собою конструкцію емалевих пластинок. Цікаво, що всі зуби зайцеподібних швидко зношуються і стираються. Тому вони без закритих коренів і знаходяться в стані постійного зростання.

Хребет звірків складається з 12 спинних, 7 шийних, 9 поперекових, 17 хвостових і 4 крижовиххребців. Ключиця – це рудимент. Цікаві ознаки зайцеподібних в тому, що шкірні залози слабо розвинені, щоб менше пахнуть. Внаслідок цього зайці не потіють і швидко перегріваються. Але завдяки вухам, за якими проходить густа мережа кровоносних судин, кров швидко охолоджується.

Цікаві факти про зайцеподібних

Зайці харчуються не тільки травою і гілками дерев, вони не проти перекусити сирим м’ясом.

Якщо зайнятися вихованням зайця, то він може запросто замінити Вам сторожову собаку. Тварина може нести службу, кидатися на собак та інших людей, кусаючи за чутливі місця.

Кролики захопили Австралію. На сьогоднішній день на континенті звірків більше ніж жителів материка і всіх тварин на ньому.

Існує вид зайців, який мешкає на японських островах Току-но-Ошима і Анами-Ошима. Вони скачуть по деревах, а не по землі.

Водяні зайці люблять селитися уздовж болотистих водойм і берегів річок. Тікаючи від ворогів, водяні зайці стрибають у воду і швидко пливуть на протилежний берег. Висунувши ніс з води, вони можуть просидіти в такому положенні довгий час.

Тваринки відбивають передніми лапами барабанний дріб при спілкуванні один з одним.

Вчені встановили вагу найбільшого зайця на планеті. Ним був гігантський меноркській заєць, вимерлий більше 5 млн. років тому. Його вага сягала 20 кг.

Сподіваємося, що реферат про зайцеподібних допоміг Вам підготуватися до заняття.

Оцініть статтю
Додати коментар