“Жерміналь” скорочено

Короткий зміст

“Жерміналь” скорочено українською роман французького письменника Еміля Золя можна за 10 хвилин.

“Жерміналь” скорочено читати

Молодий робітник Етьєн Лантьє втрачає роботу на залізниці через свій запальний характер і небажання підкорятися всім вимогам начальства. Юнак намагається влаштуватися на прилеглу шахту, однак з’ясовується, що і старі шахтарі в цих місцях існують впроголодь, оскільки роботи майже немає. Проте, Етьєну щастить, літній забійник Має згоден взяти його в свою артіль, оскільки напередодні раптово померла жінка, яка працювала в парі з його дочкою Катрін, і Має терміново потрібно другий відкатник.

Лантьє приступає до роботи і в перший же день переконується в тому, що умови праці є просто нестерпними, шахтарі працюють в неймовірній тісноті і духоті, п’ятнадцятирічна Катрін через постійне перебування в шахті виглядає молодше свого віку і в той же час деколи здається дорослою, втомленою від життя жінкою. До того ж Етьєна вражає те, як без мови, без всякого протесту шахтарі терплять свавілля керівництва компанії, що прирікає їх не тільки на напівголодне існування, а й постійно піддає смертельній небезпеці, адже в шахті не дотримуються навіть елементарних вимог безпеки.

Спочатку молода людина збирається відразу ж виїхати з шахтарського селища, але все ж вирішує хоча б ненадовго затриматися. Його увагу одразу ж привертає мовчазна, лагідна Катрін, він відчуває, що небайдужий до цієї ще зовсім юної дівчини, яка змушена день у день тяжко працювати і терпіти разом зі своїми близькими голод і приниження.

Сім’я Має живе в жахливій бідності, їм ніколи не вистачає грошей навіть на хліб. Дружина старого забійника намагається звернутися за допомогою до поміщиків на прізвище Грегуар, які також є співвласниками шахти. Але ті не дають жінці грошей, подавати милостиню не входить в їх життєві принципи, однак вручають її молодшим дітям шматок булки і старий одяг.

При всій убогості і безпросвітності існування шахтарів у них є і свої радості, однією з яких для сім’ї Мае стає щотижневе купання. Після цього між чоловіком і дружиною, як і у інших жителів селища, зазвичай відбувається близькість. В цей же час до Катрін наполегливо пристає Шавалі, один з молодих шахтарів, що недавно приїхав в селище і працює разом з її батьком. Боязка дівчина намагається чинити опір, адже їй подобається Етьєн, проте сильний і грубий чоловік легко вперше оволодіває Катрін в покинутому сараї неподалік від селища.

Етьєн з подивом помічає, що серед шахтарів панує простота звичаїв, дівчата без жодних проблем вступають у відносини з хлопцями, не чекаючи шлюбу. Молода людина намагається ставитися до цього з розумінням, однак його обурює зв’язок Шавалі і Катрін, хоча Етьєн і намагається запевнити себе в тому, що це його анітрохи не стосується. В цей же час він знайомиться з машиністом Суварін, росіянином про походженням, що належить до партії соціалістів-народників, який був змушений залишити батьківщину і сховатися за кордоном.

У свою чергу, Етьєн давно подружився з Плюшарем, що є одним з лідерів робітничого руху, юнак продовжує листуватися з ним, розповідаючи про свавілля, що коїться на шахті. Суварін вважає, що домогтися рівності і справедливості можливо лише шляхом терору і анархії, а Лантьє вважає, що шахтарі зобов’язані влаштувати страйк і таким чином домогтися від керівництва компанії хоча б деяких поступок, але для цього необхідно мати певні кошти, які дозволять страйкарям протягом деякого часу протриматися без заробітку.

Переїхавши жити в сім’ю Має, Етьєн намагається розповісти про свої ідеї главі сімейства, однак старий шахтар боїться навіть обговорювати подібні теми. Тим часом ситуація в шахті неухильно погіршується, компанія не перестає штрафувати робітників за недотримання правил безпеки, і терпіння шахтарів, які отримують скорочену заробітну плату, закінчується. До того ж працювати на ділянці, де трудиться Має і його сім’я, стає все небезпечніше, незабаром трапляється обвал, в результаті якого у молодшого сина Має Жанлена виявляються переламаними обидві ноги. Тепер і літній шахтар погоджується з тим, що втрачати вже зовсім нічого, і треба боротися, треба страйкувати.

Директор шахти Енбо дізнається про те, що ніхто не з’явився на роботу. Етьєн і кілька його товаришів приходять до нього з вимогами про збільшення заробітку, але керівництво компанії відмовляється йти на поступки. Лантьє поступово стає справжнім лідером серед робітників, витіснивши більш спокійного і схильного до поміркованості Раснера, він переконує шахтарів в тому, що вони повинні боротися за свої права. Видобуток вугілля продовжує лише шахта в Жан-Барт, на якій знаходяться Шавалі і Катрін. Але робітники під керівництвом Етьєна змушують вуглекопів залишити роботу і піднятися наверх.

Страйк розростається, працювати перестають нові і нові шахти. Влада змушена викликати на допомогу сили армії і поліції, солдати починають стріляти в шахтарів, і серед жертв виявляються ні в чому не винні жінки і діти, гине і старий забійник Має. Етьєна переслідує почуття провини за все, що сталося, за смерть безлічі людей і повне розорення шахтарів. Робочі знову починають прислухатися до Раснера, який наполягає на примиренні з керівництвом компанії і відновленні роботи.

Лантьє вирішує на наступний же день виїхати з селища, вважаючи, що йому тут більше нічого робити і всі місцеві жителі його ненавидять. Він проводить останню ніч в будинку Має, а анархіст Суварін свідомо псує обшивку, яка захищає шахту від підземного моря. Дізнавшись, що Катрін теж йде в шахту разом з іншими мешканцями селища, Етьєн несподівано для самого себе вирішує відправитися туди разом з нею, він не в силах розлучитися з дівчиною. До вечора вода проривається на поверхню, і шахтарі, серед яких Етьєн, Катрін і Шавалі, відчайдушно намагаються вибратися нагору, розуміючи, що напевно потонуть.

Між Шавалі і Лантьє, які давно відчувають один до одного глибоку ненависть, відбувається остання сварка, і Етьєн вбиває свого суперника. За допомогою Катрін молода людина створює в стіні маленьку лаву, на якій вони з дівчиною сидять над потоком води, який проноситься по дну шахти. Обидва усвідомлюють, що сподіватися на порятунок, швидше за все, не доводиться і їм судилося померти під землею. Вони вперше стають по-справжньому близькими і відчувають справжнє щастя, хоча і розуміють, що їм залишилося жити зовсім недовго.

Через три дні рятувальники все ж добираються до жертв повені і піднімають їх на поверхню. Однак Катрін до цього моменту вже вмирає, Етьєн з відчаєм зізнається собі в тому, що втратив кохану назавжди.

Трохи відновивши сили, молода людина залишає шахтарське селище. Він прощається з вдовою старого Має, що втратила і чоловіка, і дочку, і вимушена знову приступити до роботи в шахті. У шахтах знову кипить невпинна робота, і Лантьє розуміє, що ніколи не забуде пережитого в цих краях.

Оцініть статтю
Додати коментар