Значення літосфери

ґрунт цікаві факти Географія

Яке значення літосфери в життєдіяльності людини Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Значення літосфери

Літосфера є верхньою твердою оболонкою Землі, корою, в якій зосереджена велика кількість паливно-енергетичних ресурсів, мінеральних речовин, рідкісних і дорогоцінних металів.

Ресурсне значення літосфери. Рельєф земної поверхні і людина всебічно впливають один на одного. З давніх часів від рельєфу залежав характер міграцій та поселень. Сьогодні від геологічної будови залежать особливості будівництва та території прокладки різних інженерних споруд, а також видобуток корисних копалин. З надр літосфери для промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових, потреб людини витягується, переробляється і використовується велика кількість мінералів і гірських порід. У корі вони розташувалися досить нерівномірно, проте в їх розподілі є деякі закономірності. Так, в осадовому чохлі сформувалися поклади осадових корисних копалин. У горах і в фундаменті платформ є рудні корисні копалини. Поверхня літосфери є місцем для життя людини і плацдармом для її діяльності.

Геодинамічне значення. Літосфера пов’язана з глобальними антропогенними і природними процесами, які впливають на життя людини та всіх живих істот: аномалії і напружений стан масивів гір, ділянки підвищеної проникності і тріщинуватості, райони небезпечних сейсмічних зон, вулканізм. Таким чином літосфера впливає на зміну зовнішнього вигляду планети і місць проживання людини.

Геохімічне значення літосфери полягає в геохімічних неоднородностях, які становлять небезпеку для життя людини і біоти. В першу чергу мова йде про потрапляння в літосферу пестицидів, пластмас, важких металів, детергентів, які володіють мутагенними і канцерогенними властивостями, створивши небезпеку для живого на планеті. В надрах Землі вони знаходяться в зв’язаному стані, а по вилученню корисних копалин людиною, токсичні речовини потрапляють на поверхню. У цьому полягає негативне значення літосфери, так як ці метали дуже шкідливі для людини.

Оцініть статтю
Додати коментар