Класицизм: особливості та представники

особливості класицизму Теорія

Які особливості та ознаки класицизму в літературі світовій та українській? Ким були представники класицизму та які їх найвідоміші твори розглянемо нижче.

Класицизм

Класицизм (від лат. classicus — зразковий) — художній напрям (течія) у мистецтві та літературі XVII — початку XIX ст., для якого характерними є громадянська тематика, суворе дотримання певних творчих норм і правил.

Причина виникнення класицизму — укріплення монархізму в державі.

Епоха класицизму породила великих драматургів, якими були трагіки Корнель і Расін, комедіограф Мольєр.

Основні риси класицизму

1) Зображення героїв позитивних (зразок для наслідування) або негативних (моральний урок читачам).

2) Дотримання в драматургії правила трьох єдностей: єдність дії (чітка композиція), єдність часу (один день), єдність місця (в одному місці).

3) Підкреслення в образах героїв однієї риси характеру (честь, обов’язок, хоробрість, лицемірство, жадібність тощо).

4) Конфлікт пристрасті (серця) і обов’язку (розуму) — розум перемагає.

5) Літературні жанри поділялись на «високі» (ода, трагедія, епопея, героїчна поема; величава, урочиста мова), «середні» (наукові твори, елегії, сатири; загальновживана мова), «низькі» (комедія, пісні, листи в прозі, епіграми; розмовний стиль).

Представники класицизму

Практиками класицизму були насамперед французькі письменники: поет Франсуа де Малерб, драматурги П’єр Корнель, Жан Расін, Жан-Батист Мольєр, романістка М. де Лафайєт, письменники-афористи Франсуа де Ларошфуко, Ж. де Лабрюйєр, байкар Жан Лафонтен, пізніше — просвітителі Вольтер, Жан-Жак Руссо та інші.

Поняття класицизму в музиці стійко асоціюється з творчістю Гайдна, Моцарта і Бетховена, що визначили напрямок подальшого розвитку музичної композиції.

Предстаники класицизму в українській літературі

Деякі тенденції класицизму знайшли свій вияв у трагікомедії «Володимир» Феофана Прокоповича, поезії Івана Некрашевича, шкільних «піїтиках» XVIII ст., поемі «Енеїда» Івана Котляревського, травестійній оді «Пісні Гараська» Петра Гулака-Артемовського, оповіданнях Григорія Квітки-Основ’яненка та ін.

Шедевром українського класицизму стає героїко-комічна поема Івана Котляревського «Енеїда» — твір бурлескний і травестійний. Поширюється також травестійна ода (І. Котляревський, П. Гулак-Артемовський) і байка (П. Білецький-Носенко, П. Писаревський, С. Рудиковський). «Низькі» класицистичні жанри превалюють і в драматургії («Москаль-чарівник» та «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Сватання на Гончарівці» та «Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), а в доробку Г. Квітки-Основ’яненка розвивається нетипова для літератури класицизму проза. З «високих» жанрів на зламі XVIII–XIX століть була поширена ода (І. Фальковський, І. Максимович, І. Шатович), яка створювалася з приводу урочистих дат або візитів світських і церковних можновладців.

Класицизм як літературний стиль

ПеріодХYІІ – ХYІІІ століття
КраїниІталія, Франція, Росія
Історичні умовиформування сильних монархічних держав
Естетичне підґрунтяантична теорія поетики, зокрема «Поетика» Арістотеля
Філософська основараціоналізм, утвердження культу розуму
Основні рисизображення дійсності з позицій правдоподібності, значущість громадянської проблематики, утвердження почуття обов’язку як головного, об’єктивність розповіді, однозначність характеру героя, ієрархія жанрів і стилів, утвердження закону «трьох єдностей» у класицистичній драматургії, повчання і виховання як одна з основних функцій
ПредставникиМольєр, П’єр Корнель, Жан Расін, Михайло Ломоносов, Гавриїл Державін
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Любов

    Допоможіть ” КОГО ПРОСЛОВЛЯЛИ СОНЕТИ ПЕТРАРКИ ТА ШЕКСПІА”?

    Відповіcти
    1. Наталя

      любов прославляли

      Відповіcти
    2. Вадим

      Так, відповідь в коментарі Наталі правільна, але до чого це питання тут? Вони навіть не з цьої доби!Якби, ви написали це хоча б до статті “Відродження”. А тим більш, про обох цих поетів теж є окремі статті.

      Відповіcти
    3. Андрей

      Сонети Петрарки прославляли його кохану Лауру

      Відповіcти
    4. Влад

      Петрарка – Лаура
      Шекспір- смаглява Леді

      Відповіcти
  2. Frishta

    Really interesting.
    Good information

    Відповіcти
  3. Вікторія

    Дякую Вам за статтю! Буду готуватися до контрольної роботи із зарубіжної літератури.

    Відповіcти
  4. Данило

    А яким був ліричний герой цієї доби?

    Відповіcти