«Володар мух» скорочено

Голдінг Вільям «Володар мух» скорочено читати українською можна за 10 хвилин.

«Володар мух» скорочено

В результаті ядерного вибуху підлітки, яких везли в евакуацію, опинилися на незаселеному острові. Товстун в окулярах, хворий на астму; стрункий вправний Ральф. А ще Джек, що знається на полюванні. І з ними безліч малюків.

Першими на березі моря зустрічаються Ральф і товстий хлопчик в окулярах на прізвисько Хрюша. Знайшовши на дні моря раковину, вони використовують її як ріг і скликають всіх хлопців. Збираються хлопчаки від трьох років до чотирнадцяти; останніми приходять півчі церковного хору на чолі з Джеком Меридью. Ральф пропонує вибрати «головного». Крім нього, на верховенство претендує Джек, але голосування закінчується на користь Ральфа, який пропонує Джеку очолити хористів, зробивши їх мисливцями.

Невеликий загін у складі Ральфа, Джека і Саймона, тендітного, схильного до непритомності хориста, йде в розвідку, щоб визначити, чи дійсно вони потрапили на острів. Хрюшу, незважаючи на його прохання, з собою не беруть.

Піднімаючись в гору, хлопчики здружуються. Йдучи назад вони помічають порося, яке заплутався в ліана . Джек вже заносить ніж, але щось зупиняє його: він ще не готовий до вбивства. Поки він зволікає, свині вдається втекти, і хлопчик відчуває сором за свою нерішучість, даючи собі клятву наступного разу завдати смертельного удару.

Хлопчики повертаються в табір. Ральф збирає збори і пояснює, що тепер їм все доведеться вирішувати самим. Він пропонує встановити правила, зокрема, не говорити всім відразу, а давати висловитися тому, хто тримає ріг, — так вони називають морську раковину. Дітей поки не лякає, що їх, можливо, не скоро врятують, і вони весело живуть на острові.

Раптом діти виштовхують вперед щуплого хлопчика років шести з родимою плямою на півобличчя. Виявляється, той вночі бачив звіра — змія, який вранці перетворився на ліану. Діти висловлюють припущення, що це був сон, кошмар, але хлопчик твердо стоїть на своєму. Джек обіцяє обшукати острів і перевірити, чи є тут змії; Ральф з сумом говорить, що ніякого звіра немає.

Ральф переконує хлопців, що їх, звичайно, врятують, але для цього потрібно розвести на вершині гори велике багаття і підтримувати його, щоб їх могли побачити з корабля.

Спільними зусиллями вони розводять багаття і підпалюють його за допомогою Хрюшіних очок. Підтримання вогню бере на себе Джек зі своїми мисливцями.

Незабаром з’ясовується, що ніхто не хоче серйозно працювати: будувати курені продовжують лише Саймон і Ральф; мисливці, захопившись полюванням, абсолютно забули про багаття. Через те, що багаття згасло, хлопців не помітили з пропливаючого повз корабля. Це стає приводом для першої серйозної сварки між Ральфом і Джеком. Джек, якраз у цей момент убив першу свиню, ображається, що його подвиг не оцінили, хоча усвідомлює справедливість докорів Ральфа. Від безсилої злоби він розбиває Хрюші окуляри, дражнить його. Ральфу насилу вдається відновити порядок і затвердити своє верховенство.

Для підтримки порядку Ральф збирає чергові збори, тепер уже розуміючи, як важливо вміти грамотно і послідовно викладати свої думки. Він знову нагадує про необхідність дотримуватися встановлених правил. Але головне для Ральфа — заспокоїти страх малюків. Джек несподівано вимовляє заборонене слово «звір». І дарма Хрюша переконує всіх, що немає ні звіра, ні страху, «якщо тільки друг дружку не лякати», — малюки не хочуть цьому вірити. Маленький Персіваль Уімзі Медісон вносить додаткове сум’яття, стверджуючи, що «звір виходить з моря». І лише Саймону відкривається істина. «Може, це ми самі …» — говорить він.

На цьому зібранні Джек, відчуваючи свою силу, відмовляється підкорятися правилам і обіцяє вистежити звіра. Хлопчики діляться на два табори — тих, хто уособлює розум, закон і порядок (Хрюша, Ральф, Саймон), і тих, хто представляє сліпу силу руйнування (Джек, Роджер і інші мисливці).

Тієї ж ночі близнята Ерік і Сем, що чергували на горі біля багаття, біжать в табір зі звісткою, що бачили звіра. Весь день хлопчики обшукують острів, і лише ввечері Ральф, Джек і Роджер відправляються на гору. Там в невірному світлі місяця вони приймають за звіра труп парашутиста, що повис на стропах  зі збитого літака і в страху кидаються бігти.

На новому зборах Джек відкрито дорікає Ральфу в боягузтві, пропонуючи себе як вождя. Не отримавши підтримки, він іде в ліс.

Поступово Хрюша і Ральф починають помічати, що в таборі залишається все менше хлопців, і розуміють, що ті пішли до Джека.

Мрійник Саймон, який уподобав в лісі галявину, де можна побути одному, стає свідком полювання на свиню. В якості жертви «звірові» мисливці насаджують свинячу голову на кіл — це і є Повелитель мух: адже голова суцільно обліплена мухами.

Трохи пізніше мисливці на чолі з Джеком роблять набіг на табір, щоб добути вогонь. Обличчя їх вимазані глиною: під маскою простіше творити безчинства. Захопивши вогонь, Джек запрошує всіх приєднатися до його загону, спокушаючи мисливською вольницею і їжею.

Ральфу і Хрюші страшно хочеться їсти, і вони з іншими хлопцями йдуть до Джека. Джек знову закликає всіх вступити в його воїнство. Йому протистоїть Ральф, який нагадує, що його обрали головним демократичним шляхом. Але своїм нагадуванням про цивілізованість Джек протиставляє первісний танець, супроводжуваний закликом: «Звіра бий! Глотку ріж! »Несподівано на майданчику з’являється Саймон, який був на горі і своїми очима переконався, що ніякого звіра там немає. Він намагається розповісти про своє відкриття, але в темряві його самого приймають за звіра і вбивають в дикому ритуальному танці.

«Плем’я» Джека розташовується в «замку», що нагадує фортецю скелі, де за допомогою нехитрого важеля на супротивника можна скидати камені. Ральф тим часом з останніх сил намагається підтримувати багаття, єдину їх надію на порятунок, але Джек, якось вночі прокрався в табір, краде Хрюшіни окуляри, за допомогою яких хлопці розводили вогонь.

Ральф, Хрюша і близнюки відправляються до Джека в надії повернути окуляри, але Джек зустрічає їх вороже. Марно Хрюша намагається переконати їх, що «закон і щоб нас врятували» краще, ніж «полювати і погубити все». У бійці, що зав’язалася близнюків беруть у полон. Ральфа важко ранять, а Хрюшу вбивають кинутим з фортеці каменем … Розбито ріг, останній оплот демократії. Торжествує інстинкт вбивства, і ось Джека на посту вождя вже готовий змінити Роджер, що втілює тупу, звірячу жорстокість.

Ральфу вдається сховатися. Він розуміє, «що розфарбовані дикуни ні перед чим не зупиняться». Бачачи, що вартовими стали Ерік і Сем, Ральф намагається переманити їх на свою сторону, але вони занадто налякані. Вони лише повідомляють йому, що на нього готується полювання. Тоді він просить, щоб вони відвели «мисливців» подалі від його укриття: він хоче сховатися неподалік від замку.

Однак страх виявляється сильнішим понять честі, і близнюки видають його Джеку. Ральфа викурюють з лісу, не даючи йому сховатися … Як зацькований звір кидається Ральф по острову і раптом, вискочивши на берег, натикається на морського офіцера. «Могли б виглядати і попрістойнее», — дорікає той хлопців. Звістка про загибель двох хлопчиків вражає його. І уявляючи, як все починалося, він говорить: «Все тоді чудно виглядало. Просто «Кораловий острів».

Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література

Додати коментар

Відповісти

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *