«Чорнильне серце» аналіз (паспорт)

чорнильне серце аналіз Аналіз твору

Корнелія Функе «Чорнильне серце» аналіз твору: жанр, тема, ідея, головна думка, головні герої, сюжет, композиція, поєднання реального й уявного світів. Паспорт твору

«Чорнильне серце» аналіз твору

АвторКорнелія Функе

Рік написання – 2003

Рід літератури – епос

Жанр – роман-фентезі (ознаки фентезі: магічні прояви, магічні предмети та істоти;  перемога добра над злом; паралельний світ)

Ідея. В повісті «Чорнильне серце» К. Функе утверджується значення культури, книжки, без яких неможливий розвиток особистості та світу загалом.

Провідна тема роману «Чорнильне серце» – жага до читання. У книзі утверджується магія слова й привабливість читання.

Проблематика: Окрім традиційного казкового сюжету про боротьбу добра і зла, у творі порушується багато актуальних моральних проблем: дружба і любов, стосунки батьків і дітей, прощення і відповідальність за свої дії.

Незважаючи на те, що події роману відбуваються в наш час, у творі жодного разу не згадується про комп’ютер і про телевізор. Усе відбувається довкола шарудіння книжкових сторінок.

“Чорнильне серце” головні герої:

  • Меггі – донька Мо. 12-річна, смілива та відважна, непосидюча та неслухняна, весела та небезпечна, наділена магічною силою дівчина.
  • Мо – батько Меггі, палітурник Мортімер, «Мо», «Чарівний голос».
  • Елінор – тітка Меггі, дуже любить книги, має величезну бібліотеку.
  • Вогнерукий – герой  з книги, якого вичитав Мо (Сажерук, Пильнорук, Пожирач вогню).
  • Каприкорн (Козеріг) – хитрий, злий, сильний. Головний негативний персонаж
  • Баста і Плосконіс – слуги Козерога.
  • Феноліо – автор роману “Чорнильне серце”

Сюжет «Чорнильне серце» 

У романі «Чорнильне серце» розповідається про палітурника й книголюба Мольтімера Фольчарта (для родичів просто Мо) та його дочку, дванадцятирічну Меггі. Через виняткові здібності батька з ними трапилися надзвичайні пригоди. Давно, коли Меггі була ще маленькою, Мо читав своїй дружині Терезі одну цікаву книжку так виразно, що її персонажі раптом ожили в реальному світі. А сама Тереза разом із двома її кішками дивним способом потрапила в середньовічний книжковий світ.

Через 10 років після тих подій біля будинку Мо та Меггі з’явився незнайомець, якого батько називав «Вогнеруким». Той незнайомець попередив про небезпеку: інший книжковий персонаж, оживлений за допомогою читання — Капрікорн і його банда намагаються заволодіти останнім примірником книжки, щоб оживити страшну істоту — Тінь і назавжди залишитися на Землі. Незважаючи на всі спроби Мо та його родини втекти й сховати книжку, ворогам удається їх схопити. Однак виявляється, що Меггі успадкувала магічний дар батька. За допомогою мистецтва слова, яке здатне творити дива, їй удалося перегорнути сторінку, завдяки чому Капрікорна та його поплічників було «зачитано» назад у книжку, а матір повернено додому. Герої роману переживають багато пригод. Події розвиваються стрімко й непередбачувано, але любов до книжок і творча уява допомагають Меггі, Мо й Елінор подолати всі небезпеки.

Композиція «Чорнильне серце» 

чорнильне серце паспорт

Поєднання реального й уявного світів у романі «Чорнильне серце»

Роман «Чорнильне серце» демонструє читачам два світи: реальний світ любителів книжок з їхніми багатими бібліотеками та рідкісними виданнями (одна з яких дала назву твору) та уявний, вигаданий світ книжок, населений фантастичними істотами, ельфами, феями, але також і тиранами, темними силами, котрі намагаються заполонити Землю страхом. У такий фантастичний спосіб К. Функе стверджує думку про те, що книжки та їх персонажі є різними… Є добрі книжки, сповнені світла й добра, але є й такі, де діють «лихі сили». І така література теж нерідко трапляється в нашому реальному житті. А раптом Землю захоплять книжкові монстри, злодії та негідники, яких Мо «вичитав» із «Чорнильного серця»? Із властивою їм хитрістю вони взялися до справи: знищити всі примірники книжки, з якої вони потрапили в реальний світ. І це їм майже вдалося, лише один примірник книжки залишився в Мо та Меггі. Навколо нього й розгорнулася справжня битва, котра перетворилася на велику боротьбу між вигаданим і реальним, поміж добром і злом.

Жанрові ознаки фентезі у романі “Чорнильне серце”:

  • Переплетення двох світів;
  • Магія;
  • Пригодницький сюжет;
  • На перший план висуваються герої, їхні вчинки і переживання, чарівне і казкове грає допоміжну, але далеко не другорядну роль;
  • протистояння добра і зла – основний сюжетостворюючий стрижень.

«Чорнильне серце» чому так називається? Це не тільки назва твору, з якої вийшли герої; не тільки чорне серце Капрікорна, що не знає ані добра, ані любові; це світ літератури, світ, в якому відбуваються дива та який змінює своїх читачів.

“Чорнильне серце” план

1. Мегі бачить незнайомця за вікном.

2. Зустріч Мо з Вогнеруким.

3. Мо збирає валізи і разом з Мегі і Вогнеруким їде до тітки Елінор.

4. Вогнерукий видає Мо розбійникам.

5. Мегі і Елінор вирушає на допомогу

6. Ув’‎язнення тітки і дівчинки.

7. Розповідь батька про незвичайний дар і книгу «Чорнильне серце», Каприкорна і Матір

8. Нове ув’‎язнення тітки і дівчинки

9. Монетний дощ

11. Втеча

10. Погоня

12. Зустріч з автором книги «Чорнильне серце»

Корнелія Функе “Чорнильне серце”. Аудіокнига скорочено

 

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ілля

    Назвіть дійових осіб роману-казки К.Функе «Чорнильне серце», які виконують ці ролі у творі. (Записати в зошит)

    Палітурник – ……;

    Бібліофіл – ….;

    Автор – ……;

    Читач – ……

    Відповіcти
  2. ноусрейм

    XD

    Відповіcти
  3. anya

    Роман К. Функе називається «Чорнильне серце», тому що…

    Відповіcти