Чи можна вважати Мазепу романтичним героєм? твір

іван мазепа біографія Твори

“Чи можна вважати Мазепу романтичним героєм?” твір-роздум розкриє думку автора щодо питання “Мазепа зрадник чи романтичний герой”.

Чи можна вважати Мазепу романтичним героєм? твір

Іван Мазепа – гетьман Війська Запорозького та голова всієї України впродовж двадцяти років на межі 17 та 18 століть. Один з найвідоміших гетьманів в Україні та за її межами. Саме Мазепі присвячено найбільше творів мистецтва: близько 40 картин, по 20 музичних та літературних творів, 6 скульптур.

Постать Івана Мазепи почала привертати увагу діячів мистецтва ще за його життя, про що свідчать численні гравюри та портрети гетьмана. Та після його смерті ця увага тільки посилилась. Чим більше досліджували життя гетьмана, тим більше виникало зацікавлень. Впродовж трьох століть було створено близько 200 творів різних галузей мистецтва натхненних і присвячених Іванові Мазепі. Та чим зумовлена така популярність гетьмана? Відповіді криються у його життєписі.

Іван Мазепа походив зі шляхетського роду і, отримавши добру освіту в Києво-Могилянській академії, відправився на службу до польського короля. Там він декілька років був одним з наближених короля Яна II Казимира, аж поки не сталась прикра історія, яка стала легендою ще за часів життя Мазепи. За описами Іван Мазепа був надзвичайно привабливим юнаком і саме тому у нього розпочався роман із дружиною одного заможного шляхтича. Коли чоловік застукав Мазепу у покоях своєї дружини, то придумав для нього незвичне покарання – прив’язати голого парубка до дикого коня та пустити у вільний степ. Ця історія стала основою для багатьох творів мистецтва, однією з найвідоміших є картина Ежена Делакруа “Мазепа на коні”.
Після повернення в Україну Іван Мазепа деякий час жив у своєму маєтку, а потім став на службу до гетьмана

Петра Дорошенка. Довгий час був у нього довіреною особою, аж поки не перейшов на сторону Самойловича. 1687 року Івана Мазепу було обрано гетьманом Війська Запорозького. За часів його головування значно покращилось життя не тільки козацтва, а й селянства, на новий рівень піднялись освіта та культура, Київ відродився як духовний центр України. Довгий час підтримував дружні зв’язки з Московією, та після початку Північної війни та виникнення унаслідок цього непорузумінь з російським царем уклав договір з королівством Швеції. Один з учасників знаменитої битви під Полтавою. Об’єднане військо Мазепи та короля Швеції зазнало поразки у цій битві, після чого Мазепа назавжди був змушений покинути Україну. Ці події стали основою для знаменитої поеми Олександра Пушкіна “Полтава”.

Ще однією знаменитою історією життя Івана Мазепи є його стосунки з Мотрею Кочубей, яка була його хрещеницею. У 16 років Мотря закохалась у 65-річного Мазепу, що на той час був вдівцем, тому через декілька років він посватав дівчину. Та батьки Мотрі стали категорично проти цього шлюбу. Її навіть відправили у монастир, щоб вберегти від згубного кохання, та дорогою дівчина втекла до Мазепи. Щоб не загострювати конфлікт, Іван Мазепа відправив дівчину до батьків, та вони ще довго листувались. Ця історія кохання також знайшла відображення у мистецтві.

Отже, можна сміливо зробити висновок, що життя одного з видатних гетьманів України було сповнене суперечностей, злетів і падінь. Особливо зацікавлювали діячів мистецтва історії з особистого життя Мазепи. Тому й написано так багато романтичних творів, головним героєм яких є Іван Мазепа (поетичні та прозові твори Джорджа Байрона, Віктора Гюго, Юліуша Словацького, Олександра Пушкіна, Бертольта Брехта; музичні інструментальні та оперні твори Петра Чайковський, Ференца Ліста, Сергія Рахманінова тощо). У висновку Івана Мазепу можна вважати романтичним героєм.

Твір на тему: “Іван Мазепа як романтичний герой” Ви можете написати в коментарях, щоб поділитися думками з іншими.

Псевдонім: cup_of_flowers

Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 27 грудня 2020 року.

Оцініть статтю
Додати коментар