“Дама з горностаєм” опис картини та цікаві факти

дама з горностаєм опис картини Твір-опис

“Дама з горностаєм” – один із чотирьох портретів Леонардо і перша картина епохи Відродження, на якій жінка втілює особистість та розум, а не лише красу. Опис картини “Дама з горностаєм”, яка була написана в 1489-1490 рр. розповість про те, що зображено на полотні.

“Дама з горностаєм” опис картини

«Дама з горностаєм» – це один із чотирьох жіночих портретів, створених Леонардо да Вінчі. На полотні зображено молоду кохану міланського герцога Лодовіко Сфорца Чечілія Галлерані.

Жінка стоїть, розташувавшись наполовину до глядача. Голова її повернута вліво, а погляд прекрасних темних очей спрямований в далечінь.  Дівчина ніжно притискає до себе білого пухнастого звірка. Непосидючий хижак, у свою чергу, зігнувшись, поспішає вирватися з її обіймів, щоб знову відчути свободу.

Художник невипадково вибрав саме горностая для свого портрета. Ця тварина була зображена на гербі роду герцога Сфорца. Горностай з давніх часів вважався символом влади та панування.

Все в образі красуні говорить про її високе становище. Тонкі аристократичні риси обличчя, задумливий погляд великих карих очей, бліда шкіра та ніжний рум’янець на щоках. Модна стрічка — фероньєрка на лобі та прозорий чепчик із золотою тасьмою на голові. Розкішне червоне плаття з глибоким вирізом і декоративною тасьмою на рукавах.

Художник навмисно не деталізує фон картини, залишаючи його темно-синім. Таким чином, вся увага глядача прикута до яскраво освітленого обличчя героїні та до тваринки на її руках.

“Дама з горностаєм” цікаві факти

Розмір картини: 54×40 см

Картина зберігається у Національному музеї Чарторийських у м. Краків (Польща).

“Даму з горностаєм” до Польщі привіз князь Адам Єжи Чарторийський: він придбав картину близько 1800 року – ймовірно, в Італії. Він подарував полотно своєї матері, княгині Ізабеллі Чарторійській, яка у 1801 році відкрила у Пулавах перший у Польщі публічний музей.

На сьогоднішній день справжньою залишилася лише частина картини, решта була неодноразово відретушована: весь фон був затемнений, сукня була змінена, а прозора вуаль, яку носила жінка, була перефарбована у поєднанні з кольором волосся.

Оцініть статтю
Додати коментар